bodziszek korzeniasty

Bodziszek korzeniasty – zastosowanie w lecznictwie, napary

Bodziszek korzeniasty to popularna roślina ogrodowa, stosowana do okrywania miejsc zacienionych i nie tylko, ale również zioło lecznicze o różnorodnym działaniu. Geranium kwitnie intensywnie osiągając 4cm kwiat pięciopłatkowy. Rośnie w Azji, Afryce oraz Europie i wyróżnia się kilkoma odmianami w gatunku, które różnią kolory kwiatów, zachowując zarazem te same właściwości lecznicze.

Bodziszek korzeniasty – zastosowanie

Z uwagi na dekoracyjne kwiaty i liście, bodziszek korzeniasty stanowi jeden z kwiatów rabatowych. Poza wyglądem liście bodziszka charakteryzuje specyficzny aromat odstraszający komary i ślimaki, oraz koty. W przemyśle z bodziszka wytwarza się olejki eteryczne. W medycynie ludowej i homeopatii stosuje się bodziszek w leczeniu dróg moczowych, chorób skóry oraz problemach z jelitami.

Swoją skuteczność wykazuje w leczeniu opryszczki, stanów zapalnych dwunastnicy, przełyku i podrażnieniach żołądka. Zielarze zalecają bodziszek korzeniasty w leczeniu cukrzycy. Wyróżnia się on właściwościami przeciwkrwotocznymi, stad polecany jest przy obfitych miesiączkach. Olejek eteryczny z bodziszka ma właściwości ściągające i znajduje powszechne zastosowanie w kosmetologii.

Łatwe w uprawie zioło

Bodziszek rośnie łatwo i szybko, nie ma wyszukanych wymagań glebowych i pielęgnacyjnych. By przedłużyć jego kwitnienie ścina się jego liście na wysokość 15 cm, wówczas kwiat pojawia się ponownie o równie silnych właściwościach. Warto zwrócić uwagę na intensywność koloru kwiatów, bowiem ma ona znaczenie dla jego właściwości. Silna barwa to silne działanie.

Napary z kwiatów bodziszka leczą głównie stany zapalne. Stosowanie bodziszka pomaga w zapaleniu spojówek, ropnym zapaleniu powiek oraz zapaleniu naczyniówki. Ponadto bodziszek jest skutecznym środkiem na zapalenia w okolicach intymnych, stany zapalne narządów rozrodczych, odbytu, ale również gardła i jamy ustnej.

Skład chemiczny bodziszkach

Ziele bodziszka to bogactwo składników. Pośród najważniejszych wymienić należy kwasy fenolowe, geraninę, liczne flawonoidy oraz garbniki i niektóre alkaloidy jak kofeina, histamina, czy cholina w śladowych ilościach. Najcenniejszym składnikiem bodziszka jest jego olejek eteryczny.

Sposoby stosowania

Zielem, z którego wykonuje się napar i odwar są kwiaty bodziszka, koniecznie suszone. Rozdrobnione należy zalać wrzątkiem i parzyć około 20 minut, po czym odcedzić. Napar można zastosować zarówno doustnie, jak i do przemywania i okładania ran, zmian skórnych, obrzęków itp. pijąc napar z bodziszka należy pamiętać o systematyczności 2-4 razy dnia po około 200 ml. Poza naparem z bodziszka wytwarza się maści, które powstają przez rozdrobnienie kłącza i utarcie go w moździerzu.

Wyciągi z bodziszka stosuje się do wlewów doodbytniczych oraz płukanek. Im szybciej ususzymy kwiaty po ich zebraniu, tym ekstrakt będzie mocniejszy, jednak susząc warto zadbać, aby nie schły w pełnym słońcu. Szybko i bezpiecznie wysuszyć kwiecie można w piekarniku pamiętając by temperatura nie przekroczyła 35 stopni i uchyleniu drzwiczek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *