owoce leśne

Owoce leśne najlepszym antyoksydantem – sok antyoksydontowy

Owoce leśne najlepszym antyoksydantem? Wszyscy wiemy że las to niezliczone dobro jakim obdarza nas natura. To zarówno zielone płuca świata, dzięki niemu żyjemy. Dawniej ludzie potrafili czerpać z lasu i wykorzystywać go w zbilansowany sposób. Las jest pełen ziół i owoców od borówek po maliny. W zasadzie każda pora roku ofiaruje człowiekowi swoje plony trzeba tylko chcieć z nich korzystać. Dlatego poniższy artykuł udowadnia że owoce leśne to jedne z najbardziej wartościowych owoców na świecie.

Owoce leśne – właściwości

owoce leśneOwoce leśne to jeden z najsilniejszych antyoksydantów. Dzieje się tak dzięki kolorom czyli barwnikom roślinnym zawartym w tych owocach. Należą do nich w szczególności antocyjany oraz flawonoidy.  To właśnie te składniki w największym stopniu decydują o silnej mocy antyoksydacyjnej, przez co wspomagają walkę z wolnymi rodnikami i działają przeciwnowotworowo.

Jednym z najpopularniejszych owoców leśnych są jagody. Właśnie one posiadają niezliczoną liczbę garbników, antocyjanów, kwasów owocowych, pektyn, witaminy C, karotenoidów, witamin z grupy B, prowitaminy A. Wśród najbardziej znanych minerałów o ogromnych właściwościach prozdrowotnych zawartych w jagodach wymienia się w szczególności:

 • cynk,
 • selen,
 • miedź,
 • mangan.

Jagody współodpowiedzialne są za prawidłowa pracę układu pokarmowego a także krwionośnego, uszczelniają ściany naczyń krwionośnych oraz poprawiają wzrok. Niektórzy twierdzą iż poprawiają także widzenie w ciemności.

Owoce leśne posiadają szerokie zastosowanie nie tylko w okresie zimowym ale także latem. Dlaczego? Otóż zawarte w owocach leśnych antocyjany tworzą naturalny filtr słoneczny który w swoim działaniu pochłania szkodliwe i niezdrowe promieniowanie UV.

Innym cennym owocem który możemy z powodzeniem odnaleźć w lesie są maliny. Znany od tysięcy lat słynie ze swoich dobrodziejstw i w obecnych czasach coraz częściej sobie o nim przypominamy. W swoim składzie jest bardzo bogaty w liczne węglowodany takie jak:

 • różne kwasy organiczne takie jak; salicylowy, jabłkowy, cytrynowy,
 • sacharozę,
 • fruktozę,
 • glukozę.

Wśród zalet tego owocu wskazuje się na znaczną poprawę apetytu a to za sprawa kubków smakowych które w trakcie jedzenia malin działają na najwyższych obrotach. Maliny oprócz wielu witamin zawierają także bezcenne minerały takie jak np. żelazo które wspomaga leczenie anemii czy tez wapń który działa wspomagająco w leczeniu osteoporozy. To jeszcze nie koniec. Maliny posiadają silne działanie przeciwzapalne, wspomagają leczenie nerek oraz regulują gospodarkę wodno-elektrolitową. W owocach malin znajdują się takie składniki mineralne: potas, magnez, miedź, wapń, żelazo i fosfor.

Maliny hamują rozwój patogennych bakterii jelitowych oraz są zalecane w łagodzeniu bólów miesiączkowych przez rozkurcz mięśni gładkich.

Owoce leśne – badania

Dobrodziejstwa jakie niesie ze sobą jedzenie owoców leśnych znane jest od wielu lat. Niemniej jednak nie ustępują liczne, szczególnie prowadzone w ostatnich latach, badania naukowe nad biologicznymi właściwościami malin, które to oczywiście potwierdziły ich ogromne znaczenie jako składników diety i leków o działaniu przeciwzapalnym. Wyniki eksperymentów wskazały na właściwości przeciwnowotworowe kwasu elagowego, prostego fenolu, występującego w malinach, który hamuje procesy nowotworowe w wątrobie i płucach.

Przepis na sok antyoksydontowy

Sok antyoksydontowy zalecany jest wszystkim osobom które dbają o zdrowie, zarówno dorosłym jak i dzieciom.

Składniki:

 • 1 szklanka malin,
 • 1 szklanka jagód,
 • szklanka mleka najlepiej sojowego.

Przygotowanie

Wszystkie powyższe składniki umieścić w pojemniku najlepiej blendera dodać mleko sojowe  i zmiksować na najwyższych obrotach.

Dawkowanie

Zaleca się picie około 1 szklanki dziennie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *