ból głowy

Ból głowy – różne typy bólu, jakim chorobom towarzyszą bóle głowy?

Ból głowy należy do najczęściej dopadających nas niemiłych dolegliwości. Bardzo często są one niegroźnymi dolegliwościami, które po krótkim czasie mijają. Jednakże mogą się one okazać oznaką bardzo poważnej choroby. Jakie są przyczyny bólu głowy? Co powinno nas zaniepokoić?

Różne typy bólu

Rozróżniamy kilka typów bólu głowy

  • epizod bólu głowy o ostrym początku,
  • ostry, nawracający ból głowy z okresami bez bólu,
  • przewlekły, nasilający się ból o postępującym przebiegu,
  • niepostępujący, codzienny lub prawie codzienny ból głowy,
  • mieszany wzorzec codziennego bólu głowy, na który nakładają się bardziej nasilone napady

Najczęstsze przyczyny bólu głowy

Napięciowy ból głowy

Statystki wskazują, że najczęściej odczuwamy napięciowe bóle głowy. Nie są one jednak oznaką żadnej choroby, najczęściej wynikają z problemów dnia codziennego. Przyczyny, które mogą wywołać taki ból to np. stres, problemy ze snem, przemęczenie, głód lub niewygodna pozycja. Nasze mięśnie wtedy zwiększają napięcie, przyśpiesza się akcja serca i rośnie ciśnienie, czego skutkiem jest napięciowy ból głowy.

Migrenowy ból głowy

Często jest pulsujący i jednostronny, trwający od 4-27 godzin, niekiedy z towarzyszącą aurą nudnościami, światłowstrętem, wstrętem do dźwięków lub zapachów. Ból ten ulega nasileniu podczas wysiłku, zmniejsza się natomiast podczas leżenia w ciemnym pomieszczeniu, nie zawsze ustępujący podczas snu.

Gromadny ból głowy

Jest to jednostronny napad bólu w okolicy oczodołowo-skroniowej o tej samej porze dnia. To głęboki, silny, trwający 30-180 min ból głowy, często z towarzyszącym łzawieniem, zaczerwienieniem twarzy. Towarzyszyć mu może niepokój.

Jakim chorobom towarzyszą bóle głowy

Bóle głowy bardzo często towarzyszą różnym schorzeniom.  Osoby, które chorują na nadciśnienie, zapalenie zatok, jaskrę, mają wadę wzroku czy zwyrodnieniowe zmiany kręgosłupa. Muszą liczyć się z tym, że ich chorobie bardzo często towarzyszy ból głowy. Jednak zdarza się tak, że ból głowy może sygnalizować bardzo poważne schorzenie, które może zagrażać naszemu życiu i wtedy powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że bóle głowy mogą wywołać również stosowane przez nas leki jak i produkty pokarmowe, które spożywamy. Przyjmowanie antybiotyków, leków na alergie, rozszerzających oskrzela, zbyt długie przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych również mogą wywoływać bóle głowy.Produkty takie jak czekolada, żółty ser, ostre przyprawy mogą wywoływać migrenowe bóle głowy.

Kiedy zgłosić się do lekarza

Jeśli obok bólu głowy pojawią się również objawy typu: sztywność karku, gorączka czy nudności może świadczyć to o zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych.

Zapalenie mózgu– występuje gorączka, ataki padaczkowe a także zmiany stanu psychicznego.

Tętniak mózgu charakteryzuje się bardzo silnym bólem głowy, następuje osłabienie kończyn, wymioty i podwójne widzenie.

Wstrząs mózgu– ból pojawia się po urazie głowy dodatkowo dochodzą mdłości, senność i zawroty głowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *