dieta dla alergików

Dieta dla alergików

Alergia, nazywana również nadwrażliwością lub uczuleniem, jest nadreakcją czyli niewspółmierną do faktycznego zagrożenia immunologiczną odpowiedzią organizmu, spowodowaną wytworzeniem przez limfocyty pamięci immunologicznej swoistych przeciwciał, które po wykryciu alergenu inicjują uwolnienie mediatorów stanu zapalnego. Alergie mogą przybierać wiele różnych postaci. Zaczynając od łagodnych, takich jak lekka niestrawność, katar lub łzawienie, aż do przypominających zatrucia reakcji pochodzących ze strony przewodu pokarmowego, ataków suchego kaszlu, duszności i wysypki skórne, do anafilaksji i zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego.

Dieta, jest podstawową metodą leczenia stosowana w przypadkach alergii pokarmowej. Polega ona na eliminować z jadłospisu chorego uczulającego go alergenu. Stąd właśnie nazwa diety – eliminacyjna. Należy jednak uważać aby nie doprowadzić do sytuacji gdy nasza dieta stanie się bardzo jednolita. Może to skutkować niedoborów niektórych witamin i minerałów w organizmie. W praktyce powinno to wyglądać w ten sposób, ze jemy wszystko poza alergenami. Starajmy się przy tym aby nasze menu było jak najbardziej Jemy różnorodne, oczywiście zdrowe i pełne składników pochodzących bezpośrednio z natury.
W olbrzymiej większości przypadków alergia pokarmowa wywoływana jest przez takie produkty jak: pszenica, mleko, jaja, , soja, orzechy, owoce morza, ryby a także pomidory.
Z uwagi na fakt, że są to bardzo popularne składniki wielu dań i gotowych produktów, dieta alergika jest trudna do zastosowania i utrzymania. Niestety, jest jednak koniecznością.
U osoby uczulonej na dany rodzaj pokarmu, po spożyciu nawet niewielkiej ilości alergenu może wystąpić wstrząs anafilaktyczy. Jest to stan zagrażający życiu. Reakcja alergiczna może występować pod różnymi postaciami i pojawić się nawet po kilkunastu godzinach od kontaktu z alergenem.

Oczyszczanie organizmu

W czasie, kiedy oczyszczamy organizm, ten nierzadko samoistnie wybiera drogi wydalania toksyn przypominające reakcje alergiczne. Tak więc, może pojawić się katar, zarówno ropny, jak i wodnisty, ropny kaszel, ropne zapalenie spojówek. Najczęściej jednak występują zmiany skórne – od drobnych, miejscowych wysypek do rozległych owrzodzeń. Efekt jest taki, ze objawy oczyszczania ustępują po odstawieniu mikstury oczyszczającej, natomiast objawy alergii ustępują po odstawieniu alergenu.

Podstawy eliminacji

Eliminacja, odgrywa w leczeniu alergii rolę fundamentalną. Bez tego żmudnego procesu leczenie alergii, jest w zasadzie niemożliwe.

dieta dla alergikówPodstawową rzeczą, którą należy bezwzględnie i definitywnie wyeliminować w procesie leczenia alergii, ale także wielu innych chorób, jest najgroźniejsza ze wszystkich, najbardziej podstępna i jednocześnie najczęściej występująca lektyna pokarmowa, jaką jest z pozoru niewinny gluten. W przypadku delikatnych alergii najczęściej wystarcza wyeliminowanie tych produktów żywnościowych, których usuniecie jest podstawowym warunkiem leczenia grzybicy skóry. By przyśpieszyć ustąpienie alergii, warto także wprowadzić dietę prozdrowotną. Zdarza się jednak, że występują przypadki alergii bardzo trudnej do leczenia, zdarza się bowiem, że reakcje uczuleniowe występują niemalże po wszystkim, więc bardzo trudno jest ustalić, który z przyjmowanych produktów żywnościowych jest alergenem. W takich przypadkach jedynym racjonalnym wyjściem jest wprowadzenie diety monotematycznej.

Przygotowanie potraw

Najlepszymi znanymi metodami przygotowywania dobrych, zdrowych posiłków dla osób cierpiących na alergię jest gotowanie i duszenie. Bardzo dobrym składnikiem każdej diety są zupy, gotowane potrawy mięsne lub duszone, gotowane ziemniaki, ryż, kasze, przetarte warzywa i owoce oraz kisiele oparte na soku owocowym. Należy się starać aby w ograniczonej ilości stosować w diecie n sól oraz inne przyprawy. Smak potraw można bez problemu poprawić, dodając do nich odrobinę kopru włoskiego czy masła. Ważne jest aby wystrzegać się potraw smażonych, tłustych a także ostrych i pikantnych.

Musimy też zdawać sobie sprawę, że z naszej diety należy wyeliminować przetwory bezpośrednio kupowane w sklepach, ponieważ zawierają one zwykle dużo konserwantów, takich jak glutaminian sodu czy pochodne kwasu benzoesowego. Dobrze jest, o ile istnieje taka możliwość wprowadzić do naszej diety marynaty, kompoty, soki własnej roboty. Sprawdzonym sposobem jest używanie zamiast kostek rosołowych do gotowaniu zup kości wieprzowych. Niestety, taki rygor dietetyczny w wielu przypadkach trzeba ściśle stosować kilka lub nawet kilkanaście lat, a niekiedy nawet całe życie. Wprowadzenie odstępstw od diety może niestety doprowadzić do ponownego nasilenia objawów alergii pokarmowej.

Oczyszczanie

Oczyszczanie, jako jedna z form walki z alergią nie jest wskazana w połączeniu Dokładanie objawów oczyszczania do objawów uczulenia nie należy do najlepszych metod. To właśnie z tego powodu nie należy wdrażać mikstury oczyszczającej w początkowej fazie leczenia alergii. Natomiast bardzo dobre efekty uzyskuje się wypijając codziennie na czczo, bez względu na wiek, 50 ml alocitu z soku z aloesu. Gdy już osiągniemy efekt całkowitego ustąpienia objawów alergii należy podjąć próby wdrożenia mikstury oczyszczającej, rozpoczynając od minimalnej dawki. Alergicy najczęściej są uczuleni na owoce cytrusowe, toteż powinni rozpocząć nietypowo, a mianowicie od mikstury oczyszczającej z octem jabłkowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *