goździki

Goździki – naturalny lek przeciwbólowy i antygrzybiczny

Goździki to nie tylko przyprawa. Aromatyczne o wyjątkowym smaku są stosowane w kuchni jak tez w ziołolecznictwie. Ich moc leczenia odkryta została ponad dwa tysiące lat temu w Chinach. Dostrzeżono wówczas, iż goździki uśmierzają ból.

Antygrzybiczne właściwości goździków

Poza działaniem przeciwbólowym goździki świetnie radzą sobie z grzybicą, która dotyka coraz więcej osób i coraz trudniej z nią walczyć. Łuszczenie naskórka, swędzenie oraz pęcherze, także grzyby na paznokciach to częste dolegliwości którym sprzyja wilgoć. Leczenie grzybicy bywa uciążliwe i długotrwałe, stąd tez warto wesprzeć się naturalnymi metodami leczenia, które nie rzadko są skuteczniejsze.

Wystarczy zapewnić organizmowi dostęp do substancji, która zwalcza mikroorganizmy takie jak pasożytnicze grzyby. To kuracja połączona z prewencją chroniąca przed pierwotniakami jaka zapewniają goździki. Najczęściej po nie sięgamy zimowa porą pijąc grzane wino lub też herbatę z goździkami, tymczasem warto po nie sięgać częściej. Polecana jest kuracja olejkiem goździkowym na zmiany grzybicze, aczkolwiek spożywanie goździków również ma wpływ na walkę z grzybami.

Goździki – korzenny smak goździków

Goździki zawierają od 15 do 20% olejku eterycznego. Ten zaś to około 75% eugenolu a także liczne garbniki, żywice, fenole i kwasy organiczne, będące wespół remedium na grzyby. Poza grzybicą goździki działają odkażająco i antyseptycznie. Chcąc odtruć organizm warto jest zastosować kurację goździkową. Według badań naukowych goździki mogą być stosowane w leczeniu kandydozy. To najlepszy lek naturalny na to schorzenie.

Stosowanie goździków

Goździki można przeżuwać chcąc pozbyć się bólu zęba, jak również odkazić jamę ustną. Można je również pić w formie herbaty bądź dodatku do napojów olejku eterycznego z goździków. Ponadto olejek goździkowy można wsmarowywać w rany, czy zmiany skórne. Okłady z olejkiem goździkowym są doskonałym lekiem na migreny i bóle głowy. Olejek goździkowy leczy nie tylko pryszcze, czy grzybicę stóp, ale również pomaga w nadmiernym poceniu się, czy podczas miesiączkowania. Ekstrakt z goździków może również posłużyć do kąpieli relaksacyjnej, podobnie jak do wytworzenia nalewki goździkowej.

Skuteczność goździków

Sekretem silnego działania goździków jest eugenol pochodzący z niedojrzałych pączków rośliny. To on odpowiada za działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Zawarte w olejku flawonoidy wspierają organizm w pokonywaniu mikrobów, bakterii. Dzięki zawartym w olejku flawonoidom działa on rewelacyjnie szybko i efektywniej, zaś przeciwutleniacze pochłaniają większe ilości reaktywnego tlenu.

Według niektórych badań goździki przyspieszają likwidację wolnych rodników, dzięki czemu możemy wstrzymać procesy starzenia się oraz rozwój nowotworów. Tak wiele zastosowań i cech goździków sprawia, iż nie sposób ich nie mieć w domowej apteczce. Warto jest je spożywać nie tylko w przypadku wystąpienia określonych dolegliwości, ale ot tak profilaktycznie, bowiem kuracja długotrwała przynosi szersze efekty, często nawet poza nasza świadomością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *