Ciąża zagrożona

Ciąża zagrożona – sposób postępowania, kiedy występuje?

Ciąża zagrożona to szereg komplikacji, które zagrażają prawidłowemu utrzymaniu ciąży oraz rozwojowi płodu. Wydaje się, że do tego typu sytuacji nie dochodzi często, jednak zgodnie ze statystykami, nawet co druga ciąża w naszym kraju ma status zagrożonej. Nie oznacza to od razu, że kończy się poronieniem – są sposoby na to, by nawet przy zagrożonej ciąży urodzić zdrowego i pięknego maluszka.

Kłopoty z donoszeniem ciąży

Nawet co piąta kobieta może mieć problemy z donoszeniem ciąży. Nie zawsze sytuacja ta daje objawy – czasem po prostu przejawia się przedwczesnym porodem czy nawet poronieniem, bez wcześniejszego ostrzeżenia. Większość kobiet obserwuje jednak typowe objawy, które mogą świadczyć o zagrożeniu ciąży – zawsze wymagają one konsultacji lekarskiej. Mogą mieć różną przyczynę, a wiele przyszłych mam jest świadomych ryzyka już od samego początku ciąży. Na szczęście zagrożenie ciąży wcale nie jest wyrokiem – wystarczy pozostać pod opieką dobrego lekarza i stosować się do wszystkich jego zaleceń, by szczęśliwie donosić ciążę. Jak widać, nie w każdym przypadku sprawdza się powiedzenie, że ciąża nie jest chorobą. Bardzo często wymaga bowiem specjalnego traktowania i wzmożonej opieki, o czym nie muszą wiedzieć osoby postronne.

Ciąża zagrożona – kiedy można tak powiedzieć?

O tym, czy ciąża jest zagrożona, zawsze decyduje lekarz. Najprościej mówiąc, określenie pojawia się wtedy, gdy u ciężarnej występują niepożądane objawy lub kiedy ciąża nie przebiega w sposób prawidłowy i typowy. O zagrożeniu ciąży można mówić przy tego typu objawach:

  • Plamieniu lub krwawieniu z dróg rodnych
  • Przedwczesne rozwieranie lub skracanie się szyjki macicy
  • Silnych bólach w dole brzucha, które mogą być połączone z odczuwaniem skurczy
  • Pojawianie się obrzęków

Gwałtowny spadek lub wzrost ciśnienia krwi u ciężarnej

Ciąża zagrożona może być taką od samego początku, szczególnie jeśli kobieta posiada wady anatomiczne w budowie narządów rodnych, ma za sobą poronienia i inne komplikacje lub ukończyła już 35 rok życia. Do ciąży zagrożonej zalicza się również ciążę mnogą, a także ciążę przy chorobach matki, takich jak choćby cukrzyca czy epilepsja. Tak naprawdę ciąża zagrożona może pojawić się u każdej kobiety, nawet jeśli nie miała ona wcześniej kłopotów ze zdrowiem i co ważne, stan ten może wystąpić na każdym etapie ciąży.

Jakie zagrożenia niosą w sobie komplikacje podczas ciąży?

Ciąża zagrożona jest stanem, którego z pewnością nie można bagatelizować. Jeśli lekarz ginekolog zaleci pacjentce leżeć to musi ona zwolnić tryb życia i jak najwięcej odpoczywać. Praca zawodowa w takim wypadku jest niewskazana. Komplikacje występujące w trakcie ciąży mogą być zawsze groźne, jednak są sposoby na to, by sobie z nimi poradzić. Wśród powikłań ciąży zagrożonej można wymienić:

  • Poronienie
  • Przedwcześnie starzejące się łożysko
  • Przedwczesny poród
  • Niska lub zbyt wysoka masa urodzeniowa płodu
  • Wady płodu
  • Konieczność zakończenia ciąży poprzez cesarskie cięcie

Sposób postępowania w wypadku ciąży zagrożonej

Każda ciąża jest inna, dlatego wymaga odpowiedniego postępowania w razie komplikacji. To lekarz ustala stopień zagrożenia oraz wdraża leczenie ciężarnej, ewentualnie zaleca sam wypoczynek. Zawsze konieczne jest ograniczenie wysiłku fizycznego, który może nasilać niepokojące objawy. W przypadku zagrożenia poronieniem lub przedwczesnym porodem, ciężarna może zostać skierowana do szpitala na oddział patologii ciąży, gdzie będzie przebywać aż do unormowania swojego stanu. Leczenie może zostać wdrożone na podstawie wywiadu lekarskiego, wyników badań laboratoryjnych oraz badania ginekologicznego. Wśród metod leczenia można wymienić przyjmowanie preparatów zawierających progesteron, które pomagają w utrzymaniu ciąży przy niedoborach tego hormonu czy prosty zabieg chirurgiczny, polegający na założenie szwu szyjkowego. Dzięki temu znacznie zwiększa się szansa na prawidłowe donoszenie ciąży.

Wczesna i późna ciążą – czy zawsze są zagrożone?

Do ciąż zagrożonych często automatycznie zalicza się ciąże u kobiet które ukończyły już 35 rok życia. Także u kobiet poniżej 16 roku życia. W pierwszym przypadku zagrożenie związane jest ze wzrostem ryzyka podczas ciąży. Zagrożeniem, zarówno jeśli chodzi o powikłania dla matki, jak i zwiększona możliwość występowania wad rozwojowych u płodu. Obecnie jednak notuje się wzrost wieku matek, nawet przy pierwszych ciążach. Urodzenie dziecka po 35 roku życia nikogo już nie dziwi. Dla lekarza jest wskazaniem do wykonania większej ilości badań, miedzy innymi badań prenatalnych. A także do wzmożonej opieki nad przyszłą matką.

Z kolei ciężarne poniżej 16 roku życia zaliczane są do grona wysokiego ryzyka. Ryzyka z racji tego, że ich własny rozwój jeszcze się nie zakończył. Pod względem anatomicznym, narządy rodne jeszcze nie są dostatecznie przygotowane do przyjęcia nowego życia. Wczesna ciąża może wiązać się z licznymi powikłaniami, w tym okołoporodowymi. U bardzo młodych kobiet wyższy jest odsetek ciąż zakończonych poronieniem lub przedwczesnym porodem. Stąd wymagają one odpowiedniej profilaktyki i częstszej kontroli lekarskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *