niedotlenienie mózgu

Niedotlenienie mózgu – przyczyny, objawy, przewlekłe niedotlenienie

Niedotlenienie mózgu to stan zagrażający życiu. Możemy mieć do czynienia z nagłym niedotlenieniem objawiającym się bólem głowy i zaburzeniami równowagi, postawy ciała, jak też z przewlekłym niedotlenieniem, którego objawy narastają stopniowo.

Niedotlenienie mózgu

Bardzo często do niedotlenienia mózgu dochodzi już w chwili narodzin. Kiedy dziecko jeszcze samodzielnie nie oddycha a pępowina ulega zaciśnięciu i mózg nie otrzymuje tlenu. Zdarza się to przy podduszeniu dziecka podczas akcji porodowej, zapętlenia pępowiny itp.

Ponadto z niedotlenieniem mamy do czynienia przy udarze, rozmaitych wypadkach, zatruciu, w tym tlenkiem węgla oraz w wyniku zwyrodnienia kręgów, ucisku, guza itd. mózg ludzki wymaga około 3,3 ml utlenowanej krwi na 100g tkanki mózgowej. Gdy ta wartość jest niższa stopniowo pojawia się reakcja mózgu na ten stan. Zwiększa się tzw. przepływ mózgowy jednak nie zawsze jest wystarczający aby uzupełnić niedobór tlenu. Reakcją bywa omdlenie.

Niedotlenienie mózgu – pierwsze objawy

Pierwszymi symptomami jest ból głowy a także zaburzenia w polu widzenia. Im bardziej intensywne niedotlenienie tym objawów więcej, mogą pojawić się zaburzenia równowagi jak również zaniki pamięci krótkotrwałej. W poważnych przypadkach dochodzi do wymiotów, nudności i zaburzeń w koordynacji ruchów a także funkcji poznawczych. Dojść też może do zaburzeń czucia, sinienia oraz wzrostu tętna.

Brak pomocy z zewnątrz prowadzi do omdlenia lub utraty przytomności a czasem również wystąpienia drgawek i śpiączki. W skrajnych przypadkach może nastąpić śmierć mózgu. Nagłe niedotlenienia wynikają ze złożonych problemów zdrowotnych których zwykle nie jesteśmy świadomi. Maja one przyczynę w układzie krążenia np. przy napadowym migotaniu przedsionków lub wystąpienia zakrzepu powodującego udar.

Niedotlenienie mózgu – przewlekłe niedotlenienie

Niestety wraz z wyborem statycznego trybu życia coraz więcej osób na własne życzenie funduje sobie przewlekłe niedotlenienie. Brak aktywności przebywania na świeżym powietrzu powoduje zmniejszoną ilość tlenu w krwiobiegu a co za tym idzie również niedotlenienie mózgu. Objawami niedotleniani są problemy z koncentracją, pamięcią, zdolnościami uczenia się.

Bardzo często symptomem braku tlenu jest chroniczna senność i rozmaite zaburzenia psychiczne od stanów depresyjnych po poważne urojenia. Przewlekłe niedotlenienie towarzyszy źle leczonej cukrzycy jak i miażdżycy. Dotyczy głównie osób z nadwagą, ale coraz częściej także szczupłych.

Niedotlenienie mózgu – jak zadbać o dotlenienie?

Przede wszystkim należy sporo czasu poświęcić na aktywność. Nawet w zamkniętych pomieszczeniach poruszanie się poprawia dotlenienie. Najlepsza metoda jest spacer na świeżym powietrzu, aktywność sportowa na zewnątrz. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na aktywność np. z uwagi na chorobę przykuwającą nas do łózka zadbajmy o wietrzenie pomieszczeń.

Świeże powietrze to nie to samo co klimatyzowane, zawiera więcej tlenu a co za tym idzie możemy go więcej wdychać i dostarczać do mózgu. By uniknąć omdleń i napadów niedotlenienia nie wykonujmy raptownych ruchów. Ćwiczmy równowagę oraz techniki oddechowe. Kiedy czujemy że coś z nami się dzieje weźmy głęboki wdech i wydech.

Niedotlenienie mózgu – stres i niedotlenienie

Napięcie mięśni i duży stres to częsta przyczyna niedotlenienia. Dlatego starajmy się opracować metody pokonywania sytuacji stresujących. Każdy zna najlepiej swój organizm i na każdego działa coś innego. U jednej osoby może być to szklanka wody u innej guma do żucia. Starajmy się przewidywać reakcje swego organizmu i być zawsze przygotowanym. To ważne w szczególności u osób z niewydolnością krążeniową, aby mieć pod ręką pomoc drugiej osoby, telefon, leki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *