owies zwyczajny

Owies zwyczajny – właściwości lecznicze i zastosowanie

Owies zwyczajny to roślina uprawna od wieków jest ceniona przez rolników na całym świecie. Głównie ze względu na swoje szczególnie niskie wymagania środowiskowe. Może rosnąć na glebach kwaśnych, ciężkich, piaszczystych, preferuje duże nasłonecznienie i dobrze znosi suszę.

Można więc powiedzieć, że jest idealnym zbożem na każde warunki! Z czasem przekonano się także o leczniczych właściwościach. Ma je praktycznie cała roślina – ziarna, nasiona i słoma, stąd też jeszcze chętniej uprawia się owies, już nie tylko jako zboże uprawne, ale także roślinę leczniczą.

Właściwości odżywcze owsa zwyczajnego

Jako element standardowej diety zaleca się spożywanie owsa nawet codziennie – choćby pod postacią płatków owsianych dodawanych do mleka czy jogurtu na śniadanie. Płatki owsiane możemy również wykorzystywać do pieczenia, jako mąkę. Po zmieleniu, jako baza ciasteczek owsianych, posypka do dań głównych lub deserów. Opcji jest naprawdę dużo i zdecydowanie warto przemycać do różnych potraw ziarna owsa.

Jak każde zboże, owies zwyczajny zawiera duże ilości witamin z grupy B. Poprawiają one stan skóry, włosów i paznokci, ale również działających dobrze na układ nerwowy. To doskonałe źródło białka roślinnego głównie pod postacią glutenu. Oprócz witamin z grupy B znajdziemy tu także witaminy rozpuszczalne w tłuszczach oraz minerały, takie jak magnez, wapń, żelazo i inne.

Owies zwyczajny i jego niezwyczajne właściwości

Warto włączyć owies zwyczajny do swojej codziennej diety jako jedną z porcji produktów zbożowych zalecanych w piramidzie żywienia. Biorąc pod uwagę jego właściwości profilaktyczne, zdrowotne i lecznicze, zdecydowanie każdy z nas powinien mieć i używać owies zwyczajny w swojej kuchni na co dzień. Te cechy wpływające na zdrowie to:

  • właściwości moczopędne – nasiona owsa pobudzają pracę nerek, stąd też mogą być doskonałe w profilaktyce chorób nerek, a także leczeniu stanów zapalnych nerek lub pęcherza, mogą wspomagać leczenie kamieni nerkowych.
  • regulacja poziomu cukru we krwi – spożywanie ziaren owsa pomaga w naturalny sposób obniżyć poziom cukru we krwi, co jest doskonałą wiadomością dla diabetyków. Wysoki poziom błonnika i węglowodanów złożonych w diecie ulega wolniejszemu rozkładowi do cukrów prostych w organizmie. Pozwala to uniknąć gwałtownych spadków cukru we krwi.
  • obniżanie ciśnienia tętniczego – osoby cierpiące na nadciśnienie powinny regularnie spożywać płatki owsiane, które przyczyniają się do zmniejszania ryzyka podwyższenia poziomu ciśnienia.
  • zewnętrzne warstwy owsa zawierają duże stężenie przeciwutleniaczy. Zarówno spożywanie jak najmniej przetworzonego owsa jak i nakładanie go w postaci maseczek na twarz może więc pomagać w spowolnieniu procesów starzenia się skóry!
  • wodne wyciągi z owsa mają działanie wykrztuśne, a także przeciwbólowe w chorobach reumatycznych

Zdecydowanie warto spożywać owies zwyczajny na co dzień. Choćby dodając jego kilka łyżek do porannych płatków lub jako przekąskę zajadając ciasteczka owsiane. Jest on lekkostrawny i odpowiednio przygotowany może mieć właściwości ochraniające przewód pokarmowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *