Aparaty ortodontyczne

Aparaty ortodontyczne – prostowanie zębów, działanie aparatu

Aparaty ortodontyczne – wady zgryzu rodzą konieczność konsultacji u ortodonty. Czasem niezbędne są aparaty ortodontyczne, które pomogą w korekcji zgryzu. Część wad ma podłoże genetyczne, część powodują nawyki z dzieciństwa. Warto dbać o zgryz nie tylko dla estetyki, ale dla zdrowia, bowiem wysunięta szczeka czy ścisk między zębami mogą powodować ból i wiele schorzeń pochodnych.

Aparaty ortodontyczne

Na wady zgryzu narażone są dzieci, które oddychają buzią. Wadom sprzyja także próchnica, wczesna utrata mleczaków i choroby przyzębia. Ortodontę warto odwiedzić około szóstego roku życia w celach kontrolnych. W wieku około 11-12 lat ortodonta może zlecić aparat wyrównujący proporcję szczęk.

Prostowanie zębów dotyczy dopiero nastolatków, u których wyrznęły się już wszystkie zęby stałe. Nie tylko dzieci i młodzież mogą i powinny dbać oz gryz. Korekta zgryzu możliwa jest także w dorosłości, chociaż w tym wypadku trwa znacznie dłużej. Czasem na efekty leczenia wpływa obecność koron i mostów.

Prostowanie zębów

Prostowanie zębów winno być koniecznością, niestety często jest bagatelizowanym problemem natury estetycznej. Proste zęby nie ulegają próchnicy, jak również są mniej narażone na choroby stawy skroniowo-szczękowego. Jeśli zęby są niewłaściwie ustawione, to podczas jedzenia ich powierzchnie nadmiernie się ścierają, co pogłębia wadę zgryzu.

Rodzaje aparatów

Aparat ruchomy dla dzieci z zębami mlecznymi. Nosi się go 12–14 godzin na dobę przez 1,5–2 lata. Służy usuwaniu wad w obrębie szczęk. Najbardziej popularne są aparaty stałe prostujące zęby, które przykleja się do zewnętrznych powierzchni wszystkich zębów (zewnętrzne). Aparat wewnętrzny, czyli lingwalny przyklejony po wewnętrznej stronie zębów, jest całkiem niewidoczny.

Aparaty ruchome oscylują wokół sum między 500 a tysiąc złotych. W przypadku aparatów stałych są to koszty rzędu 2-3 tysięcy i więcej.

Działanie aparatu

Aparat ortodontyczny składa się z metalowych części – pierścieni przyklejanych do zębów trzonowych oraz zamków (małe kosteczki) mocowanych do „frontu” każdego zęba. Przez zamki przebiega drucik oddziałujący na zęby. Zamki wykonywane są z różnych materiałów od metalu aż po kryształ.

Przeciwwskazaniem do noszenia aparatu jest niska odporność organizmu, jak również zaburzenia hormonalne, cukrzyca. Zanim założymy aparat należy usunąć wszelkie stany zapalne przyzębia. Nie zaleca się też stosowania aparatów u osób z zanikiem kości, rozchwianymi zębami i leczących osteoporozę.

Praktyczne informacje

Jeśli zależy nam na najmniej widocznym aparacie należy wybrać kryształ. Gdy koszty nas przerastają można kryształ założyć na widoczne przednie zęby, zaś na boczne metal. Wówczas cena aparatu znacząco spada. Młodzież chętnie decyduje się na założenie na zamki kolorowych gumek (ligatury)które wymienia się je podczas każdej wizyty kontrolnej. Jeśli sądzisz ze aparat dostaniesz od ręki to się mylisz.

By przygotować aparat ortodontyczny potrzebna jest wizyta u specjalisty, zdjęcie RTG i tradycyjne zdjęcie twarzy. Następnie robi się wyciski wszystkich zębów, z których wykonuje się modele szczęki i żuchwy, następnie komponuje się plan leczenia. Czasem należy zacząć od leczenia próchnicy, usuwania kamienia. Kolejno zakłada się aparat na górne zęby i później na dolne, nigdy nie jednocześnie. Prostowane zęby z reguły nie bolą, jednak organizm musi się przyzwyczaić do aparatu. Jeśli zamki obcierają np. policzek zakłada się na nie wosk łagodzący otarcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *