pokrzywa żegawka

Pokrzywa żegawka – napar, właściwości dla zdrowia, zastosowanie

Pokrzywa żegawka (Urtica urens) jest rośliną pokrewną pokrzywie zwyczajnej, należącą również do pokrzywowatych. Jest to gatunek pospolity na całym świecie, również w Polsce. Ten rodzaj pokrzywy bywa mylony z pokrzywą zwyczajną, bowiem ich pokrój jest podobny, różnią je jedynie liście i to nieznacznie. Właściwości lecznicze pokrzywy żegawki także można przypisać pokrzywie zwyczajnej.

Pokrzywa żegawka w medycynie naturalnej

Pokrzywa żegawka jest rośliną powszechnie stosowaną w homeopatii, wynika to z tego, że ma szerokie właściwości, działanie wielokierunkowe i jest bezpieczna w zastosowaniu. Pomaga w profilaktyce jak też leczeniu wielu schorzeń. Surowcem zielarskim jest łodyga razem z liśćmi. Zaleca się przy zbieraniu ziela aby były to młode szczyty. Rzadziej w ziołolecznictwie występuje korzeń oraz nasiona.

Co ważne pokrzywa może być spożywana do wewnątrz jak też stosowana na zewnątrz. Najczęściej spotyka się ją pod postacią naparu bądź soku. Jest ona znana jako kosmetyk.  Roślina dorasta do 50 cm wzrostu i cechuje się kanciastą łodygą, rozgałęzioną i wzniesioną. Liście wyróżnia blaszka jajowata i romboidalna z ząbkowanym brzegiem. Cechą charakterystyczną pokrzywy żegawki jak i zwyczajnej są włoski parzące, którymi pokryte są zarówno liście jak i łodyga. Kwiat pokrzywy jest zielony i drobny, zebrany w kątach liści. Owoce mają kolor żółtozielony i przypominają niewielki orzeszek z nasieniem wewnątrz. Pokrzywa jest samopylna, a jej kwitnienie przypada na okres od maja do października włącznie.

Właściwości dla zdrowia

Liście pokrzywy żegawki obfitują w beta-karoten oraz witaminę C, a także potas, wapń i fosfor, żelazo. Znajdziemy w  nich też śladowe ilości witamin B2 oraz K. Prócz tego w składzie liści znajduje się cenny chlorofil, a co za tym idzie flawony i flawonoidy, serotoniny i fitosterole. Nie sposób nie wspomnieć o kwasie mrówkowym, który odpowiada za efekt parzenia rośliny. Dzięki tak bogatemu składowi pokrzywa żegawka może być stosowana na poprawę nastroju i samopoczucia, jak też zapobiegawczo przeciw wrzodom żołądka.

Ponadto działanie moczopędne i blokujące krwawienia wewnętrzne zapewnia jej zastosowanie w leczeniu dróg moczowych, nerek. Również w obrębie układu krążenia pokrzywa sprawdza się jako specyfik na obniżenie cukru we krwi oraz jako stymulator produkcji i wzrostu krwinek czerwonych. Ważną zdolnością pokrzywy jest wsparcie procesu odbudowy komórek, przyspieszenie ich regeneracji, jak też detoks komórek z toksyn i oczyszczenie krwi ze zbędnych substancji. Zielarze polecają pokrzywę żegawkę jako panaceum na stany zapalne, głównie układu pokarmowego oraz moczowego..

Zewnętrzne zastosowanie pokrzywy

Poza piciem naparu i jedzeniem pokrzywy w postaci świeżego dodatku do sałatki bądź zupy warto nadmienić, iż pokrzywę stosować można na zewnątrz. Najczęściej stosuje się ja poprzez wykonanie płukanki, okładu, kompresu lub jako składnik maści. Stosowana na włosy wzmacnia je, zwłaszcza ich cebulki, eliminuje łojotok i łupież, a także przyspiesza gojenie się ran nie tylko na skórze głowy.

Działa wspomagająco w regeneracji skóry oraz przeciwdziała trądzikowi, pomaga także we wzmocnieniu płytki paznokci. Jako okład polecana jest na reumatyzm i bóle artretyczne. Stosowana bywa w postaci okładów na zmęczone oczy lub też jako napój wzmacniający, lek na niedokrwistość i osłabienie wiosenne.

Napar z pokrzywy żegawki

By przygotować napar wystarczy 1 łyżka suszu ziela pokrzywy oraz szklanka gorącej wody. Mikstura winna się parzyć pod przykryciem przez kwadrans. Tak przygotowany napój winno się pić co najmniej dwa razy dziennie przez trzy tygodnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *