Arnika górska

Arnika górska – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Arnika górska to rośliny z rodziny astrowatych. Rośnie dziko w górach europejskich i północnoamerykańskich.  W wielu krajach w tym także w Polsce staje się coraz  rzadsza i dlatego objęta jest ochroną. Istnieje około 30 gatunków, z czego tylko jeden występuje w Polsce. Arnika górska rośnie głównie w polskich górach, gdzie znane są jej lecznicze właściwości.

Do miejsc w których najczęściej możemy spotkać arnikę górska zaliczamy Sudety oraz Bieszczady. Miejscowi nazywają ją kupalnikiem górskim lub trankiem górskim. Arnika dawniej była popularnym surowcem wykorzystywanym przez polskich zielarzy i aptekarzy.

Arnika górska – zastosowanie

Arnika górska to bylina o grubym kłączu, charakterystycznej łodydze wzniesionej i jednocześnie rozgałęzionej  która kończy się koszyczkiem składającym się z  żółtych kwiatków. Arnika górskaUprawa arniki górskiej najlepiej udaje się na glebie piaszczystej, kwaśnej, bogatej w próchnicę i stanowisku słonecznym. Posiada liście które w różyczce są eliptycznojajowate, przylegające do ziemi, zaś liście łodygowe lancetowate. Arnikę rozmnaża się wegetatywnie przez podział kłączy.
Kwiaty arniki zawierają flawonoidy oraz olejek eteryczny a także liczne karotenoidy, kompleks goryczkowy, arnicynę, saponinę, arnidiol, fitosterole, izokwercetynę, astragalol. Natomiast kłącze zawiera liczne garbniki do 6,5% olejku eterycznego oraz żywicę.

Cała roślina posiada bardzo dużą wartość leczniczą. Zbiera się przede wszystkim koszyczki kwiatowe, rzadziej natomiast kłącza  z korzeniami. Należy zbierać kwiaty rurkowate i języczkowate bez charakterystycznego dna kwiatowego i okrywy.  Następnie zaleca się czyszczenie kłaczy i bardzo szybkie suszenie.

Okres kwitnienia arniki górskiej przypada na przełom czerwca i lipca, natomiast najlepszym okresem a zbiór kwiatu przypada na czerwiec i lipiec, kłaczy wrzesień październik, liści zaś na przełomie czerwca i lipca.

Arnika górska to roślina posiadająca zrośniętą z podłożem rozetę liści, z której wyrasta około 70 centymetrowa, pokryta włoskami łodyga. Kwiaty arniki pojawiają się w czerwcu oraz lipcu, mają świetlistą, żółtopomarańczową barwę i wydzielają silny aromat. Arnika górska ma szerokie zastosowanie na polu leczniczym.

Arnika górska – właściwości lecznicze

Arnika górska to wspaniałe, naturalne lekarstwo. Zioło to zwiększa odporność organizmu na infekcje (listerie, salmonella), przyspiesza gojenie się ran po operacjach, wyrywaniu zębów. Arnika górska wykazuje właściwości przeciwobrzękowe, przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, ściągające. Wzmacnia serce oraz naczynia krwionośne. Jest skuteczna na wszelakie obrażenia. Arnika górska może być używana, ogólnie w dawkach homeopatycznych, na zaburzenia psychiczne i fizyczne, siniaki, urazy stawu z naderwaniem wiązadeł, ból i opuchnięcia, złamania. Arnika górska znana jest również jako zioło obniżające gorączkę, pobudzające krążenie oraz wchłaniające (zwrotne) wewnętrzne krwawienia.

Arnika stosowana doustnie korzystnie wpływa na układ krążenia. Wykorzystywana przy:
– zaburzeniach sercowo-naczyniowych,
– zaburzeniach krążenia krwi wieńcowe i mózgowe,
– przy tak zwanym sercu starczym,
– pomocniczo w  żylakach odbytu,
– wspomagająco w zespole pozakrzepowym,
– krwawieniach poporodowych,
– zmianach w  klimakterium.

Przetwory zawierające arnikę stosuje się najczęściej zewnętrznie przy urazach, obrzękach i stłuczeniach, ponieważ przyśpiesza wchłanianie krwiaków i siniaków, oraz przy owrzodzeniach żylakowych podudzi, zapaleniach żył, oparzeniach I i II stopnia, a także stanach zapalnych jamy ustnej i dziąseł. Arnikę wykorzystuje się również w produktach kosmetycznych, szczególnie przeznaczonych do cery z problemami naczyniowymi. Ponadto w stanach zalanych gardła, jamy ustnej i dziąseł. Arnika górska poprawia miejscowe dostarczanie krwi oraz przyspiesza proces gojenia się. Wspomagająco przy leczeniu ukąszeń owadów.

Arnika górska to świetne zioło dla dzieci, które doznały obrażeń w czasie upadków, stłuczeń głowy itp. Przyłożyć maść z arniki górskiej na obite miejsce. Pomaga to w łagodzeniu bólu. Maść taka również pomaga w bólach reumatycznych stawów czy w bolesnych opuchnięciach stóp. Arnika górska rozcieńczona w proporcji 1 do 10 z nagietkiem może być używana na wszelkie wysypki skórne jak również na inne zapalne problemy skóry.

Arnika górska – przeciwwskazania

Wyciąg z arniki może uczulać. Dlatego trzeba ją zażywać w rozsądnych dawkach i precyzyjnie przyrządzać. Przedawkowane wywołują podrażnienie gardła i przewodu pokarmowego, wymioty, biegunkę, bóle brzucha, zawroty i bóle głowy, zaburzenia sercowe, a nawet utratę przytomności.

Arnika górska – sposób użycia

Okłady

Przepis; należy wymieszać trzy łyżki kwiatów arniki z dwoma szklankami alkoholu, po czym zostawiam na okres dwóch tygodni w chłodnym miejscu, potrząsając dwa razy dziennie. Następnie odcedzamy i przelewamy płyn do butelek. Powstałą nalewkę rozcieńczamy w ciepłej wodzie w proporcji 1 łyżeczka nalewki na 1 szklankę wody, namaczamy kompres i przykładamy. Pozostawiamy na 15 minut.

Napar z kwiatów lub ziela

Przepis; należy jedną łyżkę suszonego zioła wsyp do szklanki i zalej wrząca wodą. Przykryj i odstaw na 30 minut. Przecedź i gotowe. Napar pij raz dziennie i tylko 50 ml. Do smaku możesz dodać łyżkę miodu pszczelego. Resztę napoju należy przechowywać w lodówce. Kuracje stosuj przez 14 dni po czym zrób miesiąc przerwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *