Monstera

Monstera – kilka faktów na korzyść trującej zielonej monstery

Monstera to duża tropikalna roślina, winorośl pochodząca z rodziny obrazkowatych. Rodzaj monstera ma około 50 gatunków roślin i są one powszechne w Ameryce Środkowej i Południowej. Gigantyczny rozmiar rośliny i jej dziwaczny wygląd był podstawą nazwy całego rodzaju od monstrum – potwór. Monstera to wiecznie zielone pędy, pnącza, krzewy z grubymi łodygami, często wiszące z korzeni powietrznych. Liście są duże, skórzaste. Łodygi są długie, u podstawy pochwowe. Kwiatostan gęsty, cylindryczny. Przez niektórych ludzi monstera jest uważana za roślinę trującą.

Co warto wiedzieć o roślinie uważanej za trującą?

Zanim wprowadzi się monsterę do mieszkania warto zapoznać się ze wszystkimi wybranymi aspektami. Po pierwsze, dlaczego ludzie uważają, że nie należy trzymać tej rośliny w domu. Dla niektórych te argumenty wydają się nieprawdziwe, jednak niektórych przekonują. Tylko wspaniała forma liany z dużymi, dziurawymi liśćmi jest w stanie zaprzeczyć temu, co mówi w mitach i znakach, z którymi współistnieją kwiaty i człowiek.

Powody, dla których monstera jest niebezpiecznym członkiem flory i jest zagrożona

Kwiat przybył do Europy kilka wieków temu, ale nawet najsłynniejsze umysły ludzkości wciąż spierają się o jego bezpieczeństwo dla ludzkiego organizmu. Początkowo przyczyną tej postawy były opowieści podróżników, o tym, jak znaleźli szkielety, przez które przechodziły liście i powietrzne korzenie rośliny. Nie mniej popularna jest teoria, że roślina nie powinna być w środowisku domowym, ponieważ aktywnie pochłania tlen i uwalnia dwutlenek węgla, powodując uduszenie podczas snu.

Nikt oficjalnie tego nie potwierdził, ale wystarczy jedna sugestia aby przerazić niektórych. Wreszcie, przeciwnicy rośliny podają fakt, że monstera jest trująca. Ale nawet to nie może być uznane za w 100% prawdziwe. Kwiat może wywołać wiele negatywnych skutków, ale tylko wtedy, gdy spróbuje się jego soku, albo nałoży kompozycję na skórę, błony śluzowe. Sok przedstawiciela flory zawiera aktywne substancje drażniące, które mogą nawet powodować krwawienie z żołądka, ale ludzie nie trzymają w domu tej rośliny w celach konsumpcyjnych, lecz dekoracyjnych.

Kilka faktów na korzyść zielonej monstery

Okazuje się, że nie ma powodu, dla którego monstery nie można trzymać w mieszkaniu lub domu. Ale można przytoczyć wiele faktów na korzyść tej rośliny otóż:

 • Znaczna powierzchnia liści przyczynia się do aktywnego oczyszczenia atmosfery z dwutlenku węgla i nasycenia tlenem.
 • Kwiat również wydziela wilgoć, dzięki czemu może być stosowany, jako naturalny nawilżacz.
 • Roślina jest w stanie wchłonąć cząsteczki sadzy, pyłu, cząsteczek, które powodują nieprzyjemne zapachy.
 • Monstera wydziela specjalną substancję działającą na mikroorganizmy, jako antybiotyk lub lek przeciwwirusowy.
 • Ogromne liście mogą służyć, jako czujnik zmiany wilgotności na zewnątrz. Czują zbliżający się deszcz i są pokryte małymi kropelkami wilgoci.
 • Nie jest konieczne trzymanie doniczki na balkonie lub parapecie. Pochłania fale elektromagnetyczne w pomieszczeniu, dlatego zaleca się przetrzymywanie rośliny w pobliżu lodówki, telewizora i innych urządzeń elektrycznych.
 • Nie można zapominać o atrakcyjności zielonego giganta. Kwiat łatwo ozdobi każde wnętrze, nadając mu wygląd tropików.
 • Pochłanianie pyłu i innych szkodliwych zanieczyszczeń dzięki rozrastającym się liściom o dużych rozmiarach
 • Pochłania formaldehydy zawarte w tworzywach sztucznych i innych nowoczesnych materiałach budowlanych.
 • Wzmacnia system nerwowy, zwiększa inteligencję, przyczynia się do prawidłowego formułowania myśli. W krajach azjatyckich monstera jest używana, jako talizman, który przynosi szczęście. Ponadto uważają, że roślina chroni przed chorobami i zwiększa dobrobyt.

W oparciu o powyższe fakty, pozostaje zgodzić się, że tylko korzyści można uzyskać z pobytu w domu monstery. To prawda, że w niektórych przypadkach wszystkie dobre momenty nakładają się na przesądy.

Nietradycyjne podejście do problemu: praktyka Feng Shui, znaki i obserwacje

 • Monstera odstrasza mężczyzn. Niezamężne dziewczęta nie będą mogły znaleźć męża, zamężne kobiety nie będą już miały istniejącego. W oświadczeniu nie ma żadnych praktycznych dowodów, ale lepiej nie ryzykować, szczególnie wątpliwe, albo będą winić roślinę za wszystkie swoje problemy.
 • Monstera zasysa energię z domu, zwłaszcza, jeśli jest trzymana w salonie. Można się z tym częściowo zgodzić, ponieważ prawie wszystkie pomieszczenia w zieleni mają tę właściwość.
 • Ale nie wolno zapominać, że kwiaty chętnie pochłaniają również negatywne wibracje. Wystarczy umieścić doniczkę z monsterą obok telewizora, komputera lub kuchenki mikrofalowej, a następnie zapewnić zdrową atmosferę w domu.

Szczególną rolę odgrywa filozofia kwiatu Feng Shui. Dzięki niej jest szansa na osiągnięcie harmonii i spokoju. Aby to zrobić, doniczkę z roślinami można umieścić w korytarzu, kuchni lub salonie. Wtedy myśli domu będą zawsze w porządku, będą w stanie rozwiązać wszystkie problemy bez poważnych konsekwencji. Monstera zachęci mieszkańców domu do podjęcia bardziej zdecydowanych działań, które będą służyć, jako aktywator rozwoju kariery.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *