skręt jajnika

Skręt jajnika – grupa ryzyka, przyczyny powstawania, błędne diagnozy

Skręt jajnika określany bywa również jako skręt przydatków. Objawia się przede wszystkim silnym bólem w podbrzuszu. Charakteryzują go objawy typowe dla chorób układów moczowego i pokarmowego, co może utrudniać diagnostykę. Zazwyczaj intensywny ból oznacza skręcenie jajnika i jajowodu łącznie. Niestety konsekwencją tej dolegliwości jest martwica przydatków, bowiem ich skręt powoduje brak dopływu krwi do ich komórek i proces martwiczy. Niezbędna jest wówczas interwencja chirurgiczna.

Skręt jajnika wymaga szybkiej pomocy medycznej

Na przydatki składają się jajniki, jajowody oraz więzadła macicy, wszystkie zlokalizowane są w podbrzuszu. Rozlokowane po dwóch stronach macicy. Na skręt jajnika narażone są kobiety w wieku do trzydziestego roku życia, niemniej w grupie ryzyka są także kobiety w okresie menopauzalnym jak i dojrzewające dziewczęta, co więcej skręt jajnika wystąpić może również w okresie ciąży. Temu schorzeniu sprzyjają zaburzenia hormonalne, których efektem jest przekrwienie jajników.

Przyczyny powstawania

Bez wątpienia skręt jajnika nie ma nic wspólnego z nowotworem. Najczęściej powoduje go burza hormonów, wszelkie zaburzenia w gospodarce hormonalnej, okres dojrzewania, pokwitania itp. Przyczyną skrętu jajnika mogą być także zaparcia, wzdęcia. Grupą ryzyka są kobiety leczące się z niepłodności, przygotowujące do zapłodnienia in vitro, jak również z chorobami tarczycy.

W przypadku najmłodszych dziewcząt mówi się o spontanicznym skręcie, który wystąpić może w wyniku nadmiernej aktywności fizycznej bądź zmian fizjologicznych w budowie ciała. Co istotne skręt jajnika po jednej stronie macicy nie wyklucza powtórzenia skrętu po drugiej stronie, również w krótkim odstępie czasu. Najczęściej pojedynczy skręt jajnika tyczy się jednej strony. Wszelkie zmiany w okolicy przydatków, dolegliwości potęgują ryzyko wystąpienia skrętu. Takimi zmianami są zwłaszcza torbiele, ale również niezłośliwe nowotwory jajnika.

Błędne diagnozy

Bardzo często stawiana jest pacjentkom błędna diagnoza i skręt jajnika zostaje nierozpoznany. Ból odczuwalny w czasie skrętu jajnika przypomina nierzadko ból miesiączkowy. Promieniuje on na kręgosłup i towarzyszą mu nudności, czasem wymioty mylone z grypą żołądkową. Najczęściej myli się skręt jajników z kamicą nerkową lub zapaleniem wyrostka robaczkowego. Te pomyłki zdarzają się w dwie strony, bowiem nie brakuje przypadków kiedy ciąża pozamaciczna lub endometrioza są mylone ze skrętem jajnika.

Prawidłowa diagnoza winna być wykonana kompleksowo wykluczając podobne schorzenia o objawach tożsamych. Przy tym należy pamiętać o czasie, który jest istotny dla konsekwencji skrętu jajnika. Pomocne jest USG, gdyż jest nieinwazyjne, bezpieczne a przy tym pozwalające ocenić zmiany w podbrzuszu kobiety. Aby wykluczyć inne choroby warto wykonać rezonans magnetyczny i tomografię komputerową. Te jednak odradzane są ciężarnym, z uwagi na negatywne skutki uboczne dla płodu.

Leczenie skrętu jajnika

Im szybciej zostanie postawiona diagnoza, tym istnieje większa szansa na uratowanie jajnika i jajowodu. Każda chwila to jednak powód do niedokrwienia i martwicy. W 90% przypadków nie udaje się ocalić jajnika z powodu zbyt długotrwałej diagnostyki. Nie oznacza to jednak iż jest to przypadłość nieuleczalna, bowiem badaniem laparoskopowym można okręcić jajnik, gdy nie uległ całkowitej martwicy.

Jeżeli ta operacja się nie uda wymagany jest natychmiastowy zabieg usunięcia jajnika by nie wdało się w to miejsce zakażenie. Skręt jajnika może powodować szereg powikłań. Do najcięższych należy zapalenie otrzewnej i sepsa, jednak znacznie częściej są to zrosty, bezpłodność i przewlekły stan bólowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *