Oparzenia – jedne z najczęstszych wypadków przytrafiających się w domu

Spośród wszystkich problemów związanych z wypadkami w domu najczęściej dochodzi do poparzeń. Zagrożenie kryje się w głównie kuchni. Poparzyć się możemy gorącą zupą, gotującą się wodą, kawą, herbatą, a nawet parą wodną. Poparzenia są bolesne i często zostawiają po sobie blizny i przebarwienia.

Oparzenia

Oparzenie to uszkodzenie tkanek wywołane działaniem wysokiej temperatury. Skóra ulega uszkodzeniu już w kontakcie z temperaturą ok. 42 stopni. Im wyższa temperatura, tym szybciej dochodzi do martwicy naskórka. W zależności od temperatury i jej czasu działania na naszą skórę uszkodzenie może być miejscowe lub ogólnoustrojowe.

Klasyfikacja stopnia poparzeń

Możemy wyróżnić 3 stopnie oparzeń, dzielimy je ze względu na głębokość.

  • I stopień – to najłagodniejsze poparzenie, dochodzi do niego po krótkotrwałym kontakcie z parą wodną, gorącą wodą czy w efekcie nadmiernej ekspozycji na słońce. Charakteryzuje się rumieniem (zaczerwienieniem skóry), występuje niewielki obrzęk skóry i bolesne pieczenie. Utrzymuje się kilka dni, goi się po złuszczeniu naskórka. Najczęściej nie pozostawia przebarwień po oparzeniu.
  • II stopień – dochodzi do niego w kontakcie z wrzącą wodą, długotrwałym i silnym strumieniem pary wodnej czy podczas kontaktu z wrzącym olejem. Charakteryzuje się zaczerwienieniem skóry, obrzękiem oraz pęcherzami wypełnionymi płynem surowiczym. Pęcherze pojawiające się w miejscu oparzenia to martwy naskórek unoszony przez płyn tkankowy – zachodzą w nim procesy zapalne i martwicze na granicy ze skórą właściwą. Ból i pieczenie jest dość mocno odczuwalne. Skóra regeneruje się w ok. 2 tygodnie, może pozostawić po sobie niewielkie przebarwienia po oparzeniu.
  • III stopień – do tego rodzaju oparzenia dochodzi podczas kontaktu z ogniem, z wrzącą wodą czy olejem. W tym typie oparzenia dochodzi do uszkodzenia całej grubości skóry, tkanek głębokich, a niekiedy kości. Uszkodzeniu ulegają zakończenia nerwowe, poszkodowana osoba najczęściej nie odczuwa bólu, zachowane jest jedynie czucie głębokie. Ten rodzaj oparzenia tworzy bardzo głębokie i duże blizny, często niezbędny jest zabieg przeszczepu skóry.

Więcej informacji na ten temat klasyfikacji oparzeń, można znaleźć pod adresem: https://www.help4skin.pl/oparzenia/podzial-oparzen-ich-rodzaje-i-charakterystyka

Pierwsza pomoc przy oparzeniach

Niezależnie od stopnia poparzenia uszkodzoną skórę należy niezwłocznie schłodzić pod zimną, bieżącą wodą przez ok. 20 minut. Jeżeli poparzeniu uległy dłonie, należy usunąć pierścionki i wszystkie rzeczy, które na obrzękniętej skórze mogą zostać zablokowane. Z poparzonego miejsca nie powinno ściągać się ubrania, może ono oderwać uszkodzony naskórek, powstających pęcherzy nie należy przebijać. Gdy rana została już schłodzona, można przyłożyć do niej jałowy opatrunek, aby uchronić ją przed dalszymi uszkodzeniami. Jeżeli oparzenie jest bardzo poważne, należy bezwzględnie zadzwonić po pogotowie ratunkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *