koniczyna łąkowa

Koniczyna łąkowa – zastosowanie koniczyny, kąpiele z koniczyną

Koniczyna łąkowa – przez wiele osób koniczyna uważana jest za ekspansywny chwast w trawniku, tymczasem koniczyna nie bez powodu siana jest na pasze dla zwierząt, bowiem wykazuje wiele cennych składników dla zdrowia i pomaga na szereg dolegliwości. Zna praktycznie każdemu, gdyż występuje dosłownie wszędzie, tak na wsi, jak i w mieście, rośnie dziko jak też celowo siana. Jest istotna rośliną pastewną, ale także surowcem kosmetycznym.

Zastosowanie koniczyny

Koniczyna czerwona, tudzież łąkowa zbierana jest w okresie kwitnienia. Surowcem leczniczym są główki kwiatu wraz z górnymi liśćmi. Roślina kwitnie od maja do września, dzięki czemu można poczynić pokaźne zbiory. Kwiaty koniczyny należy wysuszyć w suchym i przewiewnym miejscu. W składzie koniczyny znajdziemy liczne flawonoidy odpowiadające za działanie antyoksydacyjne, a także barwniki antocyjanowe, hipoksantynę i ksantynę oraz asparginę, kwas salicynowy, tyrozynę i kwas kumarowy. Występują w niej także śladowe ilości karotenu, witaminy C i E. Dzięki tak bogatemu skaldowi koniczyna działa przeciwnowotworowo, przeciwzapalnie, hipokglikemicznie oraz moczopędnie i wykrztuśnie.

Koniczyna łąkowa na menopauzę

Najbardziej znaną właściwością leczniczą jest wpływ na menopauzę oraz poprawa stanu chorych na osteoporozę. Dzięki izoflawonoidom jakich koniczyna ma sporo, działa ona kojąco na skutki menopauzy. Obniżony poziom estrogenów u kobiet w okresie przekwitania negatywnie wpływa na jędrność naskórka, skóry właściwej i kolagenu, którego włókna ulegają rozluźnieniu i częściowej degradacji, koniczyna doskonale wchłania się przez skórę, zwiększając ilość kolagenu, przez co uelastycznia ją i ujędrnia zapobiegając jej starzeniu się.

Koniczyna dobroczynnie wpływa także na rozdrażnienie, nerwice wynikające z huśtawki hormonalnej, jak tez na uderzenia gorąca stabilizując rytm serca i gospodarkę krwi. Dodatkowo izoflawonoidy minimalizują ryzyko chorób układu krwionośnego, miażdżycy i wieńcówki. Pod wpływem fitoestrogenów następuje obniżenie we krwi poziomu całkowitego cholesterolu, lipoprotein.

Uwaga!

Przeciwwskazaniem do zażywania koniczyny łąkowej jest ciąża, gdyż zawarta w roślinie genisteina zwiększa ryzyko występowania białaczki szpikowej u niemowląt.

Tajemna moc koniczyny

Koniczyna wykazuje właściwości antyoksydacyjne dzięki występowaniu w składzie ziela kwasu kumarowego (fenolowego), który eliminuje reaktywne formy tlenu, stabilizując wolne rodniki. Wolne rodniki i aktywne formy tlenu działają utleniająco zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz organizmu, co może prowadzić do różnych chorób np. astmy oskrzelowej, cukrzycy, miażdżycy, choroby Parkinsona, zmian nowotworowych.

Kąpiele z koniczyną

W problemach skórnych poleca się kąpiele z koniczyną. Pomaga ona na świąd skóry, wypryski, blizny i obrzęki po kontuzjach, stłuczenia. Zaleca się również kąpiele na oparzenia I i II stopnia i trudno gojące się rany. Z uwagi na oczyszczające i odkażające właściwości ziela koniczyna może służyć także do płukania gardła. Bez wątpienia to niezwykle tani o i ogólnodostępny sposób na leczenie naturalnymi sposobami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *