Łosoś

Łosoś – wartość odżywcza – jak wybrać dobrego łososia?

Łosoś – zamiana kwasów tłuszczowych nasyconych pochodzących z mięsa na kwasy nienasycone to podstawa zmiany nawyków żywieniowych. Ich głównym źródłem jest łosoś. Jaka jest wartość odżywcza łososia?

Spożycie ryb morskich

W Polsce spożycie ryb morskich jest znikome. Wynika to z ich trudnej dostępności i wysokiej ceny. Wiele ryb morskich, które znajdujemy w sklepach, to ryby importowane z krajów północnych. Warto jednak pozwolić sobie na luksus kupowania ryb z najlepszych źródeł. Łosoś jest doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Zasadniczo im tłustsza ryba morska, tym lepsze ma wartości odżywcze. A w im zimniejszych wodach żyje – tym bardziej tłusta jest. Stąd też zaleca się, by nie spożywać łososia hodowlanego, a jedynie łowionego z najzimniejszych wód Atlantyku. Łosoś norweski i łosoś atlantycki to najlepszy wybór żywieniowy.

Łosoś: wartość odżywcza

Kwasy tłuszczowe nienasycone są nam niezbędne do prawidłowego rozwoju. Przede wszystkim wspierają one nasz układ nerwowy. Dbają o prawidłowe funkcjonowanie naszego mózgu. Zwiększają zdolność koncentracji i zapamiętywania. Obniżają poziom cholesterolu LDL i podwyższają poziom HDL – przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka miażdżycy. Zamiana tłuszczu zwierzęcego na tłuszcz pochodzący z ryb morskich i roślin oleistych to pierwszy krok do zapobiegania chorobom serca. Łosoś oprócz wysokiej zawartości kwasów omega-3 jest też doskonałym źródłem dobrze przyswajalnego białka. Zawiera również wysoki poziom witaminy D. Jest idealnym posiłkiem w zimowe dni, kiedy podaż tej witaminy ze słońca jest zmniejszona.

Oprócz białek i tłuszczy łosoś jest też bogatym źródłem witamin i minerałów. Zawiera duże ilości witaminy B6 i B12 biorących udział w produkcji hormonów, enzymów i czerwonych krwinek. Zawiera również znaczne ilości selenu – pierwiastka płodności. Powinny go zatem spożywać osoby, które marzą o spłodzeniu zdrowego, silnego potomka. To również źródło fosforu i magnezu niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Jak wybrać dobrego łososia

Kupując łososia warto zwrócić uwagę na jego pochodzenia. Omijajmy raczej łososie hodowlane, w których wartość odżywcza jest znacznie zaniżona. Wybierajmy droższego łososia z naturalnych połowów. To jedna z nielicznych ryb, jaką mogą jeść kobiety w ciąży. Ich mięso nie jest bowiem zanieczyszczone związkami rtęci. Barwnik, który nadaje łososiową barwę to astaksantyna. Ma ona wiele dobroczynnych właściwości na ciało człowieka.

Zasadniczo przy wyborze łososia powinniśmy się kierować jego kolorem. Im bardziej intensywny kolor, tym więcej jest w nim astaksantyny. Taki łosoś będzie miał dużo właściwości prozdrowotnych. Takie właśnie są łososie z hodowli ekologicznych, które lepiej wybierać niż te z niszowych hodowli. Skłaniajmy się też raczej ku łososiowi świeżemu. Zawiera on więcej składników odżywczych, niż wędzony. Nawet obróbka termiczna nie będzie miała drastycznego wpływu na obniżenie ich ilości. A zatem – jedzmy łososia w ilości około 180g tygodniowo w celu utrzymania prawidłowego zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *