barwinek różowy

Barwinek różowy – właściwości lecznicze, stosowanie ziela

Barwinek różowy, katarantus to tropikalna krzewina kwitnąca latem. Prawidłowa polska nazwa tej rośliny, endemicznie występującej na Madagaskarze, to katarantus różowy. Catharanthus wywodzi się z języka greckiego i oznacza „czysty kwiat”. Uprawia się ją w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Jej cecha charakterystyczną jest specyficzny zapach.

Roślina pięknie kwitnie w odcieniu od białego do amarantowego różu, a jej owoce kryją się pod liśćmi, gdzie także skrywają się nasiona. Roślina uwielbia słońce i nie lubi się moczyć. Barwinek różowy uchodzi za roślinę symbolizującą wieczną witalność i miłość. W Polsce jest to roślina pokojowa.

Barwinek różowy – właściwości lecznicze katarantusa

Sekretem barwinka jest zawartość alakloidów takich jak wikamina, wincyna oraz winkanoryna. Surowiec zielarski barwinka to jego ziele. Obniżają one skutecznie ciśnienie tętnicze oraz działają przeciwskórczowo, poprawiają krążenie mózgowe. Ponadto barwinek wykazuje właściwości przeciwcukrzycowe, przeciwkrwotoczne oraz przeciwbólowe.

Powszechnie znana właściwością leczniczą barwinku jest fakt, iż wzmacnia serce i działa odtruwająco na organizm ludzki. Co więcej ziele barwinka poprawia pamięć, leczy anemię oraz przeciwdziała miażdżycy, pomaga w niestrawności, ulży w bólach miesiączkowych, jak też wesprze w walce z zawrotami głowy. W medycynie chińskiej barwinek wykorzystywany był niegdyś jako lek na malarię, a także cukrzycę.

Według współczesnych badań alkaloidy zawarte w barwinku hamują wzrost tkanki nowotworowej, dzięki czemu można uznać tę roślinę za ziele przeciwnowotworowe. Wiblastynę pochodząca z barwinka wykorzystuje się w leczeniu raka piersi oraz jadra, a także chłoniaków. Również alkaloid pochodzący z barwinka wykorzystywany jest w leczeniu białaczki limfoblastycznej.

Barwinek różowy – stosowanie ziela

barwinek znajduje zastosowanie w leczeniu schorzeń o tendencji do słabnięcia. Ma to uzasadnienie w tym, iż roślina zwiększa podać tlenu dla mózgowia. Wśród ciekawostek jest również zastosowanie barwinku w leczeniu wrzodów i oparzeń oraz zapalenia migdałów. W aptekach możemy skorzystać z gotowych preparatów na bazie barwinka, które poprawiają przepływ krwi i zalecane są w leczeniu zaburzeń widzenia, ukrwienia mózgu czy problemów z błędnikiem.

Dodatkowo barwinek różowy jest powszechnie używany do produkcji leków przeciwzapalnych. Sok z barwinka działa kojąco na ukąszenia i użądlenia, wpływa na proces gojenia się ran pozytywnie, przyspieszając ich gojenie. Barwinek wytwarza co najmniej 130 różnych alkaloidów, barwinek skrywa jeszcze wiele tajemnic.

Uwaga!

Doustne przyjmowanie barwinka różowego jest silnie toksyczne, stąd każde spożycie winno być konsultowane z lekarzem.
Inne zastosowanie barwinka

Lista schorzeń w jakich leczeniu pomaga barwinek jest długa i wciąż rozszerzana, jednak trudno pominąć tak wyjątkowe właściwości jak pomoc w chorobach uszu i gardła, czy leczeniu zębów, owrzodzeń jamy ustnej. Interesującą właściwością jest także fakt, iż barwinek pomaga na problemy seksualne mężczyzn, a olej z barwinka stosowany jest w leczeniu prostaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *