Mak polny, symbol kwietnej łąki i sielskiej wsi

Mak polny (Papaver rhoeas) jest roślina jednoroczną o wysokości do 90cm o pięknych czerwonych kwiatach. Owocem maku jest torebka, w której znajdują się czarnobrunatne nasiona o nerkowatym kształcie. Roślinę uznaje się za chwast polny, aczkolwiek mak polny coraz częściej jest uprawiana roślina ozdobną w ogrodach naturalistycznych. W Polsce spotkać można maki na rozdrożach, drogach polnych oraz w zbożach.

Mak – surowiec zielarski

Surowcem zielarskim są wysuszone, sproszkowane płatki rośliny, które zawierają readynę oraz liczne alkaloidy izochinolinowe, śluz, antocyjany. W fitoterapii cenione są w szczególności napary przygotowywane z maku. Napar z maku wykazuje właściwości wykrztuśne oraz osłaniającą, działa przeciwkaszlowo jak również uspokajająco. Znaną i docenianą właściwością maku, również maku polnego jest działanie nasenne. Mak polny stosuje się w leczeniu anginy, zapaleniu gardła, oskrzeli, przy katarze, jak i grypie. Stosowanie naparu z maku pomaga także na biegunkę, w leczeniu dermatologicznym i kosmetologii. W przemyśle mak wykorzystywany jest jako dodatek o właściwościach osłonowych do płynów higieny intymnej, płukania jamy ustnej czy przemywania oczu.

Właściwości kwiatu maku

Płatki kwiatu maku polnego wykazują właściwości prozdrowotne, w tym wpływają regulująco i łagodząco na drogi oddechowe. Dzięki systematycznemu przyjmowaniu preparatów z maku polnego można odnowić nabłonek rzęskowy dróg oddechowych, co jest istotna właściwością w leczeniu astmy oskrzelowej i wielu schorzeń górnych dróg oddechowych. Właściwości maku są również istotne dla palaczy, jak i osób pracujących w pyłach i szkodliwych dla dróg oddechowych warunkach (kucharze, górnicy, budowlańcy). Mak jest ceniony u osób pracujących z azbestem, jego utylizacją, demontażem. Przewlekłe uszkodzenie i patologia nabłonka urzęsionego powoduje nowotwory, stad też właściwości maku są uznawane za przeciwnowotworowe, bowiem skutecznie zapobiegają degradacji komórek nabłonka urzęsionego. Wystarczy picie herbatek z maku, by zapobiec rozwojowi stanu patologicznego.

Regenerujące właściwości maku

Mak polny posiada właściwości regenerujące komórki, pobudzające komórki do prawidłowego funkcjonowania, wzrostu i podziału. Dotyczy to nie tylko komórek nabłonkowych ale również komórek skóry. Płatki maku zawierają flawonoidy, które są antyoksydantami, co oznacza iż wzmagają pozbywanie się toksyn z organizmu, oczyszczają organizm, usprawniają jego funkcjonowania i ostatecznie odmładzają. Flawonoidy pochodzące z maku hamują rozwój zapaleń, infekcji a także wspierają leczenie schorzeń neurodegradacyjnych i autoagresji.

Sposoby stosowania maku polnego

Najbardziej popularnym sposobem użycia jest napar z kwiecia maku polnego bądź herbata. Płatki zebrane w czerwcu należy wysuszyć w ciepłym miejscu i przechowywać w cieple. Rozdrobnione płatki wystarczy zalać wodą i pozostawić na pewien czas w ciemnym miejscu aż do uwolnienia się z maku barwników. Gdy mieszanina osiągnie kolor ciemny brunatny należy ją przecedzić. Napar należy spożywać świeży, bowiem już po 1 dniu traci on swoje właściwości. Odpowiednią proporcją w przygotowaniu jest łyżka suszu na szklankę wody.

Uwaga!

Mak polny poza bezpiecznymi składnikami zawiera alkaloidy mogące wywołać zatrucie. Nie należy przedawkowywać maku, bowiem mogą wystąpić wymioty, drgawki itp. objawy zatrucia. Również należy uważać na zielone makówki, które są trujące. Przeciwwskazaniem do spożywania maku jest ciąża a także wczesne dzieciństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *