konopie siewne

Konopie siewne – zastosowanie w medycynie, właściwości i skład

Konopie siewne (Cannabis Sativa) wywodzą się z rejonu Azji Środkowej, aczkolwiek na obszarze Polski znane były już w czasach prasłowiańskich. Służyły wówczas do wykonywania obrzędów religijnych i nazywane były magicznym zielem. Ponadto z włókiem konopi tkano liny oraz z nasion produkowano olej.

Konopie siewne z bliska

Konopiom siewnym warto się przyjrzeć z bliska, bowiem jest to fascynująca roślina. Łodyga rośliny dorasta to 2,5 metra wysokości i jest rozgałęziona. Zielona część rośliny jest owłosiona i wydziela intensywny zapach. W liście obfitują odmiany żeńskie. Wielkość liści zawiera się w 10 cm długości i zaledwie 2 szerokości z piłkowanym brzegiem. Konopie siewne kwitną dwoma rodzajami kwiatu. Kwiatostany żeńskie nie posiadają okwiatu, zaś męskie cechuje mniejsza wielkość kwiatu i pięciodzielny okwiat. Barwa kwiatu jest zielonkawa z białym brzegiem. Owocami konopi są orzechy o kształcie od kulistego po jajowaty.

Zastosowanie w medycynie

Na szczególną uwagę zasługuje kannabidiol, czyli substancja czynna pozyskiwana z Cannabis sativa. Jak można przeczytać na blogu prowadzonym przez sklep https://vaporroom.pl CBD jest głównym składnikiem aktywnym leku na padaczkę Epidiolex, który został zatwierdzony przez FDA. Obecnie prowadzone są badania mające potwierdzić inne medyczne zastosowania kannabinoidów.

Konopie siewne znajdują liczne zastosowanie w zielarstwie, kosmetyce, a także w przemyśle włókienniczym. Obecnie konopie są uprawiane coraz częściej, gdyż zaczyna się na nowo doceniać naturalne włókna, jak też właściwości rośliny. Są one wyśmienitym źródłem pełnowartościowego białka, które jest łatwo przyswajalne dla organizmu i nie powoduje gazów.

Pewna część białka z konopi jest naturalnym składnikiem osocza krwi ludzkiej (globulina). Konopie siewne to rośliny zawierające aminokwasy egzogenne oraz błonnik pokarmowy. Dzięki tym składnikom skutecznie poprawiają prace układu pokarmowego, dbają o bieżące usuwanie toksyn z organizmu.

Bogactwo składników

Konopie siewne poza wymienionymi składnikami obfitują w witaminę E wykazując zarazem doskonałe i silne działanie antyoksydacyjne. Tym samym konopie hamują procesy starzenia się, wpływają pozytywnie na stan skóry, wzroku oraz koncentrację. Ponadto w konopiach siewnych znajdziemy magnez, fosfor oraz cynk. Tak bogaty skład zapewnia roślinie właściwości profilaktyczne, chroniąc przed nowotworami, cukrzycą, miażdżycą i innymi chorobami cywilizacyjnymi.

Powszechnie znaną właściwością jest zdolność redukcji poziomu cholesterolu, co za tym idzie wsparcie serca i poprawa wydolności krążeniowej. Warto nadmienić, iż konopie siewne doskonale wzmacniają i uodparniają, poprawiają trawienie oraz zapewniają wyciszenie oraz zwiększają wydajność snu. Czasem stosuje się je przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo.

Praktyczne cechy konopi

Szerokie zastosowanie historyczne konopi siewnych to jedno, jednak warto wiedzieć jak obecnie wykorzystuje się te rośliny w medycynie naturalnej. Otóż okazuje się, iż wcale nie inaczej niż dawniej. Z konopi produkuje się szereg kosmetyków o działaniu nawilżającym, przeciwzmarszczkowym i przeciw rozstępom. Co więcej z nasion produkowany jest olej stosowany i w gastronomii i kosmetyce.

W kuchni nasiona można dodawać do sałatek, jak i prażyć. Herbatki z konopi mają działanie relaksacyjne i usypiające, a przy tym zastosowanie ich jest w pełni bezpieczne. Poza tym konopie to wciąż materiał włókienniczy. Warto wiedzieć, iż konopie siewne to nie marihuana-konopie indyjskie. Nie powodują one doznań psychotycznych i nie uzależniają. Nasiona konopi są pozbawione substancji psychoaktywnych a uprawa konopi siewnych jest w pełni legalna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *