kuklik zwisły

Kuklik zwisły – sposób użycia w medycynie, właściwości

Kuklik zwisły (Geum rivale) rośnie popularnie w północnych częściach Europy, zwłaszcza na Syberii, a także występuje w Kanadzie. Roślinę spotkać można też w centralnej Azji. Kuklik ceni sobie wilgotne gleby, zwłaszcza leśne. Charakteryzuje się ciemno-czerwoną łodygą sięgającą od 25 do 75cm, lekko rozgałęzioną. W dolnej części łodyga jest owłosiona. Liście kuklika rozwijają się na kształt rozety, zaś jasnobrązowe kłącze wyróżnia się grubością i wielkością.

Kwiaty kuklika

Kwiaty kuklika zwisłego są stosunkowo duże, a płatki kwiatu opadają w dół tworząc charakterystyczną dzwonkową koronę w purpurowym odcieniu. Roślina kwitnie wczesną wiosną aż do połowy lata. Jest zapylana przez pszczoły, a roślina sama w sobie jest obu płci.

Właściwości – kuklik zwisły

Pośród wielu właściwości leczniczych warto wymienić właściwości ściągające oraz tonizujące. Działanie kuklika zauważa się w pozytywnym sensie przy biegunce oraz krwotokach. Roślinę cechują garbniki oraz skrobia. Ponadto w kukliku spotkamy gorzkie glikozydy, żywice i eugenol, czy olejki eteryczne. Surowe i świeżo pozyskane liście zawierają witaminę C oraz karoten, natomiast kłącze jest źródłem kwasu kawowego, cynamonowego oraz galusowego.

Działanie rośliny zielnej jest bardzo szerokie, między innymi działa przeciwbólowo, regeneracyjnie, jak też przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Kuklik zwisły jest doskonałym środkiem antyseptycznym, antybakteryjnym, zwalczającym wirusy. Wiele właściwości zostało dostrzeżonych przez zielarzy i medycynę naturalną. Obecnie kuklik jest zielem powszechnie wykorzystywanym w leczeniu chorób płuc, zaburzeniach układu pokarmowego, w tym niestrawności i nieodpowiedniej produkcji kwasów żołądkowych oraz enzymów.

Użycie kuklika

Medycyna korzysta z dobrodziejstwa kuklika zarówno w postaci leków przetworzonych jak też zioła parzonego i kuracji zielem. Wywar z korzenia kuklika służy hamowaniu krwotoków i biegunek. Picie wywaru zapobiega zapaleniu jelita grubego jak też sprawdza się w leczeniu bezsenności i terapii bólu głowy. Tym samym zastosowanie kuklika jest bardzo rozmaite, gdyż pomaga na wiele i różnych dolegliwości, często trudnych do wyleczenia.

Wywarem z korzeni kuklika leczyć można również wspomagająco schorzenia stawów i mięśni. Wówczas zaleca się kąpiele w wywarze. W przypadku kuracji na gardło stosuje się wywar jako płukankę lub napój. Wywar doskonale radzi sobie z krwawieniem dziąseł, czy też poranionym gardłem. Odkaża i skutecznie uśmierza ból, a także regeneruje rany, ściąga je. Właściwości przeciwbólowe można traktować jako delikatnie rozluźniające. Co za tym idzie kuklik poleca się na stres i stan przygnębienia. Wówczas stosuje się wywar rozcieńczony z winem.

Surowiec zielarski

Mimo, iż roślinę wykorzystuje siew całości, to w szczególności cenione są kwiaty kuklika zwisłego. Są one doskonałym surowcem zielarskim stosowanych w leczeniu zakażeń wirusowych, a także kuracji nerek i zaburzeniach pracy jelit. Ekstrakt z zioła zalecany jest do stosowania na kolki i wzdęcia oraz schorzenia jelita grubego.

W wielu dolegliwościach działa pośrednio lub wzmacnia działanie innych ziół. Proszek z korzenia kuklika zwisłego jest lekarstwem do gojenia się ran, zaś wywar do stosowania do wewnątrz np. na suchy kaszel. Nalewki stosowane są odkażająco do wewnątrz, jak też profilaktycznie. Postaci pod którymi spotkamy kuklika jest wiele, każdy sposób jest skuteczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *