Sposoby na zatkane uszy

Sposoby na zatkane uszy – skuteczne sposoby odtykania uszu

Sposoby na zatkane uszy pozwalają w miarę szybko wyeliminować nieprzyjemne odczucia związane z pogorszeniem się jakości odbieranych dźwięków. Większość ludzi przynajmniej raz w życiu odczuwała bolesne i denerwujące uczucie, że ich uszy są pełne lub zatkane. Sytuacja taka zwykle ma miejsce, gdy dana osoba jest chora lub zmienia wysokość, na przykład gdy leci samolotem, podjeżdża na górę lub schodzi pod wodę na początku nurkowania.

Skąd to za uczucie i jak można sprawić, że uszy się odblokuja?

Odblokowanie uszu polega na otwarciu trąbki Eustachiusza i uregulowaniu ciśnienia w uchu środkowym. Istnieje wiele strategii, dzięki którym ludzie mogą bezpiecznie i efektywnie odblokować zatkane uszy:

  • Ziewać

Ziewanie pomaga otworzyć trąbki Eustachiusza. Spróbuj wymusić ziewnięcie kilka razy, aż uszy otworzą się.

  • Połykanie

Połknięcie czegoś pomaga aktywować mięśnie, które otwierają trąbkę Eustachiusza. Popijanie wody lub ssanie twardych cukierków może pomóc w zwiększeniu konieczności połykania.

  • Manewr Valsalvy

Jeśli ziewanie i połykanie nie działają, weź głęboki oddech i zamknij nos. Trzymając usta zamknięte, staraj się delikatnie wydmuchać powietrze przez nos. Podczas wykonywania tego manewru najlepiej zachować ostrożność, ponieważ istnieje niewielkie ryzyko zerwania błony bębenkowej.

  • Manewr Toynbee

Aby wykonać manewr Toynbee, ścisnij nos i zamknij usta, a następnie spróbuj przełykać. Posiadanie kęsa pokarmu w ustach może sprawić, że będzie trochę łatwiej.

  • Manewr Frenzla

Aby wykonać ten manewr, uszczypnij nos i użyj języka, aby uzyskać kliknięcie lub dźwięk „K”.

  • Guma do żucia

Guma do żucia pomaga zwiększyć połykanie, ponieważ stymuluje wytwarzanie śliny. Ruch żucia może również pomóc w otworzeniu trąbek Eustachiusza.

  • Wypróbuj specjalne urządzenia

Na rynku dostępne są urządzenia, które pomagają oczyścić uszy. Są one szczególnie przydatne dla osób, które nie są w stanie bezpiecznie i skutecznie korzystać z powyższych manewrów.

Sposoby na zatkane uszy – istnieją trzy typy takich urządzeń:

  • Specjalne zatyczki do uszu : Te specjalne zatyczki do uszu podono pomagają regulować przepływ powietrza z otoczenia do ucha. Nie jest jasne, czy są naprawdę skuteczne, ale są tanie i warte wypróbowania.
  • Otovent : tego typu urządzenia naśladują ruchy użyte w manewrze Valsalvy. Aby go użyć, włóż dyszę do jednego nozdrzy. Na drugim końcu znajduje się deflowany balon. Ściśnij otwarte nozdrze i wysadź balon za pomocą dyszy w pierwszym nozdrzu. To urządzenie może być szczególnie pomocne u dzieci lub innych osób, które nie są w stanie prawidłowo korzystać z Valsalva.
  • EarPopper to urządzenie na receptę, które może pomóc otworzyć trąbki Eustachiusza. Wystarczy włożyć urządzenie do jednego nozdrzy, zamknąć drugie i nacisnąć przycisk. Urządzenie uwalnia małe podmuchy powietrza przez nos i do trąbek Eustachiusza.

Wiele podobnych urządzeń można kupić online. Ich używanie zazwyczaj nie wiąże się z żadnym ryzykiem.

Sposoby na zatkane uszy – leczenie farmaceutyczne

Doświadczeni podróżnicy często przyjmują leki obkurczające gardło podczas lotu. Zarówno tabletki, jak i aerozole do nosa mogą działać, chociaż niektóre badania wykazały, że leki doustne są bardziej skuteczne. Przyjmowanie leku na 30 minut przed startem lub lądowaniem może pomóc zmniejszyć błonę śluzową nosa i trąbki Eustachiusza, ułatwiając odblokowanie uszu.

Podczas lotu ważne jest, aby unikać spania podczas zejścia i lądowania. Bardziej prawdopodobne jest zatkanie uszu w tym momencie.

Co się dzieje, gdy uszy są zatkane?

Trąbka Eustachiusza łączy ucho z gardłem i reguluje ciśnienie powietrza między uchem a nosem. Wewnątrz uszu znajduje się niewielka rurka, zwana trąbką Eustachiusza, która łączy się z gardłem. Eustachowska rurka pomaga odprowadzić płyn z ucha i reguluje ciśnienie powietrza między nosem a uszami. Połknięcie otwiera tę rurkę i umożliwia małym pęcherzykom powietrza przejście od nosa do ucha.

Większość ludzi zauważyła niewielki trzask lub trzaskanie ucha podczas połykania; jest to spowodowane przepływem powietrza do ucha. Powietrze jest stale wchłaniane przez wyściółkę ucha. Ten proces pomaga utrzymać ciśnienie powietrza po obu stronach błony bębenkowej na tym samym poziomie. Jeśli trąbka Eustachiusza zostanie zablokowana lub jeśli ciśnienie na zewnątrz jest inne niż ciśnienie wewnętrzne, może spowodować to nieprzyjemne uczucie, dające uczucie, że uszy są pełne.

Sposoby na zatkane uszy – zablokowane trąbki Eustachiusza

Najczęstszą przyczyną zablokowanej trąbki Eustachiusza jest zatkany nos, na przykład z powodu infekcji górnych dróg oddechowych lub zatok. Gdy nos jest  zatkany, może uniemożliwić to prawidłowe opróżnienie lub wypełnienie powietrzem rur trustowych.

Nagromadzenie woskowiny jest również częstą przyczyną zablokowania lub zatkania trąbki Eustachiusza. Gdy trąbka Eustachiusza jest zablokowana, uniemożliwia to przenikanie pęcherzyków powietrza do ucha środkowego, ostatecznie tworząc podciśnienie i ciągnąc za bębenek. Może to być niewygodne i powodować również inne problemy z uchem, takie jak chociażby częściowa utrata słuchu i zawroty głowy. W takich przypadkach zalecana jest wizyta u lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *