alergia czy przeziębienie

Alergia czy przeziębienie – jak rozróżnić alergię od przeziębienia?

Alergia czy przeziębienie? Jak rozpoznać czy to alergia, czy przeziębienie? To trudne zwłaszcza u dziecka. Kichanie i kaszel nie muszą wskazywać na przeziębienie. Często mylimy infekcje z alergią i przeciwnie. Jeśli leki na przeziębienie nie pomagają może nam to dać do myślenia, iż nie jest to kwestia infekcji ale alergii.

Alergia czy przeziębienie

Katar jak i kaszle mogą występować na tle alergicznym. Jeśli są nawrotowe i przewlekłe warto wykonać badania w kierunku alergii, a być może wystarczy poczynić obserwacje otoczenia, by zidentyfikować alergen je wywołujący? Czasem to kwestia obecności zwierzaka, czasem kurzu, a czasem pożywienia. Alergia czy przeziębienie?

Przyczyną alergii jest nadwrażliwość układu immunologicznego na różne czynniki. Układ odpornościowy wówczas traktuje nie tylko wirusy i bakterie jako wroga ale i alergen. Kiedy pierwszy raz stykamy się z alergenem nie odczuwamy dolegliwości.

Dopiero przy kolejnym kontakcie okazuje się ze nasz organizm dany czynnik uczula. We krwi 70–80 proc. małych alergików stwierdza się podwyższony poziom przeciwciał IgE. Mówi się wtedy o alergii IgE-zależnej. Może też wystąpić sytuacja w której mimo alergii we krwi nie stwierdza się obecności IgE. Ta sytuacja występuje aż u 80% alergików, głównie u dorosłych.

Okoliczności przyczynowe i sprzyjające alergii

Alergia to choroba złożona i powodować ją mogą rozmaite czynniki. Dziecko zwykle dziedziczy skłonność do alergii. Ponad 80 proc. alergii u dzieci to choroby atopowe: katar sienny i całoroczny, alergiczne zapalenie spojówek, atopowe zapalenie skóry, astma oskrzelowa. Nie u każdego dziecka z genetyczną predyspozycją alergia się pojawia.

Nie każde uczulenie na kosmetyk, czy żywność to alergia. Czasem to kwestia pojedynczego epizodu. Na choroby alergiczne są narażone dzieci, które często zapadają na infekcje górnych dróg oddechowych. Wirusy uszkadzają śluzówkę gardła i nosa, ułatwiając alergenom wnikanie do komórek i zwiększając prawdopodobieństwo rozwoju choroby.

Alergii sprzyja nieodpowiednia higiena jak i nadmiar antybiotyków. Jeśli dziecko ma nieustannie katar, czy to wodnisty, czy napadowy kaszel, problemy żołądkowe i skórne odwiedź z nim alergologa. Brak wczesnego rozpoznania i leczenia alergii prowadzi do poważnych chorób jak astma.

Przeziębienie

Jeśli mamy do czynienia z przeziębieniem zazwyczaj możemy sobie z nim sami poradzić. Co więcej winno w określonym czasie samoistnie minąć. Czasem przeradza się ono w infekcję wymagająca antybiotyku lub leków jednak co do zasady organizm winien sobie z nim poradzić. Znając dziecko i jego organizm nie jest trudno odróżnić przeziębienie od napadu alergii o ile alergie ma dziecko stwierdzoną.

O wiele trudniej jest to odróżnić gdy nie mamy świadomości iż dziecko jest alergikiem. Wówczas niepotrzebnie faszerujemy dziecko elkami na przeziębienie. Często brak tej świadomości wynika z niewiedzy iż alergię powodują nie tylko pyłki ale również pokarmy, sierść, roztocza, kurz oraz kosmetyki. Co więcej może dochodzić do alergii krzyżowych wymagających zaistnienia określonej kompozycji alergenów jednocześnie.

Najczęściej mamy do czynienia z alergią wziewną. Daje ona podobne do przeziębienia objawy w postaci uszkodzenia dróg oddechowych, podrażnienia śluzówki gardła, nosa, spojówek oczu. Ale alergenem może być wszystko. Suche powietrze, zmiana temperatury czy klimatu, woda w jeziorze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *