tarczyca pospolita

Tarczyca pospolita – zastosowanie w fitoterapii, charakterystyka

Tarczyca pospolita (Scutellaria galericulata) w stanie naturalnym występuje w Anglii i Szkocji, spotkać ją można też w Polsce. Korzeń rośliny należy do korzeni pełzających. To roślina wieloletnia osiągająca od 15 cm do maksymalnie 45 cm wysokości. Posiada liście karbowane naprzeciwległe o lancetowatym kształcie.

Charakterystyka tarczycy pospolitej

Tarczyca pospolita wyróżnia się dwuwargowymi kwiatami wyrastającymi z katów liści, ich szypułki są niezwykle krótkie, zaś kielich kwiatu zamknięty. Z zewnątrz kwiaty mogą być różnobarwne o charakterystycznym zaciśnięciu warg. Tarczyca kwitnie w okresie między lipcem a wrześniem, zwykle porasta brzegi jezior, rzek ceniąc sobie wilgotne gleby piaszczyste i torfowe.

Lecznicze zastosowanie – tarczyca pospolita

Wbrew pozorom nawet tak niewielka roślina potrafi zaskoczyć swoim składem i właściwościami. W medycynie naturalnej ceni się tarczyce pospolitą za działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, a ponadto wykazuje ona właściwości uspokajające, tonizujące oraz żółciopędne. Używany jest z tarczycy napar w kuracji zakażeń gardła.

Swoje właściwości lecznicze roślina zawdzięcza bogatym pokładom flawonów i związków fenolowych jakie znajdują siew tarczycy. Surowiec zielarski zbiera się w porze letniej, kiedy tarczyca pospolita zaczyna swe kwitnienie. Następnie poddaje się ziele suszeniu. Niegdyś stosowano tarczycę w leczeniu zaburzeń nerwowych, również na padaczkę jak tez bezsenność, czy delirium. Zioło wykorzystuje się do normalizacji cyklu miesiączkowego i minimalizacji krwawień.

Niestety roślina wywołuje szereg skutków ubocznych i jest niebezpieczna w ciąży. Tym samym jej znaczenie zielarskie maleje i jest coraz rzadziej stosowana, a jeżeli włącza się ją do kuracji to wyłącznie pod kontrolą doświadczonego zielarza. Zewnętrznie tarczycę stosuje się pod postacią okładów. Ma ona dobroczynny wpływ na cerę, działa anty zapalnie i antyseptycznie. Wspiera skutecznie usuwanie przebarwień skórnych w wyniku zmian trądzikowych.

Uspokajające działanie tarczycy

Zdolność do minimalizowania leków oraz ograniczenia uczucia niepokoju to ważna właściwość rośliny, która przydaje się wspomagająco w leczeniu wielu schorzeń takich jak cukrzyca, bulimia, nowotwory itp. Uspokajające działanie pomaga też w leczeniu bezsenności, stanów zapalnych oraz zaburzeń hormonalnych powodujących chroniczne napięcie i podrażnienie.

Związki przeciwutleniające zawarte w zielu oraz fenole pomagają odzyskać równowagę psychiczną i fizyczną wzmacniając układ odpornościowy i regulując praca wszystkich układów w pełnej harmonii. Tarczycę stosuje siew postaci naparów oraz maści z suszu, która pomaga na rany jak i ból miejscowy.

Warto wiedzieć

Wspomnieć warto, iż tarczyca pospolita to również doskonałe zioło do detoksykacji, ma ona dobroczynny wpływ na wątrobę, dzięki przeciwutleniaczom. Eliminując toksyny z organizmu tarczyca wpływa na poprawę ogólnego stanu zdrowia i jest świetnym ziołem do profilaktyki naturalnej. Ponadto roślina ma zdolność do regulacji poziomu insuliny i glukozy we krwi, która przydaje się cukrzykom w monitoringu stanu zdrowia. Pośrednio działa też przeciwmiażdżycowo regulując poziom cholesterolu. Jest też sprzymierzeńcem wszystkich, którym zależy na spadku wagi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *