ananas jadalny

Ananas jadalny – właściwości i zastosowanie lecznicze ananasa

Ananas jadalny (Ananas comosus L.) większość z nas zna doskonale. Ananasy znamy z deserów i sałatek, a nawet pizzy w stylu amerykańskim. Ananas został doceniony za swój smak już przez Ludwika XIV, a odkryty został przez Kolumba. Roślina ta uprawiana jest w krajach tropikalnych mimo iż swych fanów zyskała na całym świecie. Wyróżnia ją niepowtarzalny smak i zapach oraz mięsistość. To wyjątkowo zdrowy i słodki zarazem owoc.

Ananas jadalny – nieznany wygląd

Pomimo faktu, iż owoc ananasa wszyscy wiemy jak wygląda, niewiele osób wie jak rośnie ananas i jak wygląda roślina wydająca ananasy. Masa owocu to czasem 5kg. Miąższ owocu pokrywa łupina, zaś na czubku wznosi się pióropusz sztywnych liści. Plantacje ananasa występują głównie w Meksyku, Chinach, na Filipinach i Hawajach. Owoce ananasa dojrzewają latem i zawierają mnóstwo błonnika.

Z tego względu ananas jadalny jest polecany w diecie odchudzającej. Reguluje on wyśmienicie prace jelit, poprawia trawienie, odtruwa i nie zawiera wiele kalorii. Dodatkowo błonnik zapewnia uczucie sytości, dzięki celulozie i pektynom pęcznieje w żołądku. Właściwości ananasa są bardzo różnorodne, bowiem poza układem trawiennym ananasa wykazuje szereg cech cennych dla zdrowia. Między innymi ananas potrafi obniżyć poziom cukru we krwi, zgasić pragnienie, nawodnić organizm i go odtruć z toksyn.

Ananas jadalny – sekrety ananasa

Ananas jadalny zawiera enzym bromelię, która sprawia,ze owoc jest reduktorem masy, sprzyja trawieniu białek, skrobi i tłuszczów. Dodatkowo wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz przeciwobrzękowe. Bromelia wzmacnia również odporność, zapobiega zakrzepom krwi oraz uśmierza ból. Co więcej potrafi obniżyć gorączkę i leczyć dnę moczanową. Poza enzymem ananas zawiera witaminę C, która ceniona jest w kosmetyce jako składnik preparatów na przebarwienia skóry.

Ananas jest wykorzystywany w produkcji kosmetyków antycellulitowych oraz peelingujących. Owoc ananasa jest bogaty w cukier, który stanowi 14% jego masy. Poza cukrem drugim składnikiem ananasa jest witamina C, a dalej witaminy z grupy B, A i PP. składnikiem owocu jest też miedź, cynk, żelazo, potas, czy mangan. Tak obfity skład uzupełniony o kwasy organiczne i glicerol zapewnia dobroczynny wpływ ananasa na zdrowie. Co ważne skład ten odnosi się do świeżych owoców ananasa, nie zaś kandyzowanych, suszonych i wysoko przetworzonych.

Własny ananas z donicy

Uprawa ananasa jest bardzo prosta i można owoc ten wyhodować w doniczce na balkonie. Warunkiem pomyślności uprawy jest tropikalny klimat, jaki winniśmy zapewnić roślinie. Zasadzić można koronę bez liści i od czas do czasu podlewać pozostawiając na słońcu. Sadzonka po około roku powinna zakwitnąć. Nieznane właściwości Ananas przyspiesza gojenie się ran, co wykorzystuje siew sporcie.

Stosuje się ananasa jako przyspieszacz gojenia się kontuzji i urazów, głównie stawów. Ponadto wykorzystuje się jego przeciwbólowa moc. Zmniejsza on obrzęki, sprawdza się jako lek na zapalenie zatok, katar sienny czy kaszel. Warto dostrzec iż ananas poprawia samopoczucie, zmniejsza napięcie. Tak wiele właściwości owocu zapewnia mu nieustanną popularność. Dodatkowo słodki smak gwarantuje, iż kochają go dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *