Zespół jelita drażliwego w ciąży

Zespół jelita drażliwego w ciąży – czy jest niebezpieczny?

Zespół jelita drażliwego w ciąży może być dla ciężarnej bardzo dokuczliwą dolegliwością. Chociaż zespół jelita drażliwego uważany istnieje poprzez specjalistów bardziej za przypadłość aniżeli chorobę – potrafi niezwykle skomplikować życia. Na dodatek w ciąży przypadłości się zwiększają, wpływając nie jedynie na funkcjonowanie kobiety, lecz również rozwój dziecka. Jak sobie z nim radzić?

Co to jest zespół jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego, to długotrwałe schorzenie czynnościowe układu pokarmowego. Jest jednym spośród przeważnie diagnozowanych zaburzeń dotyczących niewłaściwego działania jelita cienkiego oraz grubego. Występuje u blisko 20% społeczności, w tymże 2 razy częściej u pań. Wzbudza ogromny wpływ na jakość życia oraz normalne działanie. Pomimo to pomocy medycznej poszukuje tylko mała część pacjentów.

Elementy wywołujące zespół jelita drażliwego

Podstawy zespołu jelita drażliwego nie są do końca odkryte, prezentuje się iż może on być powodowany poprzez współistnienie wielu elementów. Pośród nich wymienia się wrażliwość trzewną więc podwyższone czucie bólu pochodzącego z przewodu pokarmowego. Może być ona wywołana odbytą chorobą przewodu pokarmowego, ogromnym stresem przebytym przed bądź po zatruciu pokarmowym bądź wzmożoną ilością komórek tucznych w błonie śluzowej jelita grubego (komórki owe mają wpływ na uczulenie sensorów nerwów trzewnych, zmniejszają próg bólowy na bodźce czuciowe w jelicie). Kolejnym elementem może być schorzenie motoryki jelit (perystaltyki). Na motorykę składają się kurcze jelit, rozciągnięcia ściany jelita oraz przesuwanie treści pokarmowej blisko jelita od żołądka w stronę końca jelita grubego.

Symptomy zespołu jelita drażliwego w ciąży

Symptomy owego zaburzenia są męczące oraz uciążliwe dla chorego – niestety, w czasie ciąży podlegają natężeniu. Do najpowszechniejszych kwalifikujemy bóle brzucha, biegunki, zaparcia, wzdęcia brzucha, zgagę, wymioty oraz nudności, gazy. Do rzadziej występujących symptomów należą bóle głowy, wrażenie osłabienia, zbyt częste oddawanie moczu (częstomocz), zakłócenia w miesiączkowaniu. Podczas ciąży zwłaszcza zwiększa się częstomocz, biegunka oraz zaparcia. Kurcze brzucha stają się groźne, gdyż wywołują także kurcze macicy, co może spowodować do wczesnego porodu.

Zespół jelita drażliwego a ciąża – jak postępować?

W wypadku wystąpienia symptomów jelita wrażliwego w ciąży, należy zmienić dietę. Przede wszystkim należy stosować zasadę od 4 do 5 pokarmów dziennie, jedzonych o stałej godzinie. Mnóstwo pań nie zwraca na to uwagi. Jest to niestety niezwykle niejednokrotnie robiony błąd. Przeróżnego typu zachcianki w ciąży utrudniają właściwe działanie jelit. Niezwykle ważne jest to, aby w diecie przy kłopotach z jelitami były wykorzystywane artykuły wysokobłonnikowe.

W tenże sposób stymuluje się układ pokarmowy do odpowiedniej pracy. Ogromną ilość błonnika mają przede wszystkim takie artykuły, jak kasza, otręby, musli, owoce, warzywa, mleko oraz produkty nabiałowe i ryby. Należy także jeść ogromną ilość wody (przynajmniej 2 litry dziennie) i unikać pikantnych przypraw, i również artykułów wysokokalorycznych oraz wzdymających. Gdy idzie o dietę, należałoby skonsultować się ze specjalistą. Układanie jej wedle swego uznania może spowodować, iż nie będzie ona efektywna, co nie pomoże mamie oraz jej nienarodzonemu jeszcze dziecku. Gdy idzie o zespół jelita drażliwego ciąża może być ponieważ w jego wypadku zagrożona.

Dieta w zespole jelita wrażliwego

W leczeniu zespołu jelita drażliwego w ciąży niezwykle istotna jest dieta. Winna być właściwie zbilansowana, i również bogata w błonnik, jaki wspiera pracę jelit, zmniejsza kurcze oraz zatrzymuje wodę w organizmie. Gdy idzie o sposób żywienia, to będzie on zależał od owego, czy dolegliwość ma formę biegunkową, lub zaparciową. I tak: Gdy cierpisz na biegunki, jedz ryż oraz kartofle, gotowaną marchewkę oraz dynię, surowe jabłka, banany, gotowane warzywa korzeniowe, banany, gotowane jabłka oraz suszone jagody. Pij kefir oraz jogurt naturalny. Zrezygnuj z artykułów działających rozwalniająco, unikaj cukru oraz napoi owocowych.

Gdy towarzyszą ci zaparcia, jedz artykuły możne w błonnik, pieczywo razowe, pełnoziarniste, makaron razowy, kasze, płatki zbożowe, warzywa, suszone owoce. Pij maślankę oraz siemię lniane. Pamiętaj o wyciągach z warzyw oraz owoców. Przy zaparciach unikaj warzyw kapustnych oraz strączkowych, cebuli, pora, czosnku, czekolady, kakao, posiłków wzdymających, ciężkostrawnych oraz tłustych. Obowiązkowo zredukuj tłuste sery, mięsa oraz wędliny.

Czy można się zupełnie wyleczyć?

Niestety, niewykonalne jest pełne wyleczenie zespołu jelita drażliwego. Przede wszystkim należy nauczyć się żyć z symptomami dolegliwości oraz starać się, żeby nasze normalne życie wyglądało normalnie. Należałoby zaznaczyć, iż rokowanie w zespole jelita drażliwego przedstawia się dobrze, poszczególni chorzy żyją z nią mnóstwo lat, i pomimo to nie postępuje oraz nie niszczy organizmu. Wielu chorych zadaje pytanie, czy jest ochronne postępowanie w owej dolegliwości? Zagrożenie zapadnięcia na zespół jelita drażliwego możemy zminimalizować, unikając zatruć pokarmowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *