Czosnek niedźwiedzi – właściwości regenerujące

Czosnek niedźwiedzi zwany jest również czosnkiem cygańskim. Jego cenne właściwości znane są od czasów starogermańskich, kiedy dostrzeżono, iż niedźwiedzi po przebudzeniu się ze snu spożywają właśnie te roślinę regenerując organizm. Do dziś stosowany jest na wzmocnienie.

Niezwykła roślina

Roślina swoim wyglądem nie przypomina żadnej z odmian czosnku. Pojawia się ona z początkiem wiosny i kwitnie w maju, po czym znika. Porasta wyższe partie górskie, w Polsce spotkać można czosnek niedźwiedzi w Beskidach i niektórych pasmach Bieszczad. Jest to roślina objęta ochrona gatunkową, aczkolwiek już u południowych sąsiadów – Czechów czosnek niedźwiedzi nie jest objęty ochroną. Prócz właściwości odżywczych i leczniczych czosnek niedźwiedzi bywa sadzony w ogrodach jako roślina ozdobna, bowiem ma niezwykle dekoracyjne liście koloru soczysto zielonego zebrane w kępy oraz biały kwiat. Charakteryzuje ją intensywny zapach czosnku. W składzie czosnku niedźwiedziego znajdują się związki siarki, które działają leczniczo w reumatyzmie oraz mają pozytywny wpływ na profilaktykę nowotworową. Czosnek stosuje się także w dolegliwościach związanych z nadciśnieniem.

Uniwersalne właściwości czosnku

Działanie czosnku niedźwiedziego można określić jako wielopłaszczyznowe. Przede wszystkim działa uodparniając, ale również przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Jego spożycie chroni organizm przed infekcjami i zakażeniami, również przed przeziębieniem. Jest on także budulcem skóry, zwłaszcza włosów i paznokci. Dzięki tym właściwościom przydaje się w pielęgnacji zewnętrznej jako odzywka dla skóry i wyglądu. Stosowany do wewnątrz wspiera układ krążenia, obniża cholesterol, a co za tym idzie minimalizuje ryzyko zakrzepicy żylnej. W obszarze układu pokarmowego poprawia trawienie, zapobiega skurczom jelit oraz wzdęciom.

Idealny w kuchni

Czosnek niedźwiedzi to doskonała roślina do spożycia na surowo jako składnik sałatek, do kanapek i nie tylko. W kuchni czosnku niedźwiedziego stosuje się również jako przyprawy do dań mięsnych, zup, gulaszu. Niestety gotowany traci wiele cennych właściwości, stad dodaje się jego liście na sam konie obróbki cieplnej. Szczególnie znany jest z połączenia z twarożkiem. Spożycie czosnku niedźwiedziego nie powinny jeść osoby z wrzodami żołądka oraz dwunastnicy. Wśród zalet jakimi wyróżnia się to ziele jest także zdolność do eliminowania przykrego zapachu z ust, a także wybijania pasożytów układu pokarmowego, odtruwania organizmu z metali ciężkich i toksyn. Jedząc czosnek niedźwiedzi skutecznie wyzbywamy się drożdżaków i odbudowujemy poprawną florę bakteryjną w czasie antybiotykoterapii. To naturalny probiotyk i katalizator substancji szkodliwych jakie zawarte są zwykle w żywności wysoko przetworzonej. Poza postacią surową, świeżą, do jakiej ostęp jest wyłącznie wiosną czosnek niedźwiedzi występuje pod postacią suszoną. Suszone liście czosnku świetnie komponują się z pasztetami i wędlinami. Co więcej z czosnku czy to suszonego czy świeżego wykonać warto pesto, będące dodatkiem do sosów, zup.

Nalewka na bazie czosnku niedźwiedziego

Chcąc zachować czosnek na dłużej warto wykonać nalewkę odżywczą. By ją przygotować należy posiekać garść wiosennych liści czosnku niedźwiedziego i zalać 40% alkoholem. Mieszaninę należy szczelnie zamknąć w naczyniu i pozostawić na około trzy tygodnie, pamiętając, by codziennie potrząsnąć naczyniem. Po upływie kilku tygodni miksturę należy odcedzić i przefiltrować. Wystarczy spożywać nalewkę w ilości jednej łyżeczki codziennie aby uchronić się przed przeziębieniem i licznymi zapaleniami, zakażeniami wirusowymi i bakteryjnymi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *