choroby serca w podróży

Choroby serca w podróży – zasady podróżowania, szczegóły i dieta

Choroby serca w podróży – liczne choroby serca występują w populacji coraz częściej. Jednocześnie wraz z nastaniem XXI wieku mobilność ludzka rośnie. Co za tym idzie warto jest umieć pogodzić podróże z chorobami serca. Nie zawsze choroby serca je wykluczają, chociaż mogą utrudniać. Zmiana czasu, klimatu, miejsca i otoczenia może sprawiać trudność w adaptacji i w związku z tym zaburzać rytm życia, wpływać na stan zdrowia negatywnie. Dobrze jest się przygotować do wyjazdu i podróż zaplanować pod kątem choroby.

Choroby serca w podróży – zasady podróżowania

Będąc chorym na serce nie musisz rezygnować z wyjazdu na wakacje. Jednak uważaj na to gdzie się wybierasz, zwłaszcza latem. Osobom chorym na serce nie są polecane ciepłe kraje, gdyż upały mogą nasilać dolegliwości. Poza tym zwróci uwagę na długość podróży. Zbyt długie siedzenie w jednej pozycji nie sprzyja krążeniu i może prowadzić do obrzęków, niewydolności krążeniowej i oddechowej zarazem.

Dlatego planując podróż planuj wyjazd w nieodległe miejsca bądź z przystankami, w wygodnych warunkach jazdy. Staraj się podczas podróży być aktywnym, wykonując mikro ćwiczenia gimnastyczne poprawiające krążenie i zapobiegające zastojom. Ponadto planując wyjazd skompletuj lekarstwa, zabezpiecz się pod kątem wiedzy o dostępie do punktów medycznych w miejscu docelowym jak i w trasie. Najlepiej wyjedź z osobą towarzyszącą.

Choroby serca w podróży – oceń stan zdrowia obiektywnie

Przed wyjazdem warto jest ocenić swój stan zdrowia i możliwości. Jeśli nie czujesz się na siłach nie wyjeżdżaj. Czasem to kwestia blokady psychicznej, obawy przed opuszczeniem domu, a czasem realna podstawa do pozostawania w domu, gdzie mamy zapewnioną fachową pomoc medyczną i opiekę.

Dalekie podróże często wiążą się ze zmianą warunków klimatycznych oraz z nagłymi wahaniami ciśnienia i temperatury. Tym samym podróże mogą być meczące, a pobyty poza domem wcale nie sprzyjać wypoczynkowi. Upały i długotrwałe podróże mogą przyczynić się do osłabienia organizmu, a nadmierny wysiłek może doprowadzić do zawału serca, mimo to nie należy się bać podróży.

Choroby serca w podróży – zadbaj o szczegóły

Czasem wydaje się nam, że życie z chorobą serca nie jest trudne, jednak wystarczy zmienić harmonogram dnia, wyjechać z domu, by okazało się iż choroba znacząco nas ogranicza. Faktycznie wyjazd osoby chorej na serce niesie ryzyko i ograniczenia, jednak przy odrobinie chęci można sprawić, iż wakacje, delegacja, czy wyjazd do rodziny będą udane z korzyścią dla zdrowia.

Nie bez powodu na serce oferowane są wyjazdy sanatoryjne, wzmacniające układ krążenia, relaksujące i pozwalające poprawić kondycję. Bez względu na płeć, wiek i choroby towarzyszące można się przemieszczać będąc chorym na serce. Dozwolone są wszystkie środki transportu z samolotem włącznie. Zmiany ciśnienia na pokładzie nie są tak drastyczne aby mogły zagrażać sercowcom. Należy jednak pamiętać o przyjmowaniu płynów oraz ruszaniu ie by zapobiec drętwieniu kończyn i zastojom wody w organizmie.

Choroby serca w podróży – nie zapominaj o diecie

Osoby chorujące na serce najczęściej zobligowane są do stosowania diety. Tym samym żaden wyjazd nie zwalnia z odpowiedniego żywienia. Jeśli wiemy, iż na miejscu nie będzie możliwości spożywania posiłków zgodnych z dotychczasową dietą zabierzmy je ze sobą. Chwila zapomnienia nie powinna nas zabić, jednak nie możemy pozwalać sobie na zbyt wiele. W podróż zabieramy również chorobę, o czym nie można zapominać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *