Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Mięta pieprzowa –jest wieloletnią, zimotrwałą rośliną, dorastająca do wysokości 75 cm. Roślina wykształca dwa rodzaje łodyg. Pierwsze z nich to wzniesione, bogato ulistnione, zakończone kłoskiem kwiatowym o niepozornych fioletowych kwiatach, są płożące się na powierzchni ziemi, rzadziej i drobno ulistnione, odznaczające się wielką zdolnością ukorzeniania. Mięta ma także liczne rozłogi podziemne. Ulistnione łodygi giną podczas zimy i na wiosnę rozwijają się nowe z rozłogów podziemnych.

Nazwa mięta pochodzi z mitologii greckiej od imienia biednej nimfy Mintho (Mente, Menthe), która podobno była kochanką Hadesa. Żona jego Persefona, potwornie zazdrosna o męża, prześladowała swoją rywalkę. Aby oszczędzić nimfie dalszych przykrości Hades zamienił nimfę w roślinę 'miętę’. Podania mitologiczne nie mówią, czy zamiana z nimfy w roślinę spodobała się Minto, ale ludzie wiele zyskali na tej zamianie. W Rzymie Mente stała się boginią personifikującą ludzki rozum.

Według jednego z filiozofów, Pliniusza mięta pobudzała działalność umysłu, mózgu dlatego adepci filozofii w Rzymie nosili wianki ze świeżej mięty. Zaś w medycynie Pliniusz zalecał napar z mięty jako łagodzący migrenę.

Mięta pieprzowa – zastosowanie

Miętę pieprzową uprawia się na skalę przemysłową, jak również w przydomowych ogródkach w Europie, Azji czy Ameryce Północnej. Mięta rośnie najlepiej w wilgotnej, piaszczystej glebie bogatej w humus. Rekomendowane pH gleby waha się w granicach 6.0 do 7.5.

Mięta pieprzowa rozmnaża się z odnóżek wziętych z dojrzałych roślin zanim zaczną one kwitnąć. Rośliny powinny być oddalone od siebie na co najmniej 45 cm. Kiedy mięta pieprzowa dobrze się zadomowi w naszym ogródku, będzie się rozrastać dosyć szybko za pomocą podziemnych rozłóg. Miętę pieprzowa możemy również hodować w dużych doniczkach umieszczonych w glebie. Należy jednak pamiętać, że taka doniczka powinna mieć dziury, aby woda mogła spokojnie z niej się wydostawać. Należy obrywać listki zioła, co spowoduje, że będzie ono miało kształt dorodnego krzaczka.

Do uprawy zaleca się stanowisko nasłonecznione. Niektóre mięty, np. mięta wodna będzie tolerować cień. Ogólnie, do wyprodukowania odpowiedniego smaku oraz aromatu, mięty powinny być sadzone w pełnym słońcu oraz dobrze podlewane.

Stanowisko do uprawy mięty powinno być słoneczne i ciepłe, odchwaszczone i osłonięte na
zimę. Mięta wymaga gleby próchnicznej, lekkiej, wilgotnej, lekko zasadowej, przepuszczalnej.
Preferuje ziemię zasobną w wapń i wodę. Stanowisko powinno być starannie odchwaszczone.

Mięta pieprzowa – właściwości lecznicze

Mięta pieprzowa posiada bardzo szerokie zastosowanie. Wśród najbardziej charakterystycznych zalet wskazuje się na:
– pobudza czynności trawienne żołądka,
– poprawia apetyt,
– stosowana jako środek wiatropędny,
– środek żółciopędny,
– działa pobudzająco na układ nerwowy,
– wzmaga czynność wydzielniczą wątroby,
– zmniejsza napięcie mięśni gładkich jelit,
– umożliwia prawidłowy pasaż treści jelitowej,
– działa przeciwskurczowo,
– antyseptycznie ogólnie,
– działa uspokajająco,
– obniża nieco ciśnienie krwi,
– pobudza popęd płciowy,
– zmniejsza wydzielanie mleka,
– znieczula,
– osłabia bóle jelitowe,
– wywołuje miesiączkę,
– zalecana w kolce jelitowej,
– wspomagająco w chorobach wątroby,
– posiada działanie uspokajające,
– pomocna w leczeniu bezsenności,
– migreny,
– wspomagająco w nerwobólach
– łagodzi objawy Zespołu Jelita Drażliwego,
– posiada właściwości dezynfekujące i lekko znieczulające,
– napar z mięty stosuje się  na obrzęki,
– stosowany w owrzodzeniach,
– bólach ucha,
– jako płyn do płukania ust w stanach zapalnych jamy ustnej,
– jako środek odświeżający oddech,
– stosowany do inhalacji przy nieżytach oskrzeli i gardła,
– zalecany także  podczas leczenia przeziębienia.

Mięta pieprzowaOprócz wielu wspaniałych zalet mięty pieprzowej wskazuje się także na jej silne działanie antyseptyczne, przeciwpasożytnicze, przeciwskurczowe.

Mięta pieprzowa zalecana jest do  wykorzystania na wiele sposobów, miedzy innymi w postaci naparów, odwarów, okładów, płynów itp. Także  w  postaci aerozolu jest bardzo silnym środkiem bakteriobójczym również dla szczepów antybiotykoodpornych, ma właściwości przeciwbólowe, po zastosowaniu na błony śluzowe nosa także chłodzące i zmniejszające obrzęki w nieżytach. Na nieuszkodzoną skórę mentol działa przeciwświądowo, drażni zakończenia nerwowe, wywołuje uczucie chłodu, zmniejsza ból i stan zapalny, niszczy bakterie.

Mięta pieprzowa – sposób użycia

Olejek orzeźwiający

Przepis; należy 1½ szklanki (40g) dobrze wysuszonych liści mięty pieprzowej zalać 2 szklankami (500ml) tłoczonej na zimno oliwy z oliwek

Następnie należy połączyć te dwa składniki w butelce lub szklanym słoju. Trzymać z dala od światła przez kres około 1 miesiąca i potrząsać słojem regularnie co 2 – 3 dni. Odcedzić. Olejku używać w przypadku bólów, skurczów mięśni, skurczów jelit, bólów głowy. Olejek masuje się na bolące miejsca lub przyrządza się z niego okłady i stosuje na bolące miejsca.
Tak sporządzony olejek, jeśli jest trzymany z dala od światła, możemy przechowywać przez okres około 1 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *