barwinek pospolity

Barwinek pospolity – właściwości lecznicze, zastosowanie, leczenie

Barwinek pospolity jest rośliną dekoracyjną, zadarniającą, a jednocześnie cennym ziołem dla zdrowia. Występuje głównie w Europie i nie ma szczególnych wymagań glebowych. W zależności do klimatu, kwitnie przez cały rok. Występuje w wielu kolorach od białego przez różowy, aż po fioletowy. Uprawiany od XVII wieku, ceniona w tropikalnej medycynie naturalnej, stosowana w leczeniu chorób oczu, cukrzycy, a także krwotoków i po ukąszeniach owadów.

Zróżnicowane zastosowanie barwinku

Lista chorób, na jakie barwinek pomaga jest bardzo długa i niezwykle urozmaicona, bowiem znajdują się na niej białaczka, choroba Hodgkinga, chłoniaki, nerwiaki, a także grzybica. Za właściwości lecznicze odpowiadają alkaloidy pochodzące z barwinka, głównie winblastyna oraz winkrystyna. Aktualnie są one powszechnie stosowanymi lekami przeciwnowotworowymi.

Ponadto zioło przyczynia się do zwiększania przepływu krwi do uszkodzonych obszarów mózgu i zmniejszenia ryzyka późniejszego udaru mózgu. Surowcem leczniczym barwinku są nasiona oraz liście, gdyż to one zawierają najwięcej alkaloidu.

Barwinek pospolity pomocny w leczeniu otępienia

Barwinek stosuje się od dawna w leczeniu zaników pamięci i jest od składnikiem elków przeciw starzeniu się. Wykorzystywany jest w leczeniu otępienia, choroby Alzheimera, ubytku słuchu w wyniku wieku podeszłego. Zastosowanie preparatów z tych ziół wpływa na zmniejszenie szumów usznych i dzwonienia w uszach. Dodatkowo stosowany jest jako środek ściągający, dobry do kontroli przepływu krwi, stad też jest cennym lekiem na krwawienia miesiączkowe oraz pomaga w leczeniu ran.

Podobne właściwości jakie wykazuje w układzie krążenia, pełni w układzie moczowym. Barwinek pospolity stał się użyteczny również w leczeniu dolegliwości trawiennych jak biegunka, czy zapalenie jelita grubego. Barwinek może być stosowany zarówno doustnie, do wewnątrz, jak i na zewnątrz w postaci okładów.

Barwinek pospolity w leczeniu cukrzycy i nie tylko

Najlepiej znanym lekiem na bazie barwinku jest lek na cukrzycę. Barwinek wpływa na kontrolę wahań cukru we krwi. Dzięki oddziaływaniu na krew i pracę serca barwinek jest uznany za środek silnie działający i tym samym niebezpieczny, stąd włączając barwinek do diety i stosowania wymagana jest konsultacja z lekarzem. Ziele barwinka stosuje siew postaci nalewki spożywanej po 1-2ml trzy razy na dobę, bądź herbatki. Leki farmakologiczne na bazie barwinka są dostępne wyłącznie na receptę.

Zewnętrzne zastosowanie

Na zewnątrz barwinek stosuje się głównie pod postacią mazideł na bazie oleju. W tej formie pomaga na zapalenie skóry i liczne zmiany, również wrzody w jamie ustnej, krwawienie z dziąseł i z nosa, a także hemoroidów.

Przeciwwskazania do stosowania barwinku

Niestety barwinek nie tylko wpływa pozytywnie na zdrowie, ale również może powodować skutki uboczne. Unikać ekstraktu z barwinka winny osoby z chorobami wątroby, nerek oraz płuc, a także z nadciśnieniem tętniczym. Niewskazane jest przyjmowanie barwinka w żadnej postaci przez kobiety w ciąży oraz okresie laktacji. Działaniem niepożądanym może być spadek ciśnienia krwi, ból głowy, utrata apetytu, nieregularny puls, bezsenność. Bezpieczna formą stosowania jest użycie zewnętrzne, które nie powoduje skutków ubocznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *