asertywność

Asertywność – trening i techniki właściwych zachowań asertywnych

Asertywność – aby być asertywnym nie trzeba być chamskim. Warto zatem wiedzieć czym jest asertywność i wykorzystać ją z korzyścią dla siebie. Niektórzy rodzą się asertywni, inni muszą się asertywności nauczyć i ja nabyć. Jedną z technik asertywności jest nieustanne powtarzanie w myślach swej odmowy, aż będziemy w stanie wypowiedzieć odmowę w adekwatnej sytuacji. Inną technika jest wyobrażenie sobie iż jest się słoniem potężniejszym od naszego dyskutanta, co pomoże nam w „postawieniu się” oponentowi.

Asertywność – jak ja osiągnąć?

Mówiąc o nauce bycia asertywnym warto poruszyć kwestię etapów asertywnej odmowy. Kluczowe dla efektu jest stopniowanie reakcji. Na pierwszym etapie konieczna jest informacja. Gdy czyjeś zachowanie nam nie odpowiada, nie zgadzamy się na jego wymagania winniśmy to okazać, poprzez informację. Prosimy wówczas by zachowywał się inaczej, mówimy ze nie życzymy sobie takich komentarzy, lub ze czegoś nie zrobimy.

Gdy ten etap nie przynosi zamierzonych skutków wówczas przechodzimy na drugi etap asertywnej odmowy czyli wyrażenie uczuć. Ponownie mówimy co o danej sytuacji sądzimy ale bardziej stanowczo, iż decydowanie podkreślamy co nam się nie podoba i czego oczekujemy – jakiej zmiany. Ponadto na tym etapie powinniśmy użyć uczuć mówiąc o tym co czujemy w związku z danym zachowaniem. Niektórzy zarzucają iż jest to gra na uczuciach, jednak trzymając się faktycznych uczuć nie manipulujemy nikim.

Trzecim etapem jest przywołanie zaplecza. Wówczas ostrzegamy o konsekwencjach w razie nie dostosowania się do naszych oczekiwań. Konsekwencje muszą być realne i na poważnie. O ile w przypadku dorosłych zwykle sytuacja ulega zmianie już na pierwszym lub drugim etapie to do etapu trzeciego często docierają dzieci. Przemówienie o konsekwencjach zwykle skutkuje. Jeśli nie następuje czwarty etap czyli wykorzystanie zaplecza czyli zastosowanie zapowiedzianej konsekwencji.

Asertywność – techniki zachowań asertywnych

Najpopularniejsza techniką zachowań asertywnych jest tzw. zdarta płyta. Powtarzanie swej odmowy i nie uginanie się pod wpływem próśb, gróźb świadczy o naszej asertywności i zazwyczaj przynosi zamierzony efekt, nawet jeśli upływa długi czas w dążeniu do celu. Co ważne przy kolejnej prośbie o coś czego wykonać nie chcemy nie należy dodawać argumentów w zaprzeczyć tak samo jak poprzednim razem.

Technika jujitsu wywodzi się od wschodniej sztuki walki. Odmowa wówczas polega na pokazaniu jak szanujemy zdanie drugiej osoby, ją samą jednak mamy też swoje racje które należy przedstawić i korzystając ze swego prawa odmawiamy. Nie musimy się tłumaczyć, ważne aby odmówić i nie kłopocząc się z poczuciem winy powiedzieć nie.

Wyobrażenie słonia – gdy wyobrażamy sobie jacy jesteśmy potężni, silni i duzi łatwiej jest nam komuś powiedzieć nie zgadzam się, nie podoba mi się. Dlatego wyobrażenie słonia pomaga w doskonaleniu asertywnych zachowań. Ważne by w tej sytuacji nie działać pod wpływem emocji ale spokojnie i stanowczo wyrazić dezaprobatę.

Nie dajmy się zmanipulować i zastraszyć. Chcąc być asertywnym zachowajmy spokój i trzeźwość umysłu. Nie spieszmy się z odpowiedzią, przeanalizujmy sytuację i wówczas odmówmy na spokojnie. Nie dajmy się zakrzyczeć. Ponadto nie okazujmy że ktoś nas może owinąć wokół swego palca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *