Czarnuszka siewna – alternatywa dla pieprzu

Czarnuszka siewna to popularne ziele stosowane w wielu dolegliwościach, nazywane również kminem czarnym, kąkolnicą, czy kminkiem egipskim, kolendrą. Nasiona czarnuszki znajdują użycie w kosmetyce, kuchni, jak i zielarstwie i farmakoterapii. Właściwości czarnuszki są bardzo rozległe, bowiem pomóc mogą zarówno na zmiany trądzikowe, jak i na nadciśnienie, cukrzycę, wrzody żołądka.

Ziele czarnuszki

Nigella sativa pochodzi z Europy Południowo-Wschodniej oraz Azji Zachodniej. Charakteryzują ją białe lub niebieskie kwiaty oraz czarne owoce z trójgraniastymi nasionami. Ziele czarnuszki w postaci nasion wykazuje liczne właściwości lecznicze, znane i cenione już w Starożytności przez Egipcjan. Wierzono wówczas, iż czarnuszka leczy wszelkie schorzenia oprócz samej śmierci. Współczesne badania nad czarnuszką dowodzą, iż nasiona są surowcem zielarskim o działaniu przeciw wrzodowym, ochronnym dla błony śluzowej żołądka i jelit. Spożycie czarnuszki zmniejsza uszkodzenia jakie powodują wrzody i łagodzi przebieg choroby wrzodowej. Prócz wpływu na żołądek czarnuszka działa ochronnie również na wątrobę i nerki, zwłaszcza blokując przedostawanie się toksyn do krwi, wiążąc niebezpieczne związku i przyspieszając ich wydalanie.

Nieznane właściwości

Nasiona czarnuszki są skutecznym środkiem przeciwalergicznym. Łagodzą one objawy alergii skórnej, AZS, egzemy, pomagają w leczeniu astmy oskrzelowej. Z uwagi na silne działanie detoksykacyjne poleca się czarnuszkę w walce z pasożytami. Ponadto czarnuszka siewna wykazuje właściwości przeciwcukrzycowe, jak również wpływ na stabilizację ciśnienia tętniczego. Bieżące badania naukowe wskazują na potencjalne substancje o działaniu antynowotworowym, jakie skrywa czarnuszka i jej ziele. Tym samym czarnuszkę zaleca się w leczeniu raka trzustki i wielu innych. Badania na zwierzętach prowadzone były w kierunku hamowania rozwoju raka okrężnicy, dwunastnicy, trzustki oraz wątroby i prostaty. Dowiodły iż ekstrakt z czarnuszki zmniejsza żywotność komórek rakowych. Według niektórych badań czarnuszka wspomaga walkę z nowotworami płuc, glejakiem mózgu i rdzenia kręgowego.

Tymochinon

Tymochinon to substancja aktywna zawarta w nasionach czarnuszki, która odpowiedzialna jest za zdecydowaną większość właściwości leczniczych rośliny. Jest to składnik olejku lotnego nasion czarnuszki siewnej, który wpływa niszcząco na komórki nowotworów a jednocześnie dba o brak uszkodzeń zdrowych komórek. Wciąż jednak brak jest badań klinicznych na ludziach, które by potwierdziły jednoznacznie skuteczność substancji w walce z rakiem. Tymochinon wespół z olejkiem eterycznym czarnuszki wykazuje dodatkowo działanie obniżające poziom glukozy we krwi co jest pomocne w leczeniu cukrzycy wraz z jej powikłaniami.

Nasiona czarnuszki w leczeniu nadciśnienia

Czarnuszka siewna wyraźnie spowalnia akcję serca, jego kurczliwość, a co za tym idzie wpływa na ciśnienie krwi obniżając je. Macerat z nasion wykazuje silniejsze działanie od popularnego leku na nadciśnienie – diltiazemu.

Leczenie górnych dróg oddechowych

Nasionami czarnuszki leczy się również schorzenia układu oddechowego, w tym objawy astmy oskrzelowej, jak i katar, kaszel. W terapii kaszlu oraz kataru zaleca się spożywanie naparów z nasion.

Czarnuszka w leczeniu depresji

Ziele czarnuszki odznacza się wpływem dobroczynnym na pracę układu nerwowego, co za tym idzie nasiona czarnuszki działają antydepresyjnie. Spożywanie czarnuszki poprawia nastrój, koncentrację, pamięć i zdolności uczenia się. Wybrane badania wskazują iż może hamować postęp choroby Alzheimera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *