superfoods

Superfoods – kwas foliowy w diecie kobiety, przeciwutleniacze

Superfoods – płodność u kobiety to bardzo delikatny temat. Panie, które planują zajść w ciążę, powinny szczególnie dbać o swoją dietę. Szczególnie te, które starają się zajść w ciążę od dłuższego czasu, lecz bezskutecznie.

Kwas foliowy w diecie kobiety

Kobiety, które planują zajście w ciążę powinny pomyśleć o jak najwcześniejszym rozpoczęciu suplementacji kwasem foliowym. Foliany są składnikami odżywczymi, które zapobiegają wadom cewy nerwowej u płodu. Zapobiegają występowaniu rozszczepu kręgosłupa, a także innych poważnych schorzeń u noworodka. Gdy kobieta dopiero planuje zajście w ciążę, powinna uzupełnić swoją dietę o superfoods zawierające foliany.

W dużej ilości kwas foliowy znaleźć można w szpinaku. Ale to nie wszystko. Foliany to grupa związków zawartych w zielonych warzywach liściastych. Dlatego warto podczas planowania ciąży jeść wszystko, co zielone. Sałata, szpinak, szczaw, natka pietruszki – to wszystko jest zalecane kobietom, które planują zajść w ciążę.

Istotne przeciwutleniacze

Przeciwutleniacze to składniki, które w organizmie walczą z wolnymi rodnikami. Zapobiegają zatem procesom destrukcji komórek ciała. Oznacza to, że przeciwutleniacze walczą z procesami starzenia organizmu. Im młodszy pod względem fizjologicznym organizm, tym łatwiej o zajście w ciążę i urodzenie zdrowego dziecka. Dlatego kobiety planujące ciążę powinny wzbogacać swoją dietę o zawierająca je superżywność.

Witaminę A, E i C czyli silne przeciwutleniacze znajdziemy w warzywach i owocach. Zaleca się spożywanie cytrusów, marchwi, brzoskwiń, natki pietruszki i wielu innych warzyw i owoców. Te witaminy można znaleźć bowiem praktycznie wszędzie. Surówki warto spożywać w towarzystwie niewielkiej ilości tłuszczu roślinnego. Witamina A oraz E są bowiem rozpuszczalne w tłuszczach i lepiej się wtedy wchłaniają.

Kasze, płatki i strączki na płodność

Cynk i selen to dwa pierwiastki, które odpowiadają za procesy związane z płodnością u kobiety. Choć są to pierwiastki śladowe, nie można dopuścić do ich niedoboru. Szczególnie wtedy, gdy walczymy o posiadanie potomka. Amarantus i kasza gryczana zawierają między innymi dużo cynku. Z kolei soczewica zawiera cenny selen. Ogólnie rzecz biorąc, kasze, płatki zbożowe, pełne ziarna oraz rośliny strączkowe są dla zdrowia bardzo cenne. Zawierają dużo białka roślinnego i witamin z grupy B. Wszystkie witaminy oraz białka egzogenne są niezwykle cenne dla kobiet, które starają się o potomstwo.

Superfoods na płodność

Produktów, które wpływają na płodność jest naprawdę dużo. Wskazane są wszelkie ryby i owoce morza: łosoś, szprotki, sardynki, kawior, ostrygi, małże. Są one też cennymi afrodyzjakami, więc wspomogą starania o dziecko. Wśród zielonych warzyw należy jeść: brokuły, jarmuż i szpinak. Warto wspomagać dietę smacznymi i egzotycznymi produktami. Imbir, algi, wakame, młody jęczmień, owoce goji.

Dobrze jest zapoznać się z nimi i przyrządzać klasyczne potrawy z ich dodatkiem. W diecie kobiety planującej ciążę powinny się tez znaleźć wysokobiałkowe jaja, a także orzechy i nasiona. Z powyższych produktów można stworzyć naprawdę smaczne i sycące dania. Dzięki temu kobieta będzie wspierać swój organizm w kierunku poczęcia dziecka. Wdroży też zdrowe nawyki żywieniowe, które później może przekazać potomkowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *