Pielęgnacja cery trądzikowej

Pielęgnacja cery trądzikowej – jak dbać o cerę trądzikową?

Pielęgnacja skóry trądzikowej, bez wątpienia jest trudna, ale warto dbać o skórę, jeżeli chcemy wyglądać dobrze i robić wszystko, żeby na naszej twarzy nie pojawiały się nieestetyczne krostki. Cera trądzikowa potrzebuje używania delikatnych, antybakteryjnych środków pielęgnacyjnych, jakie redukują stany zapalne oraz obniżają zbytnie wytwarzanie sebum. Kosmetyki do cery trądzikowej nie powinny zawierać alkoholu, jaki może podrażnić zmiany skórne, wywołać przesuszanie naskórka i tworzyć reakcję defensywną skóry, więc podwyższone wytwarzanie sebum.

Cera trądzikowa – czym się wyróżnia?

Cera trądzikowa występuje, kiedy na twarzy systematycznie pojawiają się powiększone pory, wągry, pęcherzyki i zmiany ropne, jakie mogą pozostawiać po sobie specyficzne blizny. Zmiany skórne niejednokrotnie skupiają się w jednym miejscu, przypominając trochę wysypkę uczuleniową. Skóra trądzikowa ma kłopoty z odpowiednim złuszczaniem się naskórka, co wywołuje zamykanie ujść gruczołów łojowych oraz tymże samym tworzenie się pryszczy, wyprysków, krost oraz wykwitów. Trądzikowi zazwyczaj towarzyszy zbytnia produkcja sebum, poprzez co skóra brzydko świeci się oraz niejednokrotnie mylona jest ze skórą tłustą.

Jak dbać o cerę trądzikową?

Pielęgnacja skóry trądzikowej potrzebuje nadmienionej wysoce ostrożności, co do składu kosmetyków. Istotna jest także systematyczność. Skórę twarzy należy czyścić dwa razy dziennie (ani rzadziej, ani częściej). To kluczowa reguła, dla każdej cery. Przestrzeganie jej, nie jedynie wspiera konfrontację z trądzikiem, lecz także zabezpiecza ją przed wczesnym starzeniem. Bez względu na to, jak późno wróciliśmy wieczorem do domu oraz jak bardzo pragniemy szybko iść spać. Wieczorny demakijaż oraz umycie twarzy jest potrzebne, gdyż skóra w okresie snu wpada w tryb odbudowy. Gdy nie oczyścimy twarzy przed snem, utrudnimy jej tenże mechanizm.

Gdy jednakże zdarzy się nam taka sytuacja, pamiętajmy, aby nie oczyszczać skóry dwukrotnie (bądź z wykorzystaniem mocno oddziałujących kremów). W tenże sposób, nie wynagrodzimy skórze spania w makijażu. Możemy tymczasem ją przesuszyć oraz pozbawić prawdziwej bariery osłonowej. A potraktowana w tenże sposób skóra, może zareagować obronnie oraz wytwarzać więcej sebum, co w konsekwencji doprowadza do występowania kolejnych zmian trądzikowych. Cera trądzikowa jest bardzo trudna, więc osoby z tymże rodzajem skóry muszą zwracać wyjątkową uwagę na kosmetyki do pielęgnacji oraz makijażu. Należałoby stosować kosmetyki dostępne w aptece, jakie nie podrażniają skóry oraz wspierają leczenie zmian trądzikowych.

Oczyszczanie skóry trądzikowej

Skóra trądzikowa potrzebuje systematycznego czyszczenia, jednakże niezbyt częstego, aby nie pobudzać produkowania łoju. Starczy oczyszczać twarz dwa razy dziennie, najlepiej stosując nieoleistych kosmetyków w formie pianek, żeli, toników lub mleczek (np. na podstawie kwasu salicylowego). Zabronione jest używanie na cerę mydła (możesz je zmienić kostką dermatologiczną). Są jednakże sytuacje nadzwyczajne, kiedy elementy zewnętrzne zwiększają zmiany trądzikowe. Latem, gdy pocimy się więcej należałoby nosić przy sobie chustki dezynfekujące, aby w razie konieczności wyeliminować ze skóry zabrudzenia.

Nawilżanie

Po oczyszczeniu cery nałóż na twarz krem nawadniający, jaki będzie chronił skórę. Najlepiej dobierz krem beztłuszczowy, gdyż taki kosmetyk przeciwdziała wysuszaniu skóry, i jednocześnie jest ona po jego założeniu matowa (nie świeci się). Gdy zobaczysz, iż środek nawadniający, jaki stosujesz zapycha pory – przetestuj dermokosmetyk owego typu.

Złuszczanie

Pozbywanie się obumarłych tkanek naskórka jest przy występowaniu trądziku niezwykle istotne, gdyż blokują one ujścia gruczołów łojowych. Jednakże dobór peelingu ma duże znaczenie. Gdy na Twojej skórze są krosty oraz torbiele ropne zupełnie nie stosuj peelingu mechanicznego! Drobinki ścierające w nich zamknięte mogą jedynie pogłębić chorobę. Zamiast tego wybieraj peelingi enzymatyczne rozpuszczające obumarłe komórki skóry. Należałoby także spytać specjalistę o stosowanie peelingu dermatologicznego na podstawie kwasów owocowych. Wykorzystanie takiego kosmetyku zmniejsza zmiany trądzikowe oraz umniejsza blizny, jakie po nich zostały.

Kosmetyki do pielęgnacji cery trądzikowej

Wybrane kosmetyki, jak kosmetyki nawilżające lub kosmetyki do makijażu, mogą służyć pojawianiu się trądziku bądź go utrzymywać. Żeby uniknąć owego kłopotu, należy zawsze dobierać kosmetyki z adnotacją „niekomedogenne”, to oznacza, iż nie wywołują występowania zmian trądzikowych. Co interesujące, także wybrane kosmetyki do włosów, m.in. wazelina do włosów kręconych, mogą wywoływać trądzik, zwłaszcza na czole, przy cebulkach włosowych.

Używaj kremów do skóry tłustej niekomedogennych. W żadnym wypadku nie używaj kosmetyków do cery suchej. Uważaj na kremy perfumowane, jakie mogą ponadto uwrażliwiać oraz podrażniać skórę. Kosmetyki do makijażu nie są polecane dla osób z cerą trądzikową. Można tymczasem używać kremów nawilżająco-matujących. Gdy trądzik jest niezwykle zauważalny oraz trudny, specjalista może polecić profesjonalny produkt kryjący, jaki efektywnie pokrywa wszystkie krostki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *