leki zażywane na stałe

Leki zażywane na stałe – leki na ciśnienie, przeciwzapalne

Leki zażywane na stałe – niekiedy przepisywane są nam leki zażywane na stałe z uwagi na przewlekłość choroby. Wówczas należy pamiętać o tym, ze lekarstwa wchodzą w różne interakcje zarówno z innymi lekami jak również z jedzeniem, pogodą itp.

Leki zażywane na stałe

Leki na choroby przewlekłe charakteryzuje przyjmowanie codziennie o tych samych porach. Liczy się regularność. Warto też wiedzieć co zrobić by terapia była bardziej skuteczna. Może mieć na to wpływ pora przyjmowania leku lub to czym go zapijemy.

Co więcej poza skutecznością ważne jest unikanie skutków ubocznych jakie mogą leki wywoływać. Bardzo często wymaga to czasu na obserwacje zachowań swego organizmu. Zdarza się ze reakcje na lek przychodzą znienacka po wielu latach stosowania okazuje się że coś jest nie tak.

Zazwyczaj jednak dotyczy to nowych leków do których organizm musi przywyknąć lub wymagają one zmiany z uwagi na nietolerancje organizmu. Gdy zauważymy coś niepokojącego winniśmy się skonsultować z lekarzem. Lekarz może nam zmienić lek, zwykle pole manewru jest spore.

Leki zażywane na stałe – wiedza o leku

Wiedzę o leku warto czerpać z ulotki, to podstawowe źródło jakie udostępnia producent. Jeśli zgubiliśmy ulotkę możemy ją odszukać w internecie. W ulotce znajdziemy dawkowanie, działanie i ryzyko skutków ubocznych. Uważajmy jednak na łączenie różnych leków ze sobą. Czasem ulotka zawiera ostrzeżenie z jakimi lekami danego leku łączyć nie można.

Leki zażywane na stałe – leki na ciśnienie

Do najpopularniejszych leków zażywanych ciągle należą leki na nadciśnienie tętnicze. Dobranie stosownego leku jest często trudne i może trwać kilka miesięcy. Lekarz musi uwzględnić schorzenia współistniejące z nadciśnieniem, wiek, płeć, a także tryb życia pacjenta. Warto pamiętać, iż same leki na niewiele się zdadzą jeśli pacjent nie zmieni stylu życia.

Bardzo ważna jest regularność zażywania leków, zazwyczaj pierwsza tabletka jest do spożycia zaraz po przebudzeniu się. O tej porze ciśnienie tętnicze jest najwyższe, a zatem szczyt ciśnienia tętniczego w ciągu doby spotyka się ze szczytem działania leku. Leki na ciśnienie zażywa się przed jedzeniem, gdyż poprawia to ich wchłanianie się.

Leki zażywane na stałe – leki przeciwzapalne

Niesteroidowe leki przeciwzapalne stosowane są przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Niestety z uwagi an to ze dostępne są bez recepty są nadużywane. A przecież nie są to leki obojętne, zwłaszcza dla przewodu pokarmowego. Ich nadmiar prowadzi do wrzodów żołądka.

Dlatego gdy nasze dolegliwości wymagają przyjmowania ich na stale należy pamiętać o stosowaniu równocześnie leków chroniących śluzówkę żołądka.

Leki zażywane na stałe – leki psychotropowe

Przyjmowanie leków psychotropowych jest wymagające. Leczenie nimi zmienia zachowanie, upodobania względem jedzenia i łaknienia. Ponadto leków tych nie wolno mieszać z alkoholem, mogą wówczas doprowadzić do zatrucia organizmu.

Również antydepresanty należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarskimi pod względem pory dnia i łączenia ich z innymi lekami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *