Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Tarczyca pospolita – zastosowanie w fitoterapii, charakterystyka

Tarczyca pospolita (Scutellaria galericulata) w stanie naturalnym występuje w Anglii i Szkocji, spotkać ją można też w Polsce. Korzeń rośliny należy do korzeni pełzających. To roślina wieloletnia osiągająca od 15 cm do maksymalnie 45 cm wysokości. Posiada liście karbowane naprzeciwległe o lancetowatym kształcie.

Charakterystyka tarczycy pospolitej

Tarczyca pospolita wyróżnia się dwuwargowymi kwiatami wyrastającymi z katów liści, ich szypułki są niezwykle krótkie, zaś kielich kwiatu zamknięty. Z zewnątrz kwiaty mogą być różnobarwne o charakterystycznym zaciśnięciu warg. Tarczyca kwitnie w okresie między lipcem a wrześniem, zwykle porasta brzegi jezior, rzek ceniąc sobie wilgotne gleby piaszczyste i torfowe.

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

Lecznicze zastosowanie – tarczyca pospolita

Wbrew pozorom nawet tak niewielka roślina potrafi zaskoczyć swoim składem i właściwościami. W medycynie naturalnej ceni się tarczyce pospolitą za działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, a ponadto wykazuje ona właściwości uspokajające, tonizujące oraz żółciopędne. Używany jest z tarczycy napar w kuracji zakażeń gardła.

Swoje właściwości lecznicze roślina zawdzięcza bogatym pokładom flawonów i związków fenolowych jakie znajdują siew tarczycy. Surowiec zielarski zbiera się w porze letniej, kiedy tarczyca pospolita zaczyna swe kwitnienie. Następnie poddaje się ziele suszeniu. Niegdyś stosowano tarczycę w leczeniu zaburzeń nerwowych, również na padaczkę jak tez bezsenność, czy delirium. Zioło wykorzystuje się do normalizacji cyklu miesiączkowego i minimalizacji krwawień.

Niestety roślina wywołuje szereg skutków ubocznych i jest niebezpieczna w ciąży. Tym samym jej znaczenie zielarskie maleje i jest coraz rzadziej stosowana, a jeżeli włącza się ją do kuracji to wyłącznie pod kontrolą doświadczonego zielarza. Zewnętrznie tarczycę stosuje się pod postacią okładów. Ma ona dobroczynny wpływ na cerę, działa anty zapalnie i antyseptycznie. Wspiera skutecznie usuwanie przebarwień skórnych w wyniku zmian trądzikowych.

Uspokajające działanie tarczycy

Zdolność do minimalizowania leków oraz ograniczenia uczucia niepokoju to ważna właściwość rośliny, która przydaje się wspomagająco w leczeniu wielu schorzeń takich jak cukrzyca, bulimia, nowotwory itp. Uspokajające działanie pomaga też w leczeniu bezsenności, stanów zapalnych oraz zaburzeń hormonalnych powodujących chroniczne napięcie i podrażnienie.

Związki przeciwutleniające zawarte w zielu oraz fenole pomagają odzyskać równowagę psychiczną i fizyczną wzmacniając układ odpornościowy i regulując praca wszystkich układów w pełnej harmonii. Tarczycę stosuje siew postaci naparów oraz maści z suszu, która pomaga na rany jak i ból miejscowy.

Warto wiedzieć

Wspomnieć warto, iż tarczyca pospolita to również doskonałe zioło do detoksykacji, ma ona dobroczynny wpływ na wątrobę, dzięki przeciwutleniaczom. Eliminując toksyny z organizmu tarczyca wpływa na poprawę ogólnego stanu zdrowia i jest świetnym ziołem do profilaktyki naturalnej. Ponadto roślina ma zdolność do regulacji poziomu insuliny i glukozy we krwi, która przydaje się cukrzykom w monitoringu stanu zdrowia. Pośrednio działa też przeciwmiażdżycowo regulując poziom cholesterolu. Jest też sprzymierzeńcem wszystkich, którym zależy na spadku wagi.


loading...

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *