przekrwione oczy

Przekrwione oczy – spojówek, rogówki i twardówki. Przyczyny

Przekrwione oczy to zwykle efekt zapalenia spojówek, jednak nie tylko. Czerwone oczy mogą być także efektem rozwoju poważniejszych chorób wzroku, jak tez objawem alergii. Bywa iż zaczerwienione gałki oczne wynikają z chorób autoimmunologicznych. Zdarza się, ze zaczerwienienie powodują soczewki, pyły, urazy zewnętrzne oka, stres, niewyspanie i zmęczenie. Ponadto wyróżnia się też chorobę czerwonego oka.

Przekrwione oczy

Zespół czerwonego oka może mieć charakter ostry i tymczasowy jak i postać przewlekłą. Zaczerwienienie powstaje poprzez poszerzenie powierzchniowych naczyń krwionośnych gałki ocznej. Przyczyną zaczerwienienia są podrażnienia spojówki, uszkodzenia błony naczyniowej oka oraz uszkodzenia rogówki, twardówki. Jeśli zaobserwujesz u siebie zaczerwienienie które nie maleje a nasila się, dodatkowo zauważasz pogorszenie ostrości wzroku, świąd i ból oczu, a także światłowstręt czas wybrać się do lekarza.

Wraz z zaczerwienieniem oczu może pojawić się ból głowy, wymioty, nudności, katar, odblaski, ból gardła i inne objawy niepokojące. Istotna jest wiedza, czy objawy te mogą mieć związek z alergią lub chorobami autoimmunologicznymi. Czasem to kwestia reakcji na leki, kosmetyki jakie są aplikowane do oczu lub wokół oczu.

Przekrwione oczy – choroby spojówek

Wśród chorób spojówek najczęściej zdarza się alergiczne zapalenie spojówek. To jeden z objawów alergii, wraz z katarem, kasłaniem czy świądem pojawia się w reakcji na alergeny i kontakt z nimi. Zazwyczaj to reakcja na pyłki traw i pylących drzew.

Prócz alergii wyróżnia się wiosenne zapalenie spojówek, które także ma podłoże alergiczne. Najczęściej dotyczy chłopców przed okresem dojrzewania bądź w okresie pokwitania. Trzecim popularnym schorzeniem spojówek jest infekcyjne zapalenie spojówek. Może mieć ono przyczynę zakażenia bakteryjnego lub wirusowego. W worku spojówkowym wówczas zaobserwować można wydzielina ropną, a na powiekach obrzęk. W przypadku wirusa dodatkowo czujemy swędzenie, pieczenie i odczuwamy złudzenia ciała obcego.

Innymi rodzajami zapalenia spojówek jest chemiczne (kontakt z chemikaliami wywołującymi podrażnienie). Ponadto występuje tez zespół suchego oka objawiający się uczuciem piasku w oczach. To schorzenie jest typowe dla osób spędzających sporo czasu przed komputerem i ekranem.

Chorobą spojówek jest wylew podspojówkowy (wyróżnia go jednostronność i miejscowe zaczerwienienie o kształcie plackowatym). Ponadto może wystąpić guz spojówki (skrzydlik). Początkowo jego objawy są tożsame z zapaleniem spojówek, jednak nie ustają i wymagają diagnostyki.

Przekrwione oczy – choroby rogówki

Poza najczęściej występującymi przyczynami zaczerwieniania oczu jakimi są schorzenia spojówek występują także poważniejsze schorzenia dotyczące rogówki. Jest wśród nich wirusowe zapalenie rogówki (silny ból oka i zaczerwienienie, łzawienie, obrzęk spojówek), epidemiczne zapalenie rogówek (obrzęk wokół oczu oraz powiększenie węzłów chłonnych szyi), zapalenie rogówki w wyniku noszenia soczewek kontaktowych, owrzodzenie i erozja nabłonka rogówki. Poza wymienionymi wystąpić może półpasiec oczny (jednostronna wysypka na czole, wokół powiek, aż do nosa).

Przekrwione oczy – choroby twardówki

Zapalenie nadtwardówki oraz zapalenie twardówki również objawiają się zaczerwienieniem oczu. Bywaj mylone z zapaleniem spojówek bowiem objawy są bardzo podobne. W przypadku zaawansowanego stadium ból gałki ocznej jest silny, a pod spojówką mogą tworzyć się sine plamy.

Przekrwione oczy – przyczyny chorób oczu

Przyczyną choroby oczy może być zakażenie bakteryjne, wirusowe, jak również nieodpowiedni wzrost rzęs, odwiniecie powieki czy jęczmień. Zaczerwienienie oka pojawia się także po zażyciu marihuany. Często przekrwione oczy towarzyszą klasterowym bólom głowy, jaskrze, jak też źle dobranym szkłom korekcyjnym, soczewkom kontaktowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *