Ból nerek

Ból nerek – charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie, rodzaje

Ból nerek dotyczy obu lub jednego narządu układu moczowego. Nerki położone są w jamie brzusznej po obu stronach kręgosłupa, na wysokości odcinka lędźwiowego.

GŁÓWNE OBJAWY BÓLU NEREK

Ze względu na bliskość kręgosłupa bóle nerek bywają mylone z tzw. bólami krzyża czyli lędźwiowo-krzyżowej części kręgosłupa. Także mogą promieniować do brzucha. Diagnozę właściwą ułatwiają objawy towarzyszące takie jak:

  • nagłe wystąpienie silnego bólu o charakterze kłującym;
  • stopniowe nasilanie bólu w ciągu kilku dni;
  • ból i pieczenie w trakcie oddawania moczu (tzw. objawy dyzuryczne);
  • przewlekły, utrzymujący się przez dłuższy czas ból po jednej lub obu stronach.

Charakterystyczne objawy zależą od umiejscowienia bólu nerek oraz schorzenia w jakim się pojawiają.

RODZAJE BÓLÓW NEREK

Można wyróżnić kilka rodzajów bólu nerek (w zależności od choroby, jakiej towarzyszą):

  • stany zapalne nerek (kłębuszkowe zapalenie nerek, śródmiąższowe zapalenie nerek, odmiedniczkowe zapalenie nerek);
  • kolka nerkowa;
  • wodonercze;
  • torbiel na nerce;
  • nowotwór (rak) nerki.

Przyczyny i specyficzne objawy są ściśle powiązane z danym schorzeniem.

PRZYCZYNY I OBJAWY BÓLU NEREK W SCHORZENIACH

Kłębuszkowe zapalenie nerek jest wywołane bakteriami lub wirusami powodującymi infekcje w organizmie. Uaktywnia się do dwóch tygodni po przebytym stanie zapalnym. Do łownych objawów należą: utrata apetytu, pogorszone samopoczucie i osłabienie, czasem problemy żołądkowe i gorączka, obrzęki twarzy oraz stóp, kłopoty z oddawaniem moczu, a także objawy charakterystyczne dla nadciśnienia tętniczego.

W śródmiażdżycowym zapaleniu nerek przyczyną są zwykle (około 70 % zachorowań) tzw. leki nefrotoksyczne. Substancje te doprowadzają do polekowego uszkodzenia nerek (nefropatia polekowa). Głównymi objawami są tu: stan podgorączkowy lub gorączka, tępy ból w okolicy lędźwiowej, wysypka na skórze (w różnych miejscach), zmniejszenie objętości oddawanego moczu lub krwiomocz, a także bóle stawów. Podobne objawy towarzyszą śródmiedniczkowemu zapaleniu nerek.

Kolka nerkowa występuje wraz z nagłym wzrostem ciśnienia w górnych drogach moczowych. Przyczyną jest zalegający i wzbierający mocz jako konsekwencja zatkania moczowodu przez kamień moczowy. Główny objaw to jest nagły, o dużej intensywności, ostry ból w okolicy nerki (wysokości części lędźwiowej kręgosłupa). Promieniuje do dołu ku pęcherzowi moczowemu, cewce moczowej aż do zewnętrznej powierzchni uda. Kolce nerkowej współtowarzyszą: bolesne parcie na mocz, częstomocz, objawy ze strony układu pokarmowego (nudności i wymioty, wzdęcia brzucha).

BÓL NEREK

Do przyczyn bólu nerki (lub nerek) zaliczane jest także nagromadzenie moczu w organie związane z utrudnionym odpływem. Jest to wodonercze. Najczęściej jego wykrycie następuje przez przypadek podczas rutynowych badań lub diagnostyki innych chorób układu moczowego. Zwykle wodonercze przebiega bezobjawowo lub daje niecharakterystyczne objawy.

U dzieci najczęściej pojawiają się dolegliwości ze strony układu pokarmowego jak – bóle brzucha, brak apetytu, wzdęcia, biegunki; gorączka – wskazuje na infekcję układu moczowego, często towarzyszącą wodonerczu. W przypadku osób dorosłych przede wszystkim pojawia się tępy ból w okolicy lędźwiowej promieniujący do spojenia łonowego (u kobiet) lub do jąder (u mężczyzn). Dodatkowe są dolegliwości ze strony układu pokarmowego jak: mdłości, wymioty oraz wzdęcia brzucha. Często także następują zaburzenia w oddawaniu moczu.

Jeżeli na nerce lub nerkach pojawi się torbiel (twór wypełniony płynem zlokalizowany w miąższu nerki), zwykle choroba przebiega bezobjawowo – dopóki torbiele (torbiele) jest mała. Wraz ze wzrostem narośli mogą pojawić się ból umiejscowiony w okolicy lędźwiowej lub po bokach brzucha, uczucie ucisku w brzuchu (pełności, dyskomfortu), jak również zaburzenia gastryczne jak np. nudności czy wymioty.

W przypadku nowotworu nerki u 7 do 15 % chorych z nasilonym stopniem rozwoju raka objawy występują w postaci tzw. klasycznej triady – krwiomocz, silny ból w okolicy lędźwiowej (przypominający kolkę lub tępy) oraz wyczuwalny guz. Dodatkowo pojawiają się stany podgorączkowe lub gorączka, nocne poty, zmniejszenie masy ciała, podwyższone ciśnienie krwi oraz stany zapalne w mięśniach w różnych okolicach. Jedyną skuteczną metodą pozbycia się dolegliwości jest w tym przypadku usunięcie guza, ponieważ zwykle jest on oporny na chemioterapię czy radioterapię (napromienianie).

JAK ODRÓŻNIĆ BÓL NEREK OD BÓLU KRĘGOSŁUPA?

Ponieważ ból nerek często pojawia się w okolicy pleców, można go pomylić z bólami kręgosłupa. W odróżnieniu od nich pojawia się jednak najpierw z jednej strony. Od zmienionej chorobowo nerki promieniuje do środka w kierunku horyzontalnym (poziomo). Ból jest pulsujący, przypominający kolkę. Atak następuje nagle. Często jest spowodowany uciskiem z powodu zatrzymaniu moczu lub rosnącej narośli (torbieli lub guza).

Natomiast bóle kręgosłupa rozchodzą się wertykalnie (pionowo) do karku lub nóg. Ból jest w tym przypadku tępy i sygnalizuje zwyrodnienie lub inne uszkodzenia kręgosłupa.

LECZENIE BÓLÓW NEREK

Charakterystyka leczenia bólu nerek jest utrudniona ze względu na różnorodności objawów w różnych chorobach. Przebieg leczenia może mieć charakter od objawowego (np. w przypadku stanów zapalnych nerek) po interwencje chirurgiczne (usunięcie kamieni, torbieli lub guza). W sporadycznych przypadkach choroba przebiega bezobjawowo. Czasem ból nerek mija samoistnie, niemniej nie wolno bagatelizować żadnej dolegliwości ze strony nerek. Konsekwencje nieleczonej choroby mogą być bowiem bardzo poważne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *