pessaroterapia

Pessaroterapia – czym jest i kiedy warto ją stosować, zalety i wady

Pessaroterapia to rodzaj terapii jaką poleca się w leczeniu zaburzeń okolic intymnych kobiety. Dotyczy to zwłaszcza wypadania narządów rodnych i kierowania się ich do pochwy. Jest to terapia skuteczna w leczeniu nieprawidłowości fizycznej budowy miednicy i macicy, kiedy mięśnie są zbyt słabe i niewydolne.

Pessaroterapia – terapia wypadania narządów

Jest to skuteczna metoda stosowana w wypadaniu narządów. Polega na wprowadzeniu przez lekarza ginekologa pessara z giętkiego materiału. Jets ona umieszczany w pochwie i ma za zadanie podtrzymywać narządy w miednicy. Z uwagi na indywidualne potrzeby pacjentek pessar jest przygotowywany na miarę pacjentki.

Przed założeniem urządzenia w pochwie przeprowadza się niezbędna diagnostykę pacjentki. Prócz doboru miary i funkcji pessary dzielimy na pierścieniowe (dopasowują się do pochwy łatwo i są wskazane w terapii nietrzymania moczu) oraz pessary cewkowe (podtrzymują cewkę moczową przez co wpływają pozytywnie na narządy rodne) oraz pessary kołnierzowe silikonowe, które przytrzymują narządy rodne na miejscu.

Przesłanki do założenia pessara

Nie zawsze pessar jest konieczny, jak i skuteczny. Warto wiedzieć, kiedy pessar może się przydać. Przesłanka do jego założenia jest wypadanie narządów. Symptomem wypadania narządów jest między innymi nietrzymanie moczu, uczucie niepełnego wypróżnienia, półpełnego pęcherza, jak również uczucie wysuwania się czegoś z pochwy, ból podczas współżycia, okolicy lędźwiowej.

Ponadto zauważa się częste oddawanie moczu, stany zapalne pochwy a nawet krwawienia. Są to objawy z jakimi kobiety zgłaszają się do ginekologa i które wskazują na wypadanie narządów. Schorzenie to obecnie jest jak najbardziej uleczalne, a wszystko dzięki pessarom. Urządzenia traktuje się tymczasowo, poniekąd uczą one mięśnie właściwego napięcia i pozycji.

Skuteczna pessaroterapia

Pessaroterapia wspiera mechanicznie proces generacji mięśni i wypracowanie prawidłowego układu napięcia mięśniowego w okolicy narządów rodnych kobiety. Metoda nie jest skuteczna w tempie błyskawicznych, ale mimo wszystko pozwala przywrócić kobiecie poprawne funkcjonowanie narządów miednicy bądź wyeliminować wady wrodzone z tym związane.

Metoda ta cechuje się niewielką inwazyjnością oraz poprawa komfortu życia, jak i skutecznością długofalowego działania. To kuracja ogólnodostępna, tania i bezpieczna, bez przeciwwskazań, również dla kobiet pragnących zajść w ciążę.

Grupy ryzyka

Omawiając pessaroterapię warto wskazać grupy ryzyka, w których to wypadanie narządów jest najczęstszym schorzeniem po pierwsze w grupie ryzyka znajdują się kobiety w wieku okołomenopauzalnym z powodu niedoboru hormonów, jak też ciężarne, zwłaszcza otyłe. Ponadto ryzyko wypadania narządów zwiększa się u kobiet podnoszących duże ciężary, cierpiących na chroniczny kaszel, nadwagę, zaburzenia genetyczne związane z wypadaniem narządów.

Zalety pessaroterapii

Wśród wielu zalet pessaroterapii do najważniejszych należy skuteczność, wzmocnienie mięśni, brak potrzeby farmakoterapii, natychmiastowy efekt, brak skutków ubocznych, wygoda higieny, możliwość współżycia. To doskonała alternatywa dla operacji chirurgicznej. Jest to świetny sposób na poradzenie sobie z obniżeniem pochwy i macicy. Pessar można stosować zarówno u pierworódek jak i kobiet które już rodziły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *