Korzyści zdrowotne ze spożywania soku z trzciny cukrowej

Sok z trzciny cukrowej jest nie tylko smaczny, ale ma również mnóstwo właściwości zdrowotnych, o których powinieneś dowiedzieć się więcej. Przeczytaj nasz artykuł do końca i przekonaj się jak w prosty sposób poprawisz swój ogólny stan zdrowia sięgając po zaledwie jeden kieliszek dziennie tego pożywnego napoju.

Zdrowy cukier prosty

Włókna łodyg trzciny cukrowej są bogate w wysoką zawartość sacharozy – prostego cukru. Jej duże stężenie w organizmie sprawia, że sok jest łatwo przyswajalny, daje natychmiastowy zastrzyk energii i głęboko nawilża wszystkie komórki. Oprócz soku, który zazwyczaj jest świeżo wyciskany w zakładach produkcyjnych, trzcina może służyć także jako główny składnik do produkcji wielu składników odżywczych, w tym między innymi melasy.

Naturalny antyoksydant

Sok z trzciny cukrowej jest niezwykle orzeźwiający. W jego składzie znajduje się mnóstwo przeciwutleniaczy, w tym fenoli i flawanoli. Czyni go to doskonałym narzędziem do walki z wolnymi rodnikami panoszącymi się w organizmie. Sok ten zapobiega też peroksydacji lipidów. Wyniki przeprowadzonych badań jednoznacznie dowodzą, że sok ten jest bardzo skuteczny w zwalczaniu licznych chorób wątroby, w tym również żółtaczki. Chroni także łańcuch genetyczny przed uszkodzeniem.

Sok z trzciny cukrowej przeciwdziała chorobom nowotworowym

Mówi się, że sok z trzciny cukrowej działa antyproliferacyjnie. W praktyce oznacza to, że jego spożywanie zapobiega wzrostowi komórek nowotworowych ich atakowi na liczne tkanki. Cała tajemnica tego tkwi we flawonoidach, które spowalniają rozprzestrzenianie się zmutowanych komórek nowotworowych. Skutecznie walczą z różnymi ich odmianami.

Przeciwdziałanie anemii i niedoborowi żelaza w organizmie

Sok z trzciny cukrowej jest niezwykle bogaty w żelazo. Może być więc stosowany jako substytut suplementów diety, które zażywamy, aby uzupełnić niedobory. W słodkiej postaci chętnie przyjmować go będą również dzieci. Niedokrwistość spowodowana brakiem żelaza w organizmie jest jedną z najczęstszych dolegliwości zdrowotnych związanych z odżywianiem. Według UNICEF ponad 750 milionów z 2 miliardów badanych dzieci cierpi z powodu niedoboru żelaza. Badania te prowadzono również na terenie krajów tropikalnych takich jak Brazylia oraz Indie. Społeczności tych państw mają dużą dostępność do trzciny cukrowej. Okazuje się, że tamtejsze dzieci znacznie rzadziej cierpią z powodu niedoboru żelaza. Używają bowiem trzciny jako słodzika poprawiającego poziom hemoglobiny w organizmie.

Doskonały substytut dla sportowców

Sok z trzciny cukrowej doskonale uzupełnia poziom energii i cukru utraconych podczas intensywnych treningów fizycznych. Sok ten jest bogaty w elektrolity takie jak magnez, fosfor, wapń i potas. Sprawia to, że stanowi doskonałą alternatywę dla komercyjnych napojów sportowych. Sok poprawia wydajność organizmy i opóźnia wystąpienie uczucia zmęczenia.

Liczne badania przeprowadzone przez ekspertów jednoznacznie pokazują, że sok z trzciny cukrowej poprawia resyntezę glikogenu mięśniowego. Po przeprowadzonym treningu znacznie lepiej nawadnia organizm niż zwykła woda i napoje dedykowane sportowcom.

Skuteczna walka z próchnicą

Mnóstwo osób cukier kojarzy jedynie z ubytkami w zębach, które są następstwem jego zbyt częstego spożywania. Okazuje się jednak, że stosowanie cukru trzcinowego skutecznie zwalcza pojawiające się zalążki próchnicy. Dowodzą tego liczne badania prowadzone przez wybitnych specjalistów z branży stomatologicznej.

Warto również zauważyć, że cukier trzcinowy cechuje się niskim indeksem glikemicznym, dlatego też jest w pełni bezpieczny dla diabetyków oraz osób cierpiących z powodu insulinooporności.

Naturalny suplement diety

Sok z trzciny cukrowej jest niezwykle bogaty nie tylko w żelazo, ale również węglowodany, które są organizmowi potrzebne do produkcji energii. Te dwa składniki skutecznie chronią przed niedokrwistością. Medycyna ajurwedyjska zaleca stosowanie soku z trzciny cukrowej przez osoby cierpiące z powodu takich problemów zdrowotnych jak wrzody, gorączka, zaburzenia czynności nerek, problemu ze wzrokiem i nadwaga.

Na koniec warto również dodać, że trzcina cukrowa wykazuje wysokie właściwości przeczyszczające i moczopędne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *