Tycie po tabletkach antykoncepcyjnych

Tycie po tabletkach antykoncepcyjnych – czy tabletki powodują tycie?

Tycie po tabletkach antykoncepcyjnych przejawia się jako częsta wymówka przed dietą i odchudzaniem. Wiele kobiet z nadwagą obarcza winą właśnie antykoncepcję, tymczasem jest to mit. Skutkiem ubocznym antykoncepcji hormonalnej są zaburzenia w gospodarce hormonalnej i co za tym idzie również odnoszące się do kontroli apetytu i metabolizmu, jednak ostatecznie waga zależy od nas samych, co jemy i ile zjemy.

Tycie po tabletkach antykoncepcyjnych to mit

Mit o przybywaniu na wadze i tyciu w udach, pośladkach czy brzuchu po pigułkach antykoncepcyjnych ma już swoje lata, mimo iż w tym czasie generacje leków antykoncepcyjnych zmieniły się wielokrotnie. Doustna antykoncepcja nie wpływa na wagę, chociaż jest wygodnie tak o niej mówić.

Ze względu na krążącą niepochlebna opinie wokół antykoncepcji wykonano szereg badań klinicznych których zadaniem maiło być zaprzeczenie mitowi o tyciu, lub tez jego potwierdzenie. Wyniki badań jednoznacznie dowiodły, iż tabletki antykoncepcyjne nie tuczą. Tym samym nie są bezpośrednią przyczyną tycia.

Tycie po tabletkach antykoncepcyjnych – wzrost apetytu

Przyczyną tycia przyjmując antykoncepcję doustną jest wzrost apetytu jak też trudności w odprowadzaniu wody z organizmu, wolniejszy metabolizm. W wyniku tych zaburzeń, które są skutkami ubocznymi rewolucji hormonalnej jaką dokonują pigułki może się okazać, iż kobieta przybiera na wadze. Mimo wszystko te nadwagę można kontrolować. Nie jest to proces, któremu nie da się oprzeć.

Nie trzeba rezygnować z tabletek antykoncepcyjnych, by nie przybierać na wadze. Wystarczy za to zdrowa dieta i kontrola łaknienia, a także zdrowy styl życia. Nowoczesne i obecnie dostępne tabletki antykoncepcyjne zostały tak opracowane, aby zmniejszać apetyt i ułatwiać gospodarkę wodną. Tym samym nijak się mają oceny, jakoby powodowały tycie. Jeżeli tyjesz od przyjmowania tabletek hormonalnych udaj się koniecznie do lekarza. Najpewniej to nie wina tabletek,a le dawki jaką lekarz nie dopasował do potrzeb Twojego organizmu. Czasem to kwestia nieodpowiedniego wchłaniania się składników leku, który wymaga zmiany.

Tycie po tabletkach antykoncepcyjnych – skąd ta nadwaga?

Prócz obwiania tabletek za nadwagę warto wziąć pod uwagę fakt, iż każda kobieta wraz z wiekiem tyje. Zjawisko to jest niezależne od stosowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych i nie ma z nimi żadnego związku. Jeśli przybieranie na wadze jest bardzo duże, warto jest przyjrzeć się swojej diecie i stylowi życia. To właśnie to co jemy, kiedy i w jakich ilościach ma decydujący wpływ na to jak szybko przybieramy na wadze.

Aby zminimalizować ryzyko utycia podczas stosowania pigułek hormonalnych, należy zadbać o codzienną porcję aktywności fizycznej. Pigułki mogą, ale nie muszą wywoływać efekt tycia, jak i chudnięcia. Zatem o co chodzi? Niestety są to rozważania czysto teoretyczne i odnoszą się do poziomu estrogenów, które pośrednio wpływają na wagę. Nie ma żadnych dowodów naukowych i badań klinicznych, które by jednoznacznie wskazywały, iż pigułki antykoncepcyjne powodują tycie lub chudniecie. Każda kobieta inaczej reaguje na leki i to w tym należy upatrywać istoty zjawiska.

Bardzo często spadek masy ciała lub nadmierne tycie jest objawem choroby dotąd utajonej jak np. nadczynność tarczycy. W wyniku zażywania antykoncepcji ujawnia się schorzenie, wymagające leczenia i diagnostyki. Dotyczy to również cukrzycy, nadciśnienia itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *