Ostropest plamisty

Ostropest plamisty – wpływ na zdrowie, zastosowanie w lecznictwie

Ostropest plamisty to terapeutyczna roślina, która w medycynie alternatywnej stosowana jest już od ponad dwóch tysięcy lat. Naturalnie wywodzi się z terenów Południowej Europy, Azji Mniejszej oraz terenów śródziemnomorskich. Dziś roślina ta jest z powodzeniem uprawiana na całym świecie. Warto wiedzieć, że jest jednym z najczęściej stosowanych składników w ogólnodostępnych suplementach diety. Nic jednak dziwnego – wszakże jej zastosowanie i prozdrowotne właściwości są naprawdę nieograniczone. Jak ostropest wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu?

Wykazuje zdolność antyoksydacyjną

To oznacza, że jest naturalnym przeciwutleniaczem. Wyciąg z ostropestu zawiera ogrom naturalnych, silnych związków, które nazywane są fito chemikaliami. Świetnie radzą sobie z hamowaniem działalności wolnych rodników, które są odpowiedzialne nie tylko za szybszy proces starzenia się organizmu, ale przede wszystkim również za ogrom dolegliwości chorobowych – o czym również warto pamiętać.

Ostropest plamisty wspiera wątrobę oraz pęcherzyk żółciowy

Badania nad ostropestem przeprowadzone przez ekspertów dowiodły, że roślina ta wykazuje silne właściwości oczyszczające. Zawarte w niej składniki aktywne, w tym silymaryna, może przeciwdziałać licznym chorobom związanym z działaniem wątroby. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ten potężny gruczoł jest odpowiedzialny za poprawne funkcjonowanie całego organizmu.

Ostropest plamisty poprawia jakość cery

W obecnych czasach wygląd jest bardzo ważny. Nie każdy może pozwolić sobie jednak na stosowanie bardzo kosztownych i nie zawsze skutecznych produktów komercyjnych. Naukowcy wciąż poszukują alternatywnych rozwiązań i jednym z nich jest właśnie stosowanie ostropestu. Zioło to ma silne właściwości ochronne, dzięki czemu stosując je na twarzy nie musimy obawiać się na przykład szkodliwego działania promieni słonecznych, które znacząco przyspieszają starzenie się skóry.

Ostropest plamisty jest również korzystny dla cukrzyków

Przeprowadzone testy dowiodły bowiem, że roślina ta może kontrolować poziom cukru we krwi. Wszystko to za sprawą silnych składników aktywnych. Badania, które mają jednoznacznie potwierdzić wpływ ostropestu na przebieg cukrzycy wciąż trwają. Na ostateczne wyniki trzeba jeszcze poczekać, ale są one bardzo obiecujące.

Przepis na herbatę z ostropestu

Herbata zdaje się być najprostszym sposobem na spożywanie ostropestu – wykonujemy ją dokładnie tak samo, jak wszystkie inne zioła. Do sporządzenia naparu można zastosować zarówno świeże liście, jak i suszone. W pierwszym przypadku liście należy umyć pod bieżącą wodą i skroić je na mniejsze części. Następnie wkładamy je do zimnej wody i doprowadzamy do wrzenia. Przykrywamy i czekamy kilka minut aż się zaparzą.

W przypadku liści suszonych należy uprzednio zmiażdżyć je w moździerzu. Następnie zalewamy je wrzątkiem i przykrywamy na dziesięć minut do zaparzenia. Herbatę można spożywać codziennie lub doraźnie podczas leczenia konkretnych dolegliwości. Warto pamiętać, że roślina ta może stać się doskonałą alternatywą dla porannej kawy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *