9 tydzień ciąży

9 tydzień ciąży (9 TC) – czego spodziewać się w 9 tygodniu ciąży?

9 tydzień ciąży to czas, w którym położnicy już nazywają zarodek płodem. W 9 tygodniu ciąży dziecko aktywnie się rozwija, układy, narządy i tkanki w jego ciele są formowane i rozwijane:

 • Układ limfatyczny aktywnie się rozwija
 • Powstaje przysadka mózgowa, która później wytworzy hormony
 • Powstaje móżdżek, który będzie odpowiedzialny za koordynację ruchów
 • Pojawiają się wątroba i nerki
 • Wydłużone i rozwinięte kończyny górne i dolne
 • Rysy twarzy.

W 9 tygodniu ciąży płeć dziecka nie jest znana. Jednak przyszłe matki, powinny wiedzieć, że narządy płciowe są teraz formowane a pierwsze jajeczka już tworzą się w jajnikach. A przyszli ojcowie, spodziewając się chłopców, mogą być pewni, że w ciele dziecka w okresie prenatalnym, powstają komórki rozrodcze, które w przyszłości przekształcają się w plemniki.

Płód w 9 tygodniu ciąży jest tak duży jak:

 • Wiśnia
 • 22–30 mm wysokości
 • Waga 4 g.

W 9 tygodniu ciąży powstaje pępowina, która rozwija się między łożyskiem kobiety w ciąży a ciałem płodu. Organ ten składa się z trzech naczyń: jednego dużego i dwóch małych. Pierwszy dostarcza tlen do płodu. Pozostałe dwa są używane do usuwania z ciała produktów przemiany materii.

Odczucia w 9 tygodniu ciąży

9 tydzień ciąży, w szczególności, i pierwszy trymestr ciąży, ogólnie rzecz biorąc, jest odpowiedzialnym czasem dla przyszłej matki, ponieważ nowe życie w niej jest kruche i wrażliwe. Dlatego kobieta w ciąży powinna być bardzo uważna na wszystkie jej odczucia i objawy bólowe. Podczas normalnego przebiegu ciąży waga kobiety powinna stopniowo rosnąć, ale przy intensywnej wczesnej toksykozie może wystąpić utrata masy ciała.

Wczesna toksyna odnosi się do stanu ciężarnej kobiety we wczesnych stadiach, w których doświadcza nudności, a czasami wymiotów (zazwyczaj wczesnym rankiem przed śniadaniem), nietolerancji na niektóre smaki lub zapachy. Zjawisko to związane jest ze zmianami hormonalnymi w ciele kobiety. Zwykle toksykozie towarzyszy zwiększone zmęczenie, osłabienie, senność.

Wzrost masy ciała przyszłej matki wiąże się z nagromadzeniem tkanki tłuszczowej i zwiększoną objętością krwi, w ten sposób natura przygotowuje ją do karmienia piersią. W 9 tygodniu ciąży włosy i skóra kobiety w ciąży mogą stać się suche. Teraz przyszła matka może mieć niedokrwistość, to znaczy brak żelaza we krwi. Niedobór tego pierwiastka pozwoli uzupełnić spożycie witamin lub wzrost ilości żywności zawierającej żelazo w diecie. Odczuwanie ruchów płodu w tym czasie jest niemożliwe.

Zmiany w ciele kobiety w 9 tygodniu ciąży

W 9 tygodniu ciąży kobiety zwykle martwią się następującymi zjawiskami:

 • Częste oddawanie moczu
 • Wahania nastroju
 • Poranne nudności
 • Zmęczenie i bóle głowy
 • Przekrwienie błony śluzowej nosa
 • Tkliwość piersi
 • Skurcze brzucha.

Częste oddawanie moczu występuje ze względu na fakt, że macica, (która urosła już do wielkości pomarańczy) wywiera nacisk na pęcherz. Zmiany nastroju spowodowane zmianą poziomów hormonów w ciele kobiety. Nudności i skrajna selektywność pokarmowa nie występują u wszystkich przyszłych matek, ale tylko u 65% kobiet w ciąży.

Zwiększone zmęczenie i bóle głowy ze względu na zwiększoną objętość krwi w ciele przyszłej matki, prawdopodobnie zwiększają ciśnienie krwi. Zmiany w gruczołach mlecznych to konsekwencja przygotowania do laktacji. Skurcze w podbrzuszu (czasami pojawiające się w dolnej części pleców) to konsekwencja wzrostu wielkości macicy.

Niepokojące objawy w 9 tygodniu ciąży

W 9 tygodniu ciąży pojawia się wydzielina z pochwy, która powinna być obfita, bezbarwna i nie mieć specyficznego zapachu. Inny rodzaj wydzieliny może wskazywać na rozwój choroby zakaźnej. Czerwona i czerwono-brązowa wydzielina z pochwy w 9 tygodniu ciąży może wskazywać na ciążę pozamaciczną lub groźbę poronienia samoistnego. Jeśli do tych objawów zostanie dodany wzrost temperatury ciała powyżej 37,5 stopni, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. W tym okresie ze zdrowym przebiegiem ciąży dopuszczalne są dolegliwości bólowe w brzuchu. Na przykład po szybkim chodzeniu, wchodzeniu po schodach.

W 9 tygodniu ciąży, dopuszczalne jest osłabienie odporności kobiety ciężarnej. Dlatego przyszła mama musi podjąć specjalne środki bezpieczeństwa, aby nie złapać przeziębienia lub innej choroby wirusowej. Łożysko w 9 tygodniu ciąży połączone jest pępowiną z płodem, to znaczy jest również elementem łączącym matkę i płód, przez które dostarczane są składniki odżywcze.

Aktywność fizyczna w 9 tygodniu ciąży

Istnieje opinia, że ciężarne kobiety powinny stosować całkowity odpoczynek i powstrzymać się od jakiegokolwiek wysiłku fizycznego.Ten mit jest silnie kultywowany przez starszych krewnych (matki, babcie, teściową itd.). Ginekolodzy zalecają utrzymanie umiarkowanej aktywności fizycznej przez cały okres ciąży. Poranne ćwiczenia, regularne specjalne zajęcia sportowe, codzienne spacery to wszystko przyniesie korzyści zarówno przyszłej matce, jak i nienarodzonemu dziecku.

W 9 tygodniu ciąży, u dziecka aktywnie powstaje i rozwija się układ nerwowy. W diecie przyszłej matki musi być wystarczająca ilość kwasu foliowego. Dzienne zapotrzebowanie waha się od 400 do 800 mikrogramów. Jeśli nie można otrzymać określonej ilości kwasu foliowego dziennie z pożywienia, zaleca się dodatkowe spożycie multiwitamin zawierających ten pierwiastek.

Warto wyeliminować z menu smażone, tłuste, wędzone i pikantne potrawy. Ale nie rezygnować z mięsa. Białko jest bardzo potrzebne dla organizmu. Można gotować mięso na parze lub gotować w wodzie na wolnym ogniu. Spożywać więcej świeżych sałatek i płatków śniadaniowych. Produkty mleczne (jogurt, twaróg, śmietana) powinny być zawsze uwzględniane w codziennym jadłospisie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *