psychologia barw

Psychologia barw – właściwości niebieskiego, kolor dla zdrowia

Psychologia barw to nie wymysł. Kolory mają realny wpływ na nasze zdrowie, zwłaszcza samopoczucie i psychikę. Jedne pobudzają, inne uspokajają. Niebieski jest kolorem łączącym ukojenie ze stymulacją umysłu i pobudzeniem kreatywności w działaniu. To idealna barwa sprzyjająca twórczemu myśleniu. To kolor nieba, co za tym idzie poszerza horyzonty, dodaje sił.

Właściwości niebieskiego

Mówiąc o kolorze niebieskim nie sposób zwrócić uwagę na różnorodność tej barwy od bladego błękitu po intensywny granat. W obrębie niebieskiego mamy zarówno kolory i odcienie o temperaturze ciepłej jak i zimnej, mroczne i wesołe. Mając na uwadze, iż kolory to elektromagnetyczne fale o określonej energii i zachowaniu żywego organizmu warto poświecić czas na dobranie kolory wnętrz tak, by nas uzupełniały i wspierały, nie zaś przeciwnie.

To nie tylko kwestia estetyki dla oka, ale również harmonii odczuwanej przez mózg. Niebieski należy do barw podstawowych, na bazie których jesteśmy w stanie tworzyć ich pochodne. Jest tez kolorem jednym z najpopularniejszych wybieranych z palety barw. Ma to swoją przyczynę fizjologiczną.

Kolor dla zdrowia

Kolory pobudzają prace poszczególnych naszych organów, komórek, wpływają na reakcje organizmu, produkcję hormonów itd. niebieski ma właściwości aseptyczne, jak również uspokajające, nasenne i ściągające. Ponadto blokuje stany zapalne jak i redukuje obrzęki oraz nadmiar apetytu. Dzięki takim właściwościom pomaga w walce z wieloma dolegliwościami i chorobami.

Często instynktownie wybieramy właśnie taki kolor odzieży, dodatków i przedmiotów codziennego użytku, otaczając się niebieskim. Kolor niebieski zapewnia poczucie czystości, przestronności ale również chłodu emocjonalnego, gwarantując obiektywizm. Niebieski to również kolor odstraszający owady, a jednocześnie pobudzający wyobraźnię. Udowodniono również iż niebieski wpływa na obniżenie ciśnienia krwi.

Kreatywny niebieski – psychologia barw

Barwa niebieska działa odświeżająco również na umysł. Bez wątpienia sprzyja myśleniu i to twórczym pomysłom. Teksty pisane niebieskim kolorem łatwiej wpadają nam w pamięć, a niebieskie tło monitora poprawia koncentrację. Spoglądanie w błękit nieba przywraca wenę twórczą i nie bez powodu kojarzy się z marzeniem.

Niebo nie jest niebieskie

Błękit nieba jaki podziwiamy to tylko złudzenie ludzkiego oka, bowiem niebo faktycznie jest czarne, takie jak widziane z kosmosu. Niebieski kolor powstaje w wyniku załamania białego światła słonecznego i jego rozszczepiania. Krótkie fale świetlne ulegają najsilniejszemu złamaniu stąd też są one dla nas najbardziej widoczne jako kolor niebieski. Być może to z tego powodu tak kochamy błękit i jasne odcienie niebieskiego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *