narcyz

Narcyz – trujący samotnik w doniczkowej odsłonie rośliny

Narcyz potrafi urozmaicić i ożywić każdy ogród. Cieszą oko wiosną, ponieważ właśnie wtedy kwitną i ukazują swoje piękne kwiaty. Można sadzić je tak i na rabacie czy trawniku, jak i na skalniaku (w tym celu najlepiej sprawdzą się narcyzy o krótszych łodyżkach). Istnieją również narcyzy doniczkowe, dzięki którym w łatwy sposób efektownie przystroimy dom. Dla wielu z nas narcyz to kwiat, bez którego nie można wyobrazić sobie ogrodu. Z tego też względu tak często jest on spotykany.

Jednak czy aby na pewno wiemy o nim wszystko, co trzeba? Bowiem narcyz, poza pięknym wyglądem, kryje w sobie pewną tajemnicę, która wielu jego amatorom może się nie spodobać. A mianowicie, jest rośliną trującą. Zanim więc posadzimy narcyzy w naszym ogrodzie, dowiedzmy się o nich czegoś więcej. A jeśli już się w nim znajdują, to warto wiedzieć, jakie względy ostrożności zachować, aby narcyz pozostał dla naszego organizmu przyjacielem, a nie wrogiem.

Czemu narcyzy trują?

Ponieważ posiadają alkaloid lycorine. Jest on umiejscowiony zwłaszcza w cebulce (ale i w pozostałych elementach rośliny), a jego zjedzenie może skończyć się dla człowieka naprawdę poważnym zatruciem. Botanicy przestrzegają przed sadzeniem narcyzów razem z ziołami, które mogą przejąć od nich toksyczną substancję, co grozi jej nieświadomym spożyciem.

Jednak nie tylko cebulki narcyzów mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu. Szczególna uwaga należy się również ich kwiatom, zwłaszcza, jeśli jesteśmy alergikami. Nie da się, bowiem, ukryć, że zapach narcyza należy do intensywnych i silnie oddziałujących na zmysły człowieka. Długotrwałe przebywanie z tymi kwiatami w jednym pomieszczeniu może przyprawić o ból głowy nawet zdrową osobę. Jeszcze gorzej mają alergicy, u których wdychanie zapachu narcyzów przez dłuższą chwilę może doprowadzić nawet do nieprzyjemności ze strony układu pokarmowego. A także do wystąpienia problemów skórnych (zaczerwienienie, swędząca wysypka i inne podobne objawy alergiczne).

Czym objawia się zatrucie alkaloidem zawartym w narcyzie?

Jeżeli nieświadomie wprowadziliśmy do naszego układu pokarmowego toksyczną część narcyza, to reakcja organizmu na tego nieprzyjaciela jest właściwie nieunikniona. Do najczęstszych objawów kontaktu z alkaloidem lycorine należą wymioty, bóle brzucha, biegunka i mdłości. Jednak to jeszcze nie wszystko. W zależności od osoby, mogą pojawić się również inne niedogodności. A wśród nich zwłaszcza nadmierne pocenie się, uczucie duszności, a nawet zaburzenia ze strony układu krwionośnego, takie jak wzrost ciśnienia krwi oraz niewłaściwa praca mięśnia sercowego.

Co zrobić, aby nie narażać zdrowia nas samych i naszych domowników?

Jak już zostało wspomniane, zatrucie toksyczną substancją zawartą w narcyzie jest dla człowieka bardzo nieprzyjemne. Dla organizmu może mieć naprawdę poważne konsekwencje. Aby więc do niego nie doszło, warto sadzić narcyzy z dala od innych roślin, zwłaszcza tych, które mamy zamiar spożywać (na przykład ziół). Narcyzy to samotniki, dlatego odizolowanie ich od reszty roślin może okazać się dla nich i dla nas doskonałym rozwiązaniem. Ponadto, jeżeli wykonujemy prace pielęgnacyjne przy narcyzach lub ich cebulkach, to koniecznie zaopatrzmy się w tym celu w rękawice ochronne. W skuteczny sposób pomogą nam zapobiec przedostaniu się toksyn na naszą skórę.

A co, jeśli jednak dojdzie do zatrucia?

Przede wszystkim konieczna jest szybka reakcja. Przemycie skóry mającej kontakt z narcyzem to podstawa, aby nie doszło do podrażnień. Jeśli natomiast trucizna przedostała się do układu pokarmowego, to jak najszybciej udajmy się do lekarza. Z taką decyzją nie należy zwlekać zwłaszcza wtedy, kiedy ofiarą narcyza padło dziecko.

Warto w tym miejscu również wyraźnie podkreślić, że do zatrucia organizmu dochodzi nie tylko wtedy, kiedy wprowadzimy do niego część rośliny, ale również wtedy, gdy do układu pokarmowego dostała się woda z wazonu, w której stały kwiaty. Dlatego też warto umieszczać naczynia z narcyzami ciętymi wysoko. Tak, aby małe dzieci nie mogły ich dostać i przypadkiem napić się wspomnianego płynu.

Narcyz – a co ze zwierzętami?

Niestety, one również narażone są na toksyny zawarte w narcyzach. Dlatego też, jeżeli posiadamy w domu czworonogi, to dobrze zastanówmy się nad sadzeniem narcyzów i nad ich lokalizacją. Psy mające tendencję do kopania dołków w ogrodzie. Mogą z łatwością natknąć się na cebulę narcyza i zatruć nią podobnie jak ludzie. Z uwagi na fakt, że toksyny zlokalizowane są również w liściach, kwiatach i łodygach, na niebezpieczeństwo narażone są również zwierzęta domowe. Zwierzęta, które uwielbiają podgryzać znajdujące się we wnętrzu rośliny (najczęściej robią to koty).

Jeśli do organizmu zwierzęcia dostanie się niepożądana roślina nie czekajmy i szybko zabierzmy naszego pupila do weterynarza. Konsekwencje połknięcia trucizny mogą być dla niego naprawdę nieprzyjemne. O tym, że zwierze zostało zatrute, świadczyć może dręcząca go biegunka lub wymioty. Oznacza to, że w organizmie rozwija się zapalenie. Dlatego szybka reakcja jest w tym przypadku kluczowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *