Prezenty z przedszkola

Prezenty z przedszkola: Kurzajki, świerzb, wszawica, grzybica

Prezenty z przedszkola? Kiedy nadchodzi czas i Twoje dziecko zaczyna etap przedszkolny, przygotuj się na niespodziewanych gości. Niestety ale nawet najbardziej sterylne warunki w domu nie ochronią dziecka w przedszkolu. Jeżeli któryś z przedszkolaków będzie miał wszy, pasożyty nie trzeba będzie długo czekać aby i reszta dzieci została nosicielem lub miała problem ze skórą.

Prezenty z przedszkola – grzybica

W przypadku dzieci przedszkolnych najczęściej występująca to grzybica stóp. Bardzo lubi natryski, baseny. Dzieci często wymieniają się ręcznikami, kapciami, przez co przenoszą na siebie chorobę.

Grzybica zaczyna się swędzeniem przestrzeni między palcami. Wkrótce pojawiają się drobne pęknięcia, pęcherzyki lub łuski, skóra staje się biaława. Zaniedbana choroba atakuje całe stopy, także paznokcie, które stają się szarożółte, grubieją.

Leczenie

W przypadku leczenia grzybicy, najlepiej od razu udać się do dermatologa który przepisze odpowiednie leki. Zaniedbana grzybica jest bardzo trudna do wyleczenia a przede wszystkim proces ten jest bardzo rozległy w czasie.

Prezenty z przedszkola – kurzajki

Kurzajki powstają w wyniku zarażenia wirusem HPV. Typową lokalizacją dla tych łagodnych zmian skórnych są ręce ale mogą wytworzyć się w różnych miejscach. Najbardziej dokuczliwe są gdy pojawią się na stopie mogą wtedy nawet powodować ból. Wirusami HPV można łatwo się zarazić poprzez kontakt z zainfekowaną osobą lub z przedmiotem, którego dotykała. Układ immunologiczny nie zawsze sobie radzi z kurzajkami. Zdarza się, że je szybko niszczy. Na ogół jednak utrzymują się nawet latami, zanim nasze przeciwciała „zauważą” je i zniszczą. W tym czasie zakażamy innych i siebie. Możemy je np. przenieść z palców na twarz. Nie wiemy, dlaczego po zlikwidowaniu jednej lub dwóch kurzajek inne znikają same. Niestety, żadna z metod leczenia nie gwarantuje, że nie powrócą.

Leczenie

Łagodne leczenie kurzajek, warto zacząć od leczenia preparatami dostępnymi bez recepty w aptece. Preparaty takie jak brodaci, duofilm są powszechnie dostępne. Są one jednak dla osób bardzo cierpliwych ponieważ są czasochłonne. Leczenie takim preparatem trwa od 6 do 8 tygodni. Preparat aplikuje się na brodawkę codziennie. Możemy także wybrać specyfiki do domowego wymrażania takie jak Wartix, wortie, wartner. Jeśli jednak mimo zastosowania kurzajka dalej nie znika należy wybrać się do lekarza dermatologa który zastosuje krioterapie ( wymrażanie ciekłym azotem) lub elektrokoagulację.  Są to najczęściej stosowane zabiegi na kurzajkę w gabinetach dermatologicznych i dają praktycznie stu procentową pewność pozbycia się zmiany.

Prezenty z przedszkola – świerzb

Świerzb wywołuje pasożyt – świerzbowiec ludzki.  Jest on bardzo mały a więc dostrzeżenie go gołym okiem jest niemożliwe. Widoczne i odczuwalne są natomiast skutki działania świerzbowców – nieznośne swędzenie skóry. W naskórku skóry, tam gdzie się zagnieżdżą, tworzą system kanalików i jamek. W nich samice składają jaja. Z tych jaj wylęgają się larwy, które również drążą w naskórku kanaliki i jamki. Pasożyty lubią szczególnie miejsca ciepłe i ukryte. Najczęściej świerzbowce bytują między palcami u rąk, w pachwinach, w okolicach narządów rodnych, pępka, pod piersiami, na linii pasa

Typowym odruchem każdego zarażonego świerzbem jest przymus drapania. Do zarażenia świerzbem dochodzi zazwyczaj poprzez kontakt z zainfekowanym. Najczęściej zarażają się osoby pozostające ze sobą w dłuższym kontakcie (np. podczas stosunków intymnych) bądź mieszkające w jednym domu. Można się też zarazić poprzez spanie w pościeli osoby chorej, pożyczanie od niej ubrania, ale też np. w wagonie sypialnym pociągu. W grupie ryzyka znajdują się dzieci, u których stosunkowo łatwo może dojść do zarażenia np. podczas wspólnych zabaw i nie przestrzegania zasad higieny intymnej. U maluchów zmiany najpierw pojawiają się na dłoniach i i podeszwach stóp, a grudkowata wysypka może nawet utrudniać chodzenie.

Leczenie

Leczenie polega na smarowaniu ciała preparatami z permetryną, maścią siarkową lub środkami z lindanem. Dla zmniejszenia świądu stosuje się leki przeciwhistaminowe. Preparaty najlepiej stosować na noc

Prezenty z przedszkola – wszawica

Wszawica może być powodowana przez trzy rodzaje tych stawonogów:  wesz głowowa, łonowa lub odzieżowa. Wbrew powszechnej opinii że wszy lubią brud, niestety ten niechciany pasożyt lubi zagnieździć się na głowie czystej jak i brudnej.Wszawica głowowato to głównie problem dzieci w wieku od 3 do 15 lat. Kiedyś higienistki w szkole miały obowiązek regularnego przeglądania głów dzieci, mogły więc szybko wyłapać przypadki wszawicy i zaalarmować rodziców. Dziś nie wolno jest przeglądać dziecięcej głowy bez zgody rodziców, dlatego kiedy zakażone wszawicą dziecko przyjdzie do szkoły, wszy mogą się rozprzestrzeniać niezauważalne . Częstotliwość jej występowania nasila się latem, kiedy dzieci wędrują podczas wakacji.

Leczenie

Leczenie powinno nastąpić jak najszybciej od momentu zauważenia nieproszonych gości. Powinno ono objąć całą rodzinę. Najskuteczniejsze są środki dostępne w aptekach. Występują one w postaci szamponów, żeli, pianek do głowy. Mają za zadanie zabić wszy i gnidy. Po zastosowaniu preparatu należy martwe pasożyty wyczesać odpowiednim grzebykiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *