oliwka europejska

Oliwka europejska – zastosowanie w homeopatii, właściwości lecznicze

Oliwka europejska – oliwki to owoce, które na pewno doskonale zna każdy z nas – oprócz doskonałego aromatu i smaku przypisuje się oliwkom i drzewu oliwnemu różne cenne dla naszego organizmu właściwości, które bardzo chętnie wykorzystuje się w homeopatii.

Co może leczyć drzewo oliwkowe?

Liście i owoce drzewa oliwnego bardzo chętnie wykorzystuje się nie tylko w kuchni, ale również w ziołolecznictwie oraz w kosmetyce. Mówi się o dobroczynnym wpływie liści oliwki europejskiej na leczenie chorób wirusowych, bakteryjnych oraz na leczenie zakażeń pierwotniakami. Zasadniczo mają one właściwości obniżające gorączkę, ciśnienie krwi oraz poziom cukru.

Najważniejsze jednak są właściwości antybakteryjne liści oliwki europejskiej, szczególnie w leczeniu chorób bakteryjnych układu oddechowego i jelit. Oprócz właściwości antybakteryjnych i antywirusowych, oliwka europejska znana jest z dużej zawartości związków fenolowych.

Te zaś, jak wiadomo, są silnymi przeciwutleniaczami. Mówi się o dużo silniejszym wpływie antyoksydacyjnym oliwki europejskiej niż nawet witamina E, uznawana za jeden z najsilniejszych zmiataczy wolnych rodników! Oznacza to, że regularne spożywanie owoców oliwki oraz stosowanie preparatów z liści oliwki europejskiej może pomóc nam opóźniać procesy starzenia!

Jak działa homeopatia?

Homeopatia to bardzo ciekawa dziedzina nauki, z pogranicza medycyny i ziołolecznictwa, nie będąca jednak stricte ani jednym, ani drugim. Polega na leczeniu za pomocą materiałów roślinnych, zwierzęcych lub mineralnych w wielokrotnym rozcieńczeniu – tak, że stężenie substancji leczniczej w leku homeopatycznym jest śladowe. Homeopatia ma za zadanie leczyć samą chorobę, nie zaś tylko jej objawy.

Ponadto, do leczenia wykorzystuje się te środki lecznicze, które o człowieka zdrowego mogłyby wywołać tę chorobę! Oczywiście przy podawaniu silnie rozcieńczonych dawek czynnika wywołującego schorzenie, niemożliwe jest wywołanie reakcji chorobowej u człowieka zdrowego, natomiast możliwe jest wyleczenie choroby na zasadzie „podobne zwalczaj podobnym”.

Oliwka europejska w leczeniu homeopatycznym

Liście oliwki europejskiej są bardzo cenionym preparatem zwalczającym infekcje, przeziębienia, antybakteryjnym i przeciwwirusowym, szczególnie przez wegetarian i wegan, dla których inne leki zawierające elementy zwierzęce byłyby nie do zaakceptowania. Oprócz tego jest to surowiec bardzo chętnie wykorzystywany do produkcji leków homeopatycznych na powyższe dolegliwości.

Szczególnie cenione są liście oliwki europejskiej zawierające wysokie stężenie oleuropeiny, substancji czynnej zwalczającej wiele chorób. Dawniej bardzo często stosowano liście oliwki europejskiej do zwalczania różnego rodzaju infekcji skórnych lub wewnętrznych.

Obecnie antybiotyki znacznie wyparły stosowanie naturalnych substancji do leczenia chorób zakaźnych, jednak coraz częściej przekonujemy się, że to w naturze jest zaklęta największa siła, a właśnie homeopatia poprzez specyficzne podejście do procesu chorobowego i procesu zdrowienia, może dać nam odpowiedzi na wiele pytań związanych ze zdrowiem i chorobami, na jakie zapadają ludzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *