Głowienka pospolita

Głowienka pospolita – przeciwwskazania i skutki uboczne, zastosowanie

Głowienka pospolita (Prunella vulgaris) wywodzi się z Europy, rozprzestrzeniła się na kontynent Azji oraz Ameryki Północnej. Z uwagi na potrzebę wilgotnej gleby występuje raczej w klimacie umiarkowanym porastając lasy, rowy i pustkowia. Należy do rodziny astrowców, osiąga do 40 cm wysokości. Wyróżnia się czerwonawą główką która kwitnie na szczycie łodygi. Lancetowate liście wyrastają parami.

Skład i wartość głowienki

Głowienka pospolita to przede wszystkim kwas betulinowy, d-kamfory, delfinidyna, hiperozyd, a także mangan, rutyna i taniny. Roślina w całości jest użyteczna w celach leczniczych. Wykazuje działanie przeciwgorączkowe, antyseptyczne oraz zdolność do obniżania ciśnienia krwi. Jej właściwości ściągające oraz przeciwbakteryjne uchodzą za kluczowe w leczeniu. Ponadto zauważa się iż głowienka jest wiatropędna i moczopędna. Te właściwości przydają się w leczeniu wielu dolegliwości związanych z okładem półdarmowym i procesem trawiennym. Stosowana jest w dolegliwościach żołądkowych, również w walce z pasożytami.

Zioło dawnych lat

W medycynie naturalnej, ludowej głowienka pospolita używana była od wieków. Znano jej uniwersalne zastosowanie i ceniono za pomoc w leczeniu niemalże każdej dolegliwości. Używano tego ziela na rany po skaleczeniu jak również przy wewnętrznym krwotoku. Popularnym zastosowaniem było leczenie biegunek i gorączki głowienką. Ponadto stosowano i do dziś wykorzystuje się jaj właściwości lecznicze w obszarze leczenia chorób serca i wątroby, krwawienia wewnętrznego oraz obniżania ciśnienia tętniczego.

Aktualnie wykazano badaniami iż głowienka pospolita jest ziołem skutecznie hamującym wzrost bakterii gram ujemnych biegunowo urzęsionych oraz e.Coli i pałeczki duru brzusznego. Trwają badania nad właściwościami w kontekście terapii raka, AIDS i cukrzycy.

Głowienka pospolita na hemoroidy

Poważnym problemem są krwawiące hemoroidy. Wszystkim cierpiącym z ich powodu ulgę przynosi maść z głowienki. Ponadto głowienka doskonale pomaga na upławy, stan zapalny pochwy oraz obrzęk żył odbytu.

Rożne sposoby użycia ziela

Okłady z naparu głowienki można stosować na zmęczone oczy, zapalenie spojówek, zaś napar służyć może płukaniu jamy ustnej i gardła profilaktycznie, odkażająco. Ziele łagodzi ból, zmniejsza obrzęk oraz odkaża. Herbata z głowienki polecana jest w stanach lękowych oraz depresyjnych. Pozytywne efekty działania zioła dostrzega się w leczeniu problemów wątrobowych oraz niewydolności nerek i pęcherzyka żółciowego.

Maść z głowienką pozwala pozbyć się łupieżu oraz wyprysków na skórze, również o podłożu łuszczycowym. Chcąc zapobiec infekcji otwartej rany wystarczy wykonać okład ze świeżego ziela lub też tampon z naparem z głowienki. Tak szerokie zastosowanie głowienki pozwala zdobyć jej popularność również w kuchni jako dodatek do sałatki.

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Głowienka pospolita to ziele o mocnym działaniu i wszechstronnym oddziaływaniu, co za tym idzie przy jej dawkowaniu należy zachować umiar i ostrożność. Warto każdorazowo skonsultować się z zielarzem. Ponadto należy przestrzegać kilku zasad jak chociażby tej, która głosi iż głowienki się nie gotuje, a odwar z zioła przygotowuje się ze świeżych płatków. Jako przyprawa może posłużyć cała roślina. Mimo, iż zioło nie zawiera toksyn i nie jest trujące to w nadmiarze może powodować zawroty głowy lub osłabienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *