Zielona kawa

Zielona kawa – skuteczne odchudzanie, zalety

Zielona kawa – od jakiegoś czasu wiele mówi się o niepodważalnych walorach jakie posiada zielona kawa, która – analogicznie jak zielona herbata – jest niczym innym, jak powszechnie znanymi ziarnami kawy, która nie została poddana procesom obróbki, tzn. nie została wypalona. Dzięki temu, że wysoka temperatura nie wniknęła do wnętrza ziaren, zachowane zostały jej naturalne właściwości, których próżno szukać w ziarnach kawy palonej.

Najbardziej poznaną zaletą kawy zielonej są jej właściwości wspomagające odchudzanie

Wiadomo, że czarna kawa nie odchudza tylko odwadnia organizm, wypłukując przy okazji znaczne ilości magnezu. Zielona kawa nie tylko nie odwadnia, ale pozytywnie wpływa na metabolizm – przyspieszając go znacznie. Dzieje się tak za sprawą składników obecnych w surowych ziarnach kawy. Przede wszystkim jest ona bogata w kwas chlorogenowy (CGA), który w procesie obróbki termicznej ulega rozpadowi.

Kwas chlorogenowy to naturalny kwas organiczny z grupy polifenoli – silny antyoksydant, obecny nie tylko w zielonej kawie. Występuje on również w owocach kakaowca, głogu, pokrzywie, karczochach czy w suszonych śliwkach oraz brzoskwiniach.

Kawa zielona zawiera prawie 15 razy więcej kwasu chlorogenowego, niż te same ziarna po wypaleniu. Kwas chlorogenowy wchodzi w reakcję z kofeiną (drugim głównym składnikiem ziaren kawy) i te dwa związki przyczyniają się miedzy innymi do tego, że:

  •         następuje przyspieszenie tempa przemiany materii;
  •         w większym niż dotychczas stopniu spalane są własne rezerwy tłuszczu;
  •         obniża się łaknienie – w tym ochota na słodkie;
  •         tłuszcz odkłada się w mniejszym stopniu niż dotychczas.

Znajdując się w układzie trawiennym, kwas chlorogenowy obniża ilość cukru wchłanianego z jelita cienkiego do krwi, dzięki czemu organizm wolniej przyswaja glukozę. Pobudzony przez kofeinę organizm, zamiast glukozy zaczyna więc wykorzystywać na potrzeby energetyczne swoje zapasy tłuszczu, przyczyniając się do szybszego chudnięcia. Spowolnienie przyswajania glukozy pozwala utrzymać ją na stabilnym poziomie we krwi, a to z kolei stabilizuje produkcję insuliny przez trzustkę.

Insulina jest jedynym hormonem odpowiadającym za akumulację (odkładanie) tkanki tłuszczowej – zatem „efektem ubocznym”jej stabilnego poziomu jest mniejsze magazynowanie tłuszczów.

Regulacja gospodarki insulinowej przekłada się dalej na ograniczenie łaknienia, ponieważ to właśnie nagły wzrost poziomu insuliny w organizmie jest odpowiedzialny za tzw. napady „wilczego głodu”. Natomiast stabilny poziom glukozy we krwi sprawia, że organizm „nie domaga się” większych ilości cukru. Zatem apetyt na słodycze również maleje.

Zielona kawa – przeciwskazania

Podobnie jak czarna kawa, ziarna kawy zielonej zawierają znaczną ilość kofeiny (palenie nie niszczy jej, tak jak kwasu chlorogenowego), dlatego zielonej kawy nie zaleca się osobom, które ze względów zdrowotnych powinny unikać picia kawy tradycyjnej. Do stałych przeciwskazań należą choroby serca, nadciśnienie, cukrzyca, ciąża i karmienie piersią oraz wiek poniżej 16 roku życia.

Jak wszystkie suplementy diety, zielona kawa nie jest również „cudownym lekiem”, który sprawia, że tłuszcz sam znika bez śladu. Dlatego, aby uzyskać trwałe rezultaty, warto stosować ją jako uzupełnienie dobrze zbilansowanej diety połączonej z aktywnością fizyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *