badanie piersi w ciąży

Badanie piersi w ciąży – USG piersi: jak wygląda badanie?

Badanie piersi w ciąży – czy trzeba je zrobić? Takie pytanie zadaje sobie większość Pań. USG piersi to badanie gruczołów sutkowych za pomocą ultradźwięków. Badanie USG można zrobić w każdym czasie cyklu miesiączkowego, lecz najlepiej zgłosić się na nie w pierwszej połowie cyklu, parę dni po menstruacji. USG piersi jest całkowicie bezbolesne oraz natychmiastowe, trwa blisko 15 minut.

Do badania kobieta kładzie się na kanapie, natomiast specjalista smaruje wpierw jedną, natomiast następnie kolejną pierś żelem ułatwiającym przewodzenie sygnałów. Potem do piersi przykładana jest głowica sprzętu ultrasonograficznego, jaką ciągnie się z dołu do góry oraz na końce w celu znalezienia w piersiach potencjalnych zmian. Głowica jest związana z laptopem. Na ekranie laptopa widać obraz przeglądanej tkanki piersiowej.

Czym jest USG piersi?

USG to badanie, w jakim dzięki zastosowaniu fal ultradźwiękowych okazuje się tkanki wchodzące w skład piersi. Jest to badanie natychmiastowe, wygodne bezbolesne, natomiast wstępny rezultat można otrzymać już podczas jego wykonywania. Badanie zwykle poprzedzone jest wywiadem medycznym z pacjentką i oceną dotychczasowych wyników badań USG oraz mammografii (gdy były robione). W trakcie prowadzenia głowicy USG po piersi specjalista widzi, jaka jest jej struktura (czy obecne są zmiany chorobowe). Do badanie USG piersi nie należy się szczególnie przygotowywać. Można je zrobić w każdym dniu cyklu, chociaż najdoskonalszym czasem jest czas pomiędzy 1 natomiast 10 dniem cyklu miesiączkowego. W odróżnieniu od mammografii (MRTG), nie zawsze należy zatem czekać na wynik badania.

Kiedy należy u pań w ciąży zrobić badanie piersi?

Specjalista prowadzący ciążę winien zrobić badanie piersi chociaż dwa razy w okresie ciąży (do 10. tygodnia ciąży i między 33. natomiast 37. tygodniem ciąży). Tymczasem przyszła matka może robić samobadanie piersi co 4-5 tygodni. Badanie USG gruczołów sutkowych nie jest niezbędne, lecz specjalista może je polecić, gdy podczas badania palpacyjnego odnajdzie pewne zmiany bądź kiedy przyszła matka jest w grupie zagrożenia raka piersi. Badanie to zazwyczaj robi się w pierwszym trymestrze, ponieważ w późniejszym okresie rezultaty mogą być zafałszowane. Istotne jest to, iż w okresie ciąży nie robi się mammografii, ponieważ światło RTG może być niebezpieczne dla nienarodzonego dziecka.

Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do leczenia raka

Dopuszczalna jest chemioterapia, leczenie operacyjne, czasami, w danych wypadkach chociażby radioterapia. Najistotniejsze, aby mamy poprzez cały czas ciąży były pod kontrolą fachowców. Rak piersi to najczęstszy nowotwór występujący u pań. Oraz choć przeważnie cierpią panie w wieku pomenopauzalnym, jednakże jeszcze powszechniej dolegliwość dotyka kobiety w wieku rozrodczym.

Rak piersi u pań w ciąży

Rak piersi jest teraz najpowszechniejszym nowotworem występującym u pań. Większość zachorowań występuje u pań po menopauzie, jednakże jeszcze więcej zachorowań zdarza się także u młodszych pań. Teraz już przeszło 10 proc. zachorowań zdarza się u pań poniżej 45. roku życia. Jednak nadal pokutuje mit, iż w ciąży nie należy badać piersi ani robić badań USG. Kobiety w ciąży niejednokrotnie nie robią zatem samobadania piersi, jak i specjaliści ginekolodzy ani nie badają piersi w trakcie konsultacji, ani nie kierują pań na badania USG. Tenże niekorzystny mit wywołuje, iż rak piersi u pań w ciąży jest rozpoznawany w bardziej rozwiniętym stadium.

Leczenie onkologiczne w ciąży

Rezultaty badań i długoletnie doświadczenie specjalistów wskazują, iż zidentyfikowanie dolegliwości nowotworowej u kobiety ciężarnej nie winno oddziaływać na spowolnienie rozpoczęcia leczenia, ani skutkować wymuszonym przerwaniem ciąży. W odpowiedni sposób zmodyfikowana terapia nie stanowi zagrożenia dla płodu i dalszego rozwoju dziecka, lecz także nie traci na własnej efektywności. Leczenie raka piersi u pań będących w ciąży jest nie jedynie możliwe, lecz także potrzebne, dotyczy to zarówno leczenia operacyjnego, jak również chemioterapii. W niektórych wypadkach można przemyśleć także wykorzystanie radioterapii. Istotne, jednakże żeby ocena oraz leczenie odbywało się w wyspecjalizowanych instytutach dysponujących profesjonalnym wielodyscyplinarnym zespołem.

USG piersi: jak wygląda?

Badanie USG nie wymaga wyjątkowych przygotowań, starczy zarejestrować się w przeciągu pierwszych 10 dni cyklu. W gabinecie specjalista wykona wywiad: spyta o nowotwory w rodzinie, o dolegliwości, również o datę ostatniej menstruacji, stosowane środki, szczególnie hormonalne, porody oraz karmienie piersią. Gdy badanie jest którymś z kolei, poprosi o wyniki ostatniego z nich, więc należałoby mieć je przy sobie. Potem lekarz prosi pacjentkę o położenie się na wznak. Po założeniu profesjonalnego żelu, lekarz głowicą ultrasonografu sprawdzi piersi i pachy, natomiast dokładniej znajdujące się tam węzły chłonne. Obraz zauważalny na monitorze w ogromnej mierze zależy od jakości sprzętu. Na to badanie należałoby wybrać się do zaufanej, innowacyjnej instytucje. Potrzebna jest także wiedza oraz doświadczenie specjalisty przeprowadzającego badanie (dobrze gdy ma certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *