elektrosmog

Elektrosmog – wpływ promieniowania elektromagnetycznego na zdrowie

Elektrosmog – często nie zdajemy sobie sprawy z tego co może na nasze zdrowie wpływać negatywnie. Elekstrosmog to stosunkowo nowe zjawisko zagrażające naszym organizmom. Wszechogarniająca nas elektronika nie jest bez wpływu na to jak się czujemy i czy jesteśmy zdrowi. Pole elektromagnetyczne jakie wytwarzają rozmaite sprzęty jest niebezpieczne i wymaga ostrożności.

Elektrosmog zagraża nam wszystkim

O ile nie wszyscy mieszkamy na terenach zanieczyszczonych, o tyle trudno spotkać dziś kogoś kto nie używa telefonu komórkowego, telewizora czy komputera. Elektrosmog to zanieczyszczenie środowiska promieniowaniem elektromagnetycznym. Jest generowany w okolicy urządzeń elektrycznych i elektronicznych, zwłaszcza w pobliży radarów i nadajników.

Nasz organizm przejmuje pole wytwarzane przez prąd i fale elektromagnetyczne. Porównuje się to zjawisko ze skażeniem chemicznym. Wiele osób nie ma świadomości jego istnienia z uwagi na niewidoczność zaburzeń jakie powoduje. Warto jednak wziąć pod uwagę iż tylko w Polsce kart SIM istnieje więcej niżeli wszystkich jej mieszkańców. Tym samym elektrosmog stał się elementem cywilizacji towarzyszącym nam na każdym kroku. Trudno jest znaleźć miejsce na ziemi nie będące skażonym falami elektromagnetycznymi.

Wpływ na zdrowie

Pole elektromagnetyczne tworzone wokół miksera, odkurzacza, czy laptopa wpływa negatywnie na nasze zdrowie, co zwłaszcza jest zauważalne u dzieci. Wciąż niewiele się na ten temat mówi i traktuje zagadnienie jako niepotwierdzoną plotkę. W pewnym sensie można to postępowanie uzasadnić obawą paniki, jednak należy zachować zdrowy rozsądek i podchodzić do nowinek technologicznych z ostrożnością. I tak nowoczesne kuchenki mikrofalowe nie emitują na zewnątrz fal elektromagnetycznych i wydają się bezpieczne.

Są to jedynie pozory, bowiem kuchenka mikrofalowa podobnie jak inne sprzęty podłączane do prądu wytwarza pole elektromagnetyczne, które nieznacznie ale za to ciągle oddziałuje na nasz organizm. Ponadto korzystając z kuchenki nie powinniśmy przy niej stać, gdy jest włączona w trybie pracy, często czyścić uszczelki i nie otwierać drzwiczek w trybie pracy. To podstawowe zasady bezpieczeństwa korzystania z kuchenki.

Maszty, trakcje i nadajniki

Wiele osób chętnie zezwala na stawianie masztów i nadajników GSM na swoich działkach, a nawet na dachach budynków mieszkalnych. Nie zdają sobie oni sprawy ze szkodliwości tychże obiektów, budowli. Co prawda fale emitowane przez anteny bazowe telefonii komórkowej rozchodzą się równolegle do powierzchni ziemi, i największy poziom promieniowania występuje na wysokości zainstalowania anteny, to lepiej zachować ostrożność i przebywać jak najdalej od anteny. Podobnie jest z trakcją wysokiego napięcia. Zalecaną odległością jest 40m.

Zabezpieczenie przed elektrosmogiem

Aby uniknąć konsekwencji elektrosmogu warto zachować zasady bezpieczeństwa. Przede wszystkim wyposażając dom zwrócić uwagę należy na certyfikaty bezpieczeństwa poszczególnych sprzętów. Ustawić należy sprzęty elektryczne w jak najdalszej odległości od miejsca wypoczynku, snu czy pracy. Nieużywane sprzęty elektryczne warto jest wyłączać z kontaktu. Zadbać o uziemienie w gniazdach elektrycznych i przedłużaczach, a także często wietrzyć pomieszczenia mieszkalne.

Jeśli nie musimy korzystać z komórki, laptopa, komputera nie róbmy tego. Mimo iż urządzenia te są coraz lepszej jakości i coraz bezpieczniejsze, to wciąż wpływają na nasz układ nerwowy, wzrok, słuch i samopoczucie. Badania wskazują, iż tzw. łapanie zasięgu jest wyjątkowo szkodliwe, gdyż aparaty pracują wówczas w trybie maksimum swej mocy. Starajmy się również nie przykładać aparatów komórkowych bezpośrednio do ucha, głowy. Pamiętajmy że komórki promieniują również kiedy z nich nie korzystamy, stad tez odkładajmy telefon na stół zamiast nosić go w kieszeni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *