Gorczyca biała – właściwości lecznicze

Gorczyca jest popularna przyprawą, ale również zielem leczniczym. Przynosi ulgę osobom cierpiącym na reumatyzm. W medycynie naturalnej poza spożyciem gorczycy poleca się poduszki z gorczycą, które łagodzą dolegliwości bólowe. Warto jednak odróżniać odmiany gorczycy białej od czarnej.

Systematyka gorczycy

Gorczyca przynależy do rodziny kapustowatych. Nasiona gorczycy są powszechna przyprawą i służą do wyrobu musztardy. Z uwagi na swoje właściwości zdrowotne jest cenionym zielem od tysięcy lat. Znano ja już w czasach Sumerów, którzy leczyli zatrucia grzybami gorczycą, jak tez używali gorczycy jako leku na ból zębów. W starożytnej Grecji gorczycę uznawano za wyjątkowy afrodyzjak, chociaż gorczyca także leczyła, między innymi ranu po ukąszeniach węży. W Chinach stosowano gorczycę na zmiany skórne takie jak piegi, plamy, kurzajki. Obecnie najpopularniejsza odmiana stosowaną w ziołolecznictwie jak i kuchni jest gorczyca biała czyli Sinapis alba.

Pomoc w nieżycie żołądka

w nasionach gorczycy białej znajduje się aż 15 do 18 % śluzu, przez co po spożyciu ich tworzy się warstwa ochronna na błonie śluzowej żołądka. Dzięki temu gorczyca niweluje stany zapalne i łagodzi ból żołądka. Wodne wyciągi z gorczycy są powszechnie stosowane w problemach z układem pokarmowym jak wrzody czy nadkwasota, nieżyt jelit itp. prócz ekstraktu z nasion przyjmuje się nasiona w całości, których cechą charakterystyczna jest pęcznienie w układzie pokarmowym. Spulchniają one wówczas masy kałowe i dają efekt przeczyszczający, stad też gorczyca uchodzi za środek przeciw zaparciom. Istotna jest jednak dawka nasion, gdyż przyjmowane w nadmiarze mogą prowadzić do biegunki i odwodnienia organizmu. Bezpieczna substancją na zaparcia jest odwar z gorczycy. Wystarczy łyżkę gorczycy powoli zagotować ze szklanką wody. Kiedy zależy nam na poprawie trawienia i pobudzeniu apetytu warto zjeść odrobinę rozdrobionych nasion gorczycy białej, która w żołądku wzmaga wydzielanie się soków i wywołuje uczucie głodu.

Gorczyca biała w leczeniu zatok

Gorczyca biała jest zielem które przynosi ulgę w zapaleniu zatok. To niekonwencjonalny sposób leczenia bowiem nasiona gorczycy wsypuje się do woreczków, które następnie się podgrzewa i przykłada do policzków oraz czoła. Gorczyca w nich zawarta ułatwia oddech, udrażnia zatoki i odtyka nos. Okłady tego rodzaju zaleca się wykonywać kilka razy dziennie. Podobnie leczy się bóle reumatyczne. Ból w kostkach i stopach leczy się poprzez włożenie stóp do nasion gorczycy. Również bóle kręgosłupa eliminuje się poprzez prześcieradła wypełnione gorczycą.

Kuchenna rewolucja

Gorczycę dodaje się nie tylko do musztardy, ale również do wszelkich marynat i dań mięsnych. Nasiona pasują jako dodatek do ogórków kwaszonych, grzybów, kapusty, a także grillowanych mięs. Gorczycy użyć można także do wyrobu sosów. W tym musztardowego. Wzmacnia ona smak i daje niesamowity aromat.

Kosmetyczny zachwyt gorczycą

W kosmetyce wykorzystuje się nasiona gorczycy pod postacią oleju. Ma on właściwości zmiękczające i doskonale nawilża skórę, co zapobiega jej wysuszeniu, pękaniu i łuszczeniu. Polecany jest do pielęgnacji cery suchej, bowiem poza nawilżeniem wpływa na szybkość regeneracji naskórka. Wcierany w skórę głowy zapobiega łysieniu, co więcej wspomaga porost włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *